Reklama

Apple AirPods alebo Samsung Galaxy Buds+?

Richard Pliešovský

Apple AirPods sú na trhu od konca roku 2016, Samsung Buds prišli minulý rok a len nedávno sa začal predávať vylepšený model Galaxy Buds+. Pri kúpe slúchadiel sa rozhodujete nielen medzi cenou, ich zvukom a v nemalej miere aj pohodlím počas používania. Ako sú na tom naši súperi?

Dizajn a spracovanie

AirPods majú známy dizajn, dá sa povedať, že inšpiroval aj ostatných výrobcov. Napriek tomu, že sa od druhej generácie nelíšia, môžem smelo skonštatovať, že tvar ich púzdra, ako aj samotných slúchadiel je ideálny. AirPods sa vkladajú do uší (ear-pad), nepotrebujú preto silikónové nástavce v rôznych veľkostiach. Apple zľahčuje výber používateľov na maximum – slúchadlá sa dajú zakúpiť len v bielej farbe.

Galaxy Bunds+ vychádzajú zo základného modelu Buds. Oproti AirPods majú širšie, no nižšie puzdro. Galaxy Buds+ sú štupľové slúchadlá, výrobca k nim pribaľuje tri rôzne veľkosti silikónových nástavcov. Samsung Galaxy Buds+ sú k dispozícii v bielom, čiernom, červenom, ružovom a vo svetlomodrom prevedení. Práve posledne menovanú farbu sme dostali do redakcie a musím skonštatovať, že im naozaj pristane.

Obidva modely sú kvalitne spracované, pánty na puzdrách pracujú presne a s primeranou silou (čo nie je samozrejmosťou pri všetkých slúchadlách). Zdá sa však, že s tesnením voči prachu sú na tom lepšie Galaxy Buds+. Vnútrajšok bieleho puzdra na AirPods bol totiž už po týždni používania znečistený.

Pozrite si

AirPods: Najprv sa im smiali, teraz je z nich hit

AirPods sa nabíjajú pomocou proprietárneho Lightning kábla, Galaxy Buds+ štandardným USB-C. V oboch prípadoch sú káble pribalené. Oba modely sa dajú nabíjať bezdrôtovo, čo je veľmi šikovná funkcia, kto si na ňu raz zvykne, s radosťou ju uvíta aj v prípade slúchadiel.

Apple AirPods 1:1 Samsung Galaxy Buds+

Pohodlie

AirPods spôsobili revolúciu v slúchadlovom priemysle. Nebolo to tým, že Apple priniesol ako prvý bezdrôtový systém a už vôbec nie preto, že fantasticky hrajú. Prielom spôsobili tým, že používateľom dali pohodlie.

Čo si budeme nahovárať, ak si má bežný poslucháč vybrať, či chce slúchadlá s večne zamotaným káblom a super zvukom, alebo také, ktoré si aj poslepiačky vloží do uši kde držia ako pribité, no neponúknu super zvuk, vyberú si tie druhé. Áno, Apple AirPods drvivej väčšine ľudí držia v ušiach tak, že o nich ani nevedia a nevypadnú ani pri športe a prudkých pohyboch.

Na počudovanie, aj Samsung Galaxy Buds+ mi ušiach sedeli ako uliate. Ich dizajn je zaujímavý tým, že z uši nevytŕčajú paličky a používateľ je tak menej „nápadný“.

Napriek tomu dávam bod pre AirPods. Prečo? Tieto slúchadlá jednoducho necítim v ušiach. Častokrát som sa v nich prezliekal a zrazu ľaľa – slúchadlo v uchu! To sa mi pri Buds+ nemohlo stať. Sú skrátka navrhnuté tak, že vypĺňajú zvukovody a jednoducho ich tam cítite. Nehovoriac o tom, že keď si napríklad zívnete, opäť vďaka konštrukčnému riešeniu, pretlak spôsobí na istý čas stlmenie zvuku.

Apple AirPods 2:1 Samsung Galaxy Buds+

Kvalita zvuku

AirPods majú množstvo predností, pochváliť sa môžu len priemerným zvukom, čo je dosť málo na slúchadlá v takejto cenovej relácii.

Galaxy Buds+ hrajú o triedu lepšie. Zvukovou charakteristikou mi veľmi pripomínajú moje obľúbené Bang & Olufsen Beoplay H5. O výborný zvuk sa postarali inžinieri z AKG a samostatné meniče pre basové a výškové tóny.

Pozrite si

Samsung Galaxy Buds – priama konkurencia pre Apple AirPods

V tejto kategórii to bolo úplne a celkom jednoznačné, na celej čiare vyhrávajú Samsung Galaxy Buds+.

