Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Takto jednoducho podajte daň z nehnuteľnosti a za motorové vozidlo

Takto jednoducho podajte daň z nehnuteľnosti a za motorové vozidlo
Zdroj | Jess Bailey/Unsplash
Richard Pliešovský
Takto jednoducho podajte daň z nehnuteľnosti a za motorové vozidlo
Zdroj | Jess Bailey/Unsplash
Zdroj | Jess Bailey/Unsplash

Už v januári čaká mnohých z vás daňová povinnosť. Do konca mesiaca treba totiž zaplatiť daň z nehnuteľnosti a tiež daň z motorového vozidla. Asi sa nenájde nik, kto by mal vo vypĺňaní tlačív pasiu a už tobôž nie pri podávaní daňového priznania.

Portál občianskeho združenia slovensko.digital našťastie pripravil interaktívne návody, ktoré pomôžu s týmito neobľúbenými, ale potrebnými úkonmi. Stačí sa len prihlásiť cez Google účet. Nezabúdajte, že do termínu vám ostáva len 5 dní.

Daň z nehnuteľnosti

Obsah pokračuje pod reklamou

Daňová povinnosť vzniká 1. januára nasledujúceho roka po nadobudnutí nehnuteľnosti. Daňové priznanie sa podáva len raz a to do 31. januára nasledujúceho roka po nadobudnutí nehnuteľnosti. Ak ste napríklad získali nehnuteľnosť 2. októbra 2022, daňová povinnosť vzniká od 1. januára 2023. Daňové priznanie musíte podať do 31. januára 2023.

Elektronicky môžete daňové priznanie podať v Bratislave a v Košiciach. Ďalšie obce nájdete na portáli slovensko.sk, v časti Nájsť službu.

V časti Územná pôsobnosť inštitúcie alebo úradu si vyberiete svoju obec a v časti Životná situácia vyberiete Bývanie/Daň z nehnuteľnosti.

Ak vaša obec poskytuje elektronickú službu Podávanie daňového priznania k dani z nehnuteľností, môžete vyplniť nájdený formulár a odoslať. Ak ju neposkytuje, kliknite do políčka Životná situácia a kliknite na Zrušiť výber. Mali by ste nájsť službu Všeobecná agenda. S jej pomocou môžete poslať daňové priznanie. K podaniu potom pripojíte vyplnené predpísané PDF tlačivo.

Tip: Vyplnené PDF tlačivo môžete podať aj osobne na príslušnom obecnom, alebo mestskom úrade, ktoré je správcom dane predmetnej nehnuteľnosti.

Ďalšie podrobnosti nájdete na tejto stránke.

Pozrite si

Ako podať daňové priznanie so starým e-občianskym?

Daň z motorového vozidla

Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel (DPMV) je nutné podať do 31. januára za predchádzajúce daňové obdobie, v ktorom sa vozidlo využívalo. Priznanie je na jeden kalendárny rok.

Na podanie budete potrebovať občiansky preukaz, technický preukaz, údaje o FO, PO, organizácii, ktorá podáva DPMV. Tlačivo môžete vypniť priamo na stránke finančnej správy.

Tip: Nezabúdajte, že ak ste FO, živnostník, SZČO či právnická osoba zapísaná v OR SR, ste povinný komunikovať len elektronicky.

Pri elektronickom podaní je potrebné ako prvé sa prihlásiť do vášho konta. Pre prihlásenie využite jednu z autentifikácií, podľa toho, ako ste vytvárali registráciu na FS SR.

Po prihlásení na finančnú správu, si vyberte tlačivo Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel cez katalóg formulárov. Viac podrobností nájdete na tejto stránke.