Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Street View oslavuje 15 rokov. Ich autá znova uvidíme aj na našich cestách

Street View oslavuje 15 rokov. Ich autá znova uvidíme aj na našich cestách
Zdroj | Google
Michal Sobek
Street View oslavuje 15 rokov. Ich autá znova uvidíme aj na našich cestách
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Služba Google Street View oslavuje tento rok už svoje 15. výročie. Google má aktuálne pokrytie vo vyše 100 krajinách sveta. Na Slovensku bola služba spustená už pred 10 rokmi.

Pozrite si

Ako vytvoriť vlastné zábery pre Google Street View?

Najsevernejšie nasnímali Oravskú Polhoru, najjužnejšie prešli obcou Patince, na východe sa im podarilo zachytiť Novú Sedlicu a najzápadnejším nafoteným miestom bola Devínska Nová Ves.

Zlom nastal v roku 2014, kedy do tejto služby pribudli mnohé kultúrne, prírodné a turisticky atraktívne lokality a pozadu neostali ani jaskyne ako napríklad Dobšinská ľadová jaskyňa alebo Domica. Slovensko bolo len treťou krajinou sveta, ktoré malo nasnímané aj takéto zábery.

Zatiaľ posledným prírastkom do Street View, ktorý sa podaril vďaka Klubu slovenských turistov a Horolezeckému spolku JAMES boli v roku 2020 dve z najvyššie položených vysokohorských chát, a to Zbojnícka a Téryho chata.

Zdroj | Google

Najvyhľadávanejšou lokalitou na Slovensku bol za minulý rok Spišský hrad. Za ním nasledovala Hlavná stanica v Bratislave a Bratislavský hrad.

Ak sa pozrieme do sveta, tak najvyhľadávanejší objektom bola Burh Khalifa. Na druhom mieste sa umiestnila Eiffelova veža a trojicu dopĺňa Tádž Mahal v Indii.

Spoločnosť Google tiež pravidelne aktualizuje lokálne snímky, aby poskytovali čo najvernejší obraz reality. Preto sa nečudujte, keď na našich cestách stretnete Street View autá, ktoré zavítajú do mnohých miest na Slovensku, a to v týchto mesiacoch až do leta.

Nebojte sa však, že by ste boli na týchto záberoch rozpoznateľný. Google používa špeciálny softvér, ktorý rozmazáva tváre ľudí a poznávacie značky áut a taktiež je možné o to požiadať aj dodatočne, ak si želáte rozmazať dom, auto alebo niečo iné.

Zdroj | Google

Na začiatku Google používal na snímanie ulíc a ciest Street View auto, ktoré neskôr doplnila Street View trojkolka. Pre snímanie peších zón v roku 2012 spoločnosť predstavila Street View batoh.

Pozrite si

Google vylepšil svoj Trekker pre Street View mimo ciest

Street View autá precestovali pri snímaní vyše 16 miliónov kilometrov, čo je vzdialenosť, ako keby prešli okolo celej zemegule pozdĺž rovníka viac ako 400-krát. Celkovo nasnímali vyše 220 miliárd snímok.