Apple AirPods 2:2 Samsung Galaxy Buds+

Ovládanie

AirPods sa dajú veľmi prakticky ovládať gestami – poklepaním na slúchadlá zapnúť/pozastaviť prehrávanie, prehrať ďalšiu pieseň či prijať hovor. Komu takéto ovládanie nestačí, môže si pomôcť hlasovým asistentom Siri. Napríklad taká triviálnosť, ako je regulácia hlasitosti sa nedá ináč, ako cez Siri, alebo priamo v zariadení, zrealizovať. AirPods nemajú samostatnú aplikáciu ako Galaxy Buds+, gestá ovládania sa nastavajú v menu Bluetooth.

Galaxy Buds+ sa dajú ovládať poklepaním resp. podržaním na slúchadlo. Jedno ťapnutie – play/pauza, dvojité ťapnutie – ďalšia skladba, resp. prijať/ukončiť hovor, trojité ťapnutie – predošlá skladba. Posledné gesto „dotknúť sa a podržať“ je voliteľné používateľom, prednastavené je ako regulácia hlasitosti.

Tu vidieť odlišný prístup. Apple predpokladá, že používateľ sa zvládne naučiť len dva gestá, pre každé ucho iné. Samsung verí v lepšiu pamäť používateľov, zjednodušuje im to tak, že gestá sú rovnaké pre ľavé aj pravé slúchadlo.

V tejto kategórií vyhrávajú (o malý kúsoček) Galaxy Buds+. Regulácia hlasitosti na slúchadlách je totiž stále veľmi praktická a často používaná funkcia. Škoda, že ju inžinieri z Apple nedokázali implementovať ani do druhej generácie AirPods.

Apple AirPods 2:3 Samsung Galaxy Buds+

Iné funkcie

AirPods sa môže pochváliť podporou hlasového asistenta Siri. Stačí vysloviť „Hey Siri“ a povedať čo máte na srdci (samozrejme po anglicky). Význam tejto funkcie je mierne diskutabilný. Slúchadlá si často nasadzujeme práve vtedy, ak nechceme rušiť okolie. Ak nechceme otravovať hudbou, podcastami a podobne, prečo by sme to robili rozprávaním sa so Siri? Nemenej dôležitý je fakt, že Siri funguje len na zariadeniach od Apple.

Galaxy Buds+ disponujú funkciou Ambient Sound. Je to šikovná funkcia, no napriek tomu má aj nedostatky. Napríklad nezaručuje, že počujete okolie rovnako dobre, ako keď nemáte slúchadlá v ušiach (auto idúce za vami). Nepríjemné sú tiež rušivé zvuky pri vetre alebo keď sa dotknete slúchadla. Podobnými neduhmi však trpia viaceré slúchadlá s funkciou transparentného zvuku, nielen tento model.

Ak si porovnám praktický úžitok Siri, alebo Ambient Sound, jednoznačne vyhráva Galaxy Buds+.

Apple AirPods 2:4 Samsung Galaxy Buds+

AirPods 2019 Galaxy Buds+
Farebné prevedenie biele biele, čierne, modré, červené, ružové
Hlasový asistent áno (Siri) nie
Výdrž na jedno nabitie 5 hodín 11 hodín
Výdrž spolu s dobitím v puzdre 5 + 24 hodín 11 + 11 hodín
Bluetooth 5.0 5.0
NFC nie nie
Počet mikrofónov 2 3 (2 vonkajšie, 1 vnútorný)
Senzory 2 optické čidlá, pohybový a rečový akcelometer akcelometer, IR, Hall, Touch
Kodeky AAC ACC, SBC
ANC nie nie
Aplikácia nie áno
Hmotnosť slúchadlo/puzdro 4 g / 38 g 6,3 g / 39,8 g
Rozmery slúchadla 16,5 x 18 x 40,5 mm 17,5 x 22,5 x 19,2 mm
Rozmery puzdra 44,3 × 21,3 × 53,5 mm 38,8 x 70 x 26,5 mm
Batéria slúchadlo/puzdro n/a 85 mAh / 270 mAh
Cena 195,00 € 169,00 €
Pozrite si

Megasúboj 4 plne bezdrôtových slúchadiel

Cena

Apple AirPods s bezdrôtovým nabíjacím puzdrom sa predávajú za 195 eur, Samsung Galaxy Buds+ sa predávajú za 169 eur.

Apple AirPods 2:5 Samsung Galaxy Buds+

Verdikt

Ako istotne tušíte, Samsung Galaxy Buds+ vyhrávajú. Za prijateľnú cenu ponúkajú vynikajúci zvuk, Ambient Sound, Gaming Mode, množstvo ovládacích gest či bezdrôtové nabíjanie. Samozrejme, ani Apple AirPods nie sú zlá voľba. Vzhľadom na cenovú politiku sú AirPods v podstate lacné, ale to nemení nič na fakte, že Samsung Galaxy Buds+ sú jednoducho lepšie.

Samsung Galaxy Buds+ si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.