Občianske preukazy sú s nami od 15 rokov. Podľa európskeho nariadenia musí mať každý obyvateľ Únie najneskôr v auguste 2031 biometrický doklad, ktorý obsahuje aj odtlačky prstov a podobu tváre. Ako to je s nimi u nás?
Novelu zákona o občianskych preukazoch schválili poslanci Národnej rady SR ešte v máji tohto roka. Nový občiansky preukaz bude obsahovať elektronický čip s duálnym rozhraním a kód na odblokovanie bezpečnostného osobného kódu.
Občiansky preukaz bude tiež obsahovať prístupové číslo karty CAN (Card Access Number). Toto číslo bude priamo vyobrazené na prednej strane občianskeho preukazu v na to určenej zóne a bude slúžiť na prístup k údajom v čipe občianskeho preukazu.
Služba vydávania občianskych preukazov bola od 23. novembra až do 30. novembra pozastavená. Od dnes, teda 1. decembra, je služba opäť v plnej funkčnosti, ale vydávať sa budú už len občianske preukazy s odtlačkom prsta. Ak niektorej osobe nebude možné z nejakého dôvodu zosnímať odtlačky prstov, občiansky preukaz sa jej vydá s platnosťou len 1 rok.
Daný odtlačok prsta nebude na preukaze vyobrazený, ale uložený na jeho čipe. Máte obavu z toho, že štát bude mať plnú databázu odtlačkov? Nemusíte. Hneď ako sa odtlačok presunie na čip, druhým krokom je jeho vymazanie zo systému. Ministerstvo vnútra to ešte upresnilo tak, že odtlačky zostanú v systéme do momentu, kedy si občan svoj preukaz nevyzdvihne. Nasnímanie odtlačkov prstov bude povinné pre osoby od 12 rokov.
Nové občianske preukazy s odtlačkom sa budú vydávať na štandardnú dĺžku, teda 10 rokov platnosti. Hovorkyňa ministerstva vnútra, Zuzana Eliášová, dodala, že tieto nové občianske preukazy s odtlačkom prsta slúžia následne na viacero funkcií v rámci cestovania, takisto aj ohľadom bezpečnosti a podobne.
Nie je to teraz tak, že sa musíte ponáhľať vybaviť si nový občiansky preukaz s týmto biometrickým dokladom. Tie pôvodné, bez odtlačku, budú naďalej v platnosti do konca 10-ročného obdobia, maximálne však do augusta 2031.