Reklama

Sú Sony WF-1000XM4 Rolls-Royce medzi bezdrôtovými slúchadlami?

Zdroj | Sony
Richard Pliešovský
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony predstavilo nové vlajkové slúchadlá, ktorých parametre valcujú konkurenciu hlava-nehlava. Napriek špičkovým parametrom dokázal výrobca zmenšiť ich veľkosť a predlžíť výdrž batérie.

Ide o najnovšiu generáciu úspešného modelu WF-1000X predstaveného v roku 2017. V porovnaní s poslednou generáciou WF-1000X M3 prináša mnoho vylepšení. Novinka dostala rozšírenie vo funkcii potláčania hluku, vďaka procesoru V1 teraz napríklad ponúka automatické potláčanie hluku vetra. Nový procesor nahrádza čip HD QN1e.

Zdroj | Sony

Vylepšený výkon potlačenia okolitého hluku a technológia Bluetooth System on Chip prináša špičkovú úroveň potlačenia okolitého hluku v rámci plne bezdrôtových slúchadiel a pritom má menšiu spotrebu energie ako predchádzajúca generácia.

Zdroj | Sony

Slúchadlá série WF-1000 sú povestné svojim prémiovým zvukom, nové 6 mm meniče majú magnet väčší o 20 % a tiež zväčšenú membránu s vysokou poddajnosťou. To zlepšuje výkon pri nízkych frekvenciách.

Slúchadlá podporujú DAC s vylepšeným zosilňovačom 24-bitového audio signálu. Audiofilov určite poteší podpora bezdrôtového Hi-res audia cez LDAC.

Zdroj | Sony

Frekvenčná charakteristika je 20 Hz až 20 000 Hz (pri vzorkovacej frekvencii 44,1 kHz), alebo 20 Hz až 40 000 Hz (pri vzorkovacej frekvencii LDAC 96 kHz, 990 kb/s). Bluetooth je vo verzii 5.2, poradí si so zvukovými formátmi SBC, AAC a LDAC.

Zdroj | Sony

Viete, že…

LDAC prenáša približne trikrát viac dát (pri maximálnej prenosovej rýchlosti 990 kb/s) ako bežné audio Bluetooth? To vám umožní vychutnať si nahrávky v High-Resolution Audio vo výnimočnej kvalite, ktorá sa maximálne blíži kvalite pripojenia pomocou kábla.

Pozrite si

Plne bezdrôtové slúchadlá Sony WF-1000XM3 chcú konkurovať Apple AirPods

Novinka je vybavená citlivými mikrofónmi s dvomi snímačmi ruchu, tie majú na starosti potlačenie hluku. Vďaka dvom mikrofónom so snímačom hluku na každom uchu (jeden smeruje dopredu a druhý dozadu) vedia slúchadlá monitorovať okolitý hluk a s veľkou presnosťou ho odstraňovať.

Zdroj | Sony

Inteligentné počúvanie s rýchlou pozornosťou podporovala aj predchádzajúca generácia. Adaptívne ovládanie zvuku je rozšírené o funkciu správania a umiestnenia. Hlasových asistentov (Google, Alexa) si viete zobudiť hlasovým povelom. Párovanie výrazne uľahčí Fast Pair od Google (pre kompatibilné Android zariadenia) a Swift Pair (pre zariadenia s Windows 10).

Režim Quick Attention vám umožní vypočuť si oznámenia alebo povedať krátku vetu. Stačí, ak priložte prst na ľavé slúchadlo, tým okamžite stlmíte hlasitosť a môžete počúvať okolité zvuky.

Zdroj | Sony

Ani v tomto modeli nechýba funkcia Speak-to-Chat. Akonáhle začnete s niekým rozprávať, Speak-to-Chat automaticky pozastaví hudbu a vy sa môžete rozprávať bez toho, aby ste museli slúchadlá vytiahnuť z uší.

Moderné bezdrôtové technológie predstavujú súčasný prenos do ľavého i pravého slúchadla. Výdrž batérie je 24 hodín, čo je rovnako ako ponúka model XM3. O dve hodiny sa však predĺžila vydrž batérie v slúchadle. Z pôvodných 6 hodín dostanete v novom modeli až 8 a to pri zapnutom filtri hluku!

Zdroj | Sony

Nechýba podpora bezdrôtového nabíjanie Qi a tiež rýchlonabíjanie. Vďaka nemu si za 5-minútové dobíjanie doplníte energiu na 60 minút prehrávania. Aplikácia Sony Headphones Connect vás upozorní, ak klesne nabitie puzdra pod 30 %.

Sony WF-1000XM4 spĺňajú štandard odolnosti proti vode (IPX4), nevadí im postriekanie vodou ani pot počas tréningu. Slúchadlá sú o 10 % menšie ako predchádzajúca generácia, nabíjacie puzdro je o 40 % menšie.

Sony WF-1000XM4 sa začnú predávať ešte tento mesiac. Ich cena je určená na 280 eur, vybrať si môžete čierne, alebo strieborné prevedenie. V ekologickom bezplastovom balení nájdete okrem slúchadiel tri rôzne veľkosti koncoviek Noise Isolation Earbud Tips a nabíjací kábel USB-C.

Zdroj | Sony

Čo sa dá vytknúť takýmto slúchadlám? Snáď iba jeho totálne neromantické meno, ktoré si bežný používateľ azda zapamätá po číslicu 1 000. Ale či je na konci XM3, XM4 mu už zrejme unikne. Nič by sa nestalo, keby sa ďalšie generácie volali jednoducho WF-1005, WF-1006…

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.