Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

T-Mobile má mikulášsky darček – celoštátne pokrytie 5G pre Američanov

T-Mobile má mikulášsky darček – celoštátne pokrytie 5G pre Američanov
Zdroj | T-Mobile
Juraj Procházka
T-Mobile má mikulášsky darček – celoštátne pokrytie 5G pre Američanov
Zdroj | T-Mobile
Zdroj | T-Mobile

Američania majú síce svojho „Santu“, ale T-Mobile im práve na Mikuláša prichystal nevšedný darček, ktorým chce, aspoň dočasne, konkurencii vypáliť rybník. Vybudoval totiž celoštátne pokrytie 5G v pásme 600 MHz, čím novou technológiou pokryl údajne až 200 miliónov obyvateľov USA.

Tí si to budú môcť ale overiť až v piatok 6. decembra – práve na Mikuláša totiž T-Mobile sieť oficiálne spustí a zároveň začne predávať prvé dva 5G smartfóny, ktoré technológiu v pásme 600 MHz podporujú. K tejto udalosti pripravil operátor aj zábavné video:

Od piatku si budú môcť zákazníci T-Mobile kúpiť telefóny OnePlus 7T Pro 5G McLaren za 899,99 dolárov a Samsung Galaxy Note 10 Plus 5G za 1299,99 dolárov. Obidva dokážu komunikovať v 600MHz sieti 5G, nepodporujú však naopak milimetrové vlny mmWave. Tie sú pritom „svätým grálom“ 5G technológie.

Pozrite si

Vodafone a Deutsche Telekom spúšťajú siete 5G

O čo ide? Relatívne nízke frekvenčné pásmo 600 MHz (tak ako 700 MHz, ktoré sa pre 5G bude používať v EÚ, vrátane Slovenska) má výhodu v dobrom šírení elektromagnetických vĺn a jednoduchom pokrývaní rozľahlých oblastí. Nevýhodou sú nízke frekvenčné prídely, takže na široké a výkonné kanály v tomto pásme môžeme zabudnúť.

Zdroj | GSM Arena

Dôsledkom je stav, ktorý popísal aj hovorca T-Mobile: „Na niektorých miestach pocítia požívatelia 5G výrazné zrýchlenie dát, inde budú zas rozdiely oproti LTE minimálne“. Dodajme, že teoreticky môžu byť rozdiely, najmä oproti LTE-A, aj záporné. Celkovo operátor očakáva zrýchlenie v 600 MHz pásme 5G asi o 20% oproti 4G.

V budúcnosti sa však môže užívateľská situácia podstatne zlepšiť, pretože obidva 5G smartfóny podporujú 5G aj vo vyšších frekvenčných pásmach, ktoré momentálne patria ďalšiemu americkému operátorovi Sprint. T-Mobile so Sprintom rokujú o spolupráci, respektíve o fúzii, a ak sa podarí dohodu uzavrieť, okamžite sa rozšíri aj disponibilné spektrum.

Zdroj | The Verge

Rýchlosti rádovo v násobkoch Gbit/s však prinesú len mmWave. Tie sa ale šíria len na krátke vzdialenosti a zastaví ich čokoľvek – od steny, po stromy a dokonca aj dážď. Sieť základňových staníc pre mmWave preto bude musieť byť extrémne hustá a hodí sa len na pokrývanie miest. Aj tam pôjde hlavne o exponované oblasti ako nákupné centrá, či štadióny.

Pozrite si

Z rivalov spoločníci? DT a Orange údajne uvažujú o zlúčení

T-Mobile už začal zavádzať mmWave v niekoľkých mestách, zatiaľ však chýbajú informácie o pokrytí. So spustením 5G v pásme 600 MHz si však T-Mobile pripíše jednoznačný titul prvého operátora s celoštátnym pokrytím 5G v USA.

Táto pozícia mu zrejme istý čas vydrží. Ďalší konkurent AT&T síce plánuje v priebehu tohto mesiaca tiež spustiť 5G v nízkom frekvenčnom pásme, ale zatiaľ len v piatich mestách.

Zdroj