Reklama

Takto to vyzeralo na otvorení prvej UFC stanice pre elektromobily na R1/Budča

Roman Calík

Tento týždeň sa na Slovensku prepisuje história podpory elektromobility. Odhalená bola prvá Ultra Fast Charging (UFC) nabíjacia stanica pre elektromobily, ktorá dokáže nabiť batérie elektromobilov za 15 minút na dojazd 400 kilometrov!

20. novembra 2018 bol pre Slovensko veľký deň. Na diaľnici R1, v lokalite Budča, konkrétne na čerpacej stanici Slovnaft smer Zvolen, bola odhalená prvá ultra rýchla nabíjacia stajica UFC pre elektromobily. Tá dokáže autá nabíjať elektromobily s výkonom až 350 kW, čo je extrémna hodnota v porovnaní s dnes bežnými rýchlonabíjacími stanicami fungujúcimi s výkonom 50 kW.

Žiaľ, aktuálne na trhu ešte automobily, ktoré je možné nabíjať výkonom 350 kW nie sú. Napríklad batérie novinky, ktorá sa začína predávať aj na Slovensku – Audi e-tron nabijete výkonom 150 kW, a to je už priekopník rýchlonabíjania.

Do komerčnej prevádzky bude nabíjacia stanica uvedená už počas decembra 2018 a na Slovensku ich postupne pribudne presne ďalších 6, v rámci projektu NEXT-E. Celkovo ich tak budeme mať sedem. Stanicu vybudovala spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE), ktorá okrem staníc v rámci NEXT-E bude budovať aj ďalšie nabíjacie stanice v rámci ZSE Drive.

A plány sú naozaj obrovské. Už dnes môžu zákazníci na Slovensku využívať niekoľko desiatok nabíjacích staníc od Bratislavy, cez Žilinu až po Košice. K dispozícii je pritom viacero mesačných programov ZSE Drive, ktoré sa snažia maximálne objektívne spoplatňovať nabíjanie vďaka mesačným programom ECO, PARTNER a FLAT.

Zaujímavosťou je, že cez aplikáciu si dokážete na nabíjacej stanici rezervovať miesto, počas ktorého vám ju nedokáže žiadny iný zákazník obsadiť. To preto, aby ste mali napríklad po ceste naprieč Slovenskom istotu, že sa tu nabijete vo vami plánovanom čase.

UFC nabíjacia stanica na čerpacej stanici Slovnaft v lokalite Budča má pritom strategickú polohu v strede Slovenska a je prvou stanicou svojho druhu medzi 15-timi európskymi krajinami, medzi ktoré okrem Slovenska patrí aj Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česká republika, Estónsko, Grécko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko a Slovinsko.

Pozrite si

ZSE otvorila na R1 pri Budči prvú ultra rýchlu nabíjaciu stanicu

Slovensko to s elektromobilitou myslí vážne, podľa kompetentných sa pripravujú ďalšie podporné aktivity pre súčasných a budúcich majiteľov elektromobilov s cieľom nezaspať éru elektromobilov a byť v budúcnosti lídrom aj vo výrobnom procese elektromobilov a batérií.

Pozrite si našu reportáž priamo z otvorenia prvej UFC nabíjacej stanice na Slovensku na diaľnici R1, v lokalite Budča.

V lokalite Budča sa počas odhalenia UFC nabíjacej stanice stretli spoločne aj zástupcovia automobiliek vyrábajúcich elektrické automobily: Jaguar/ Land Rover, BMW, Nissan či Audi.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.