Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Starlink Tracker - zistite, kedy ponad vás prelietajú satelity SpaceX

Starlink Tracker - zