Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Strava vydala fascinujúcu mapu, ktorou nechtiac odhaľuje vojenské základne

Strava vydala fascinujúcu mapu, ktorou nechtiac odhaľuje vojenské základne
Zdroj | Strava
Stanislav Vinc
Strava vydala fascinujúcu mapu, ktorou nechtiac odhaľuje vojenské základne
Zdroj | Strava
Zdroj | Strava

Spoločnosť Strava vydala mapu, na ktorej môžete vidieť tie najfrekventovanejšie miesta, kde športujú a ktoré navštevujú používatelia ich aplikácie. Má to ale háčik, mapa nechtiac prezrádza priveľa informácií, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť rôznych štátov.

Strava zbiera dáta z rovnomennej aplikácie, ktorú používajú najmä bežci a cyklisti na sledovanie športových aktivít a tiež z náramkov Fitbit, Jawbone, Garmin a ďalších podobných zariadení. Táto mapa je poskladaná zo zhruba 1 miliardy aktivít, 3 biliónov výškových bodov a 10 terabajtov dát.

Pozrite si

Google Mapy vám už povedia, kedy máte vystúpiť z autobusu

Vďaka takémuto množstvu geografických dát môžete na mape vidieť mnoho miest a prakticky všetky ulice v nich. To znamená, že sa sem dostali aj vojenské základne, v ktorých vojaci prirodzene nosia športové náramky. Na druhej strane na mape môžeme vidieť aj podozrivo tmavé miesta, čím sú nepriamo odhalené aj tajné budovy, v ktorých je napríklad používanie GPS zariadení zakázané.

Zdroj | Strava

Problémom sa už zaoberá napríklad americká armáda, ktorá skúma možné ohrozenia. Je ale jasné, že  isté problémy táto mapa už spôsobiť mohla. Nájsť na nej totiž môžeme frekventované bežecké trasy v meste Mogadišo, kde by mala mať základňu aj americká CIA. Potenciálne ohrozenie sa ale samozrejme týka aj ostatných krajín.

Pozrite si

Strava – parťák na beh či cyklistiku, ktorý vás postaví z gauča

Strava na tieto obavy odpovedala odkazom na blog, v ktorom sa používatelia môžu poučiť o tom, ako si nastaviť súkromie v aplikácii, aby sa ich lokalizačné dáta nikam neodosielali.