Reklama

Budeme stáť fronty na elektronické občianske preukazy? Štát zase zlyháva

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Zdá sa, že ani obrovská armáda štátnych úradníkov nestačí na to, aby dokázala kvalitne a zodpovedne manažovať úlohy, ktoré má na starosti. Spoločnosť Disig upozorňuje na hroziaci problém ohľadne zrušenia kvalifikovaných certifikátov na eID.

O čo ide?

Elektronické občianske preukazy s čipom slúžia na pohodlnú komunikáciu (nielen) so štátnou správou. Momentálne je vydaných viac než 450-tisíc kvalifikovaných certifikátov na elektronické občianske preukazy (eID) s kryptoplatformou Smart Card Atos CardOS V5.0 QES EAC V1.0 version V1.0. Podľa usmernenia NBÚ však budú musieť byť zrušené najneskôr do 31. 12. tohto roka.

Kryptografická platforma s čipom CardOS DI V5.4 QES Version 1.0, ktorá je certifikovaná ako QSCD ostane v platnosti aj po tomto termíne, zatiaľ však bolo vydaných len 35-tisíc certifikátov.

Drvivá väčšina používateľov eID si teda bude musieť do konca roka vymeniť svoje platné, ale kvôli certifikátom onedlho nefunkčné občianske preukazy. Ak by sme mali uvedomelých občanov a tí si začali priebežne meniť svoje preukazy za nové, znamenalo by to denne zhruba 2 500 vyhotovení nových dokladov. Samozrejme, byť na poplach sa začne až neskôr, niekedy na jeseň, čo bude znamenať nápor na klientske centrá v oveľa väčšej miere.

Najlepším vtipom, ktorý patrí do tých nevydarených je fakt, že ani certifikáty na nových občianskych preukazoch nebudú platné dlhé roky. Môžete rátať s platnosťou maximálne do 17. 6. 2025.

Pozrite si

Aplikácia v slovensko.sk je zraniteľná. Máte ju aktualizovanú?

Aby toho nebolo málo, Slovensko musí v podľa nariadenia Európskej únie 2019/1157 vymeniť všetky existujúce preukazy totožnosti bez duálneho rozhrania za preukazy s duálnym (klasický čip + bezkontaktný pomocou NFC) najneskôr do 3. 8. 2031.

Ak teda nedôjde zo strany MV SR k upozorneniu občanov, že ich kvalifikované certifikáty na eID budú na konci roka 2022 zrušené, môže nastať situácia, že väčšina majiteľov platných elektronických občianskych preukazov nebude môcť využívať elektronické služby.

Zdroj | Microsoft

Ako z kola von

Napriek tomu existuje riešenie. To spočíva vo využití zákona č. 305/2013 Z. z. o eGovernmente. Uvádza sa v ňom, že osoba, ktorá nie je orgánom verejnej moci, môže autorizovať úkon ak sa podáva v elektronickej podobe a zákon neustanovuje iný spôsob autorizácie, alebo ak je podľa osobitného predpisu náležitosťou podania vlastnoručný podpis aj uznaným spôsobom autorizácie, ak to osobitný zákon nezakazuje.

V prípade neplatných eID čipov sa môže využiť nariadenie č. 910/2014. To definuje okrem kvalifikovaného elektronického podpisu aj zdokonalený elektronický podpis, kde sú požiadavky kladené na tento typ podpisu takmer totožné s požiadavkami na uznaný spôsob autorizácie.

Pozrite si

Fínske Espoo ukazuje, ako by mala vyzerať štátna správa v 21. storočí

Aby sa tak stalo, muselo by MIRRI vyhláškou ustanoviť, že uznaným spôsobom autorizácie je aj zdokonalený elektronický podpis v zmysle článku 26 Nariadenia eIDAS. Peter Miškovič zo spoločnosti Disig hovorí, že takto by sa mohlo umožniť „občanom, ktorým sa k 31. 12. 2022 zruší kvalifikovaný certifikát pre elektronický podpis po tomto dátume umožnilo na „starý“ eID vydanie nového kvalifikovaného certifikátu pre elektronický podpis, ktorý by v sebe neobsahoval odkaz, že kľúče boli generované a sú uložené na QSCD zariadení, čo je vlastne ten sporný údaj, pre ktoré musia byť existujúce kvalifikované certifikáty zrušené.“

Každopádne, je najvyšší čas, aby kompetentní začali konať. V prvom rade, aby upozornili majiteľov starých eID, že im končí platnosť certifikátov. V druhom rade pripraviť vyhlášku, ktorá upravuje spôsob autorizácie. Ak sa pozrieme na doterajšiu činnosť štátnej správy, nie sú obavy vôbec prehnané. Zdá sa, akoby postupovali podľa manuálu Viktora Černomyrdina – Mysleli sme to dobre, ale dopadlo to ako vždy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.