Reklama

Ťahač Nikola Tre má mať 720 kWh batériu, prejde ale len 400 km

Zdroj | Nikola
Števo Porubský
Zdroj | Nikola
Zdroj | Nikola

Americká značka Nikola, ktorá si tiež meno požičala od jedného z najslávnejších vynálezcov sveta, spojila svoje sily s talianskym výrobcom úžitkových automobilov a predstavila model Tre. Ťahač, o ktorom automobilka hovorila už dávno má síce 720 kWh batériu, ale zvládne len 400 km.

Nikola Tre je tak prvým reálnym ťahačom s logom americkej automobilky pre európsky trh. Vďačí za to určite talianskemu IVECU, ktorý jej požičal kompletný ťahač S-WAY. Ten si zobralo do parády štúdio Italdesign a samotná značka Nikola. Ťahač prerobili zvonku i zvnútra.

Zdroj | Nikola

Pod kapotou má byť výkonný elektromotor s výkonom 480 kW a krútiacim momentom 1 800 Nm. Poháňať ho bude až 720 kWh batéria, s ktorou ale ťahač prejde maximálne 400 km. Vzhľadom na možnosti ťahača (18 – 26 ton) je to ale celkom málo. Tesla Semi sa papierovo chváli lepšími hodnotami.

Pozrite si

Tesla Semi – ťahač s dojazdom až 800 km a rýchlonabíjaním

Zdroj | Nikola

Batéria má byť škálovateľná, 720 kWh je maximum. Zákazníci, ktorí by nepotrebovali taký dojazd (napríklad kvôli medzimestskej doprave), by si mohli objednať aj menšiu batériu za nižšiu sumu.

720 kWh batéria zjavne nie je práve tá, ktorú chcela spoločnosť Nikola predstaviť na jeseň budúceho roka. Prečo ale ťahač „nevybavila“ práve novým typom batérie, ale informuje o bežnej batérii?

Pozrite si

Nikola Motor tvrdí, že má prevratnú Li-ion batériu. Ukázať ju chce až o rok

Nový ťahač chce totiž Nikola predstaviť oficiálne verejnosti až na autosalóne IAA 2020 na jeseň budúceho roka. Dovtedy čaká vozidlo zjavne ešte množstvo testovania. Na cesty sa má ale dostať najskôr v roku 2021. Dva roky na to má prísť Nikola aj s vodíkovou verziou, ktorá by mohla ponúknuť lepší dojazd.

Zdroj | Nikola

Zaujímavosťou výbavy Nikola Tre bude taktiež absencia klasických spätných zrkadiel, ktoré nahradia kamery. Vodič by mal mať výhľad na 360° okolo vozidla. Chýbať nemajú ani technologické vychytávky, ktoré poznáme z osobných automobilov.

Nový ťahač je už dnes možné si predobjednať s nulovou zálohou.

Zdroj | Nikola
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.