Tablety a skladačky dostanú špeciálny Android 12L, čo ponúkne?

ZDROJ | Google

Kategóriu Android tabletov považovali mnohí za mŕtvu vývojovú vetvu, vrátane Googlu, ktorý sa jej v posledných rokoch príliš nevenoval. Pandémia a príchod skladacích smartfónov však otočil túto situáciu naruby a z pomalého úpadku sa stal rast, vďaka ktorému si tieto zariadenia vyslúžili špeciálny Android 12L.

Nový Android 12L je rýchlou reakciou Googlu na návrat mobilných zariadení s veľkými displejmi do hry. Google zaznamenal len v posledných 12 mesiacoch aktiváciu takmer 100 miliónov nových Android tabletov, až 92 % rast platformy ChromeOS a až 265 % rast segmentu skladacích smartfónov.

Na väčší zobrazovací priestor zareagoval Google už pri samotnom rozložení používateľskej obrazovky. Nový Android 12L prinesie zamknutú obrazovku rozdelenú do dvoch stĺpcov so zobrazením času v ľavom stĺpci a notifikácií v pravom stĺpci. Rovnako bude rozdelené aj notifikačné centrum s rýchlymi nastaveniami zariadenia.

ZDROJ | Google

Pri väčších uhlopriečkach myslel Google aj na také drobnosti, ako je zadávanie a kreslenie hesla. Takéto súčasti používateľského prostredia presunul na bok obrazovky, aby na nich bolo možné dočiahnuť bez prechytávania zariadenia.

Na skladacích zariadeniach Google sľubuje plynulejší prechod medzi zobrazením obsahu na menšom a väčšom displeji. Najväčšou zmenou však bude nový taskbar, ktorý poslúži na rýchle prepínanie medzi aplikáciami a ich rýchle zobrazovanie vo forme rozdelenej obrazovky bok po boku.

ZDROJ | Google

Výrobcovia zariadení si budú môcť v rámci nového Android 12L upraviť spôsob zobrazovania aplikácií, ktoré ešte neboli prispôsobené pre väčšie obrazovky. V rámci systémovej konfigurácie budú mať možnosť upraviť ich pomer strán, zaoblenie okrajov, nastaviť im priehľadný stavový riadok a mnoho ďalšieho.

ZDROJ | Google

Dá sa predpokladať, že Google ešte bude ďalšie funkcie určené pre zariadenia s veľkými displejmi do Android 12L priebežne dopĺňať. Nový operačný systém je totiž ešte stále iba vo fáze vývojárskeho beta testovania, ktoré bolo spustené len včera. Verejná beta verzia by mala byť dostupná v priebehu decembra a finálna verzia niekedy v priebehu prvého kvartálu, pravdepodobne v marci.

Google zatiaľ neupresnil, ktoré zariadenia budú nový Android 12L podporovať. Naznačená bola zatiaľ iba podpora Microsoft Surface Duo 2, no očakávať sa dá eventuálne aj podpora pre Samsung Galaxy Z Fold3 5G a jemu podobné modely.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku