Reklama

Kto, ako a kedy si musí vymeniť občiansky preukaz?

Richard Pliešovský

Čo si predstavíte, keď sa povie koniec roka? Väčšina z vás si vybaví zrejme Vianoce. K nim patrí hektické obdobie, počas ktorého sa musí stihnúť viac ako v ktorýkoľvek iný mesiac v roku.

Štát sa postaral, aby to bolo ešte viac adrenalínovejšie, ako zvyčajne. Okrem iných povinností totiž bude musieť mnoho z vás absolvovať klientske centrum, kde si budete musieť vybaviť nový preukaz. Čaká to každého, kto používa elektronický podpis. Viete, či sa to týka aj vás, alebo ste čo ste „za vodou“?

Koho sa to týka?

Obsah pokračuje pod reklamou

Ministerstvo vnútra SR na svojej Facebookovej stránke píše. „Koniec platnosti certifikátov na podpis sa týka len držiteľov občianskych preukazov vydaných do 20. júna 2021. Nijako však neovplyvňuje ostatné digitálne funkcie dokladu – naďalej je možné prihlasovať sa ním do elektronickej schránky a používať e-služby, ktoré nevyžadujú elektronické podpisovanie“.

V prípade, že elektronicky podpisujete sporadicky, resp. len niektoré úkony, občiansky preukaz nie je potrebné meniť. Pripravuje sa návrh vyhlášky o uznaných spôsoboch autorizácie, ktorá to umožní aj dokladmi vydanými do 20. júna 2021. Podrobnosti budú zverejňované na Ústrednom portáli verejnej správy.

Ak ale patríte medzi používateľov elektronického podpisu, ktorí potrebujú pravidelne podpisovať všetky úkony, je nevyhnutné požiadať o nový občiansky preukaz. Napríklad štátna správa automaticky komunikuje s konateľmi spoločností len takouto formou. Do konca októbra požiadalo o vydanie občianskeho preukazu z dôvodu konca platnosti certifikátov necelých 56-tisíc osôb, dá sa preto očakávať tlačenica v posledných dňoch platnosti certifikátov.

Kde sa dá nová „občianka“ vybaviť“?

Minister vnútra SR, Roman Mikulec povedal, že „o nový občiansky preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov a nechať si ho doručiť na oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku či pracovisku, prípadne kuriérom do vlastných rúk.“

Aktuálne vydávané občianske preukazy sú s platnosťou do 3. augusta 2031, čiže so skrátenou dobou platnosti. Je to kvôli tomu, že od augusta 2031 budú musieť byť naše doklady vybavené biometrickými údajmi, podobne ako je to pri cestovných pasoch. Tie sa však začnú vydávať neskôr, i keď Ministerstvo vnútra tvrdí, že je „po technickej i procesnej stránke pripravené začať s vydávaním biometrických bezkontaktných občianskych preukazov aj skôr ako od 1. januára 2023“. Ak teda budete mať smolu, jeden deň získate občiansky preukaz bez biometrických údajov a na druhý deň sa začnú vydávať už moderné,. Tie už azda budú plne funkčné až do konca platnosti.

Pozrite si

Budeme stáť fronty na elektronické občianske preukazy? Štát zase zlyháva

Aký bude „nový“ občiansky preukaz?

Pôjde o typ preukazu s odlišným dizajnom, s duálnym rozhraním s vylepšenými bezpečnostnými prvkami. Pribudli napríklad reliéfne štruktúry údajov, ktoré presahujú povinné súčasti dokladu, napríklad podobizeň držiteľa, vďaka tomu ich bude oveľa ťažšie falšovať.

Nový doklad totožnosti bude mať tiež len jeden čip, ale bude ho možno používať aj bezkontaktne, napríklad s mobilným čítacím zariadením s NFC, teda ako platobnú kartu. Bude pripravený pre používanie e-služieb cez mobil, čo je dlho očakávané a vylepšené vylepšenie. Čip bude chránený mechanizmami aktívnej i pasívnej autentifikácie.

Nezabudnite preto, 31. 12 2022 budú znefunkčnené certifikáty pre kvalifikovaný elektronický predpis a vy sa od januára nedokážete podpísať s elektronickým občianskym preukazom vydaným do 20. 6. 2021.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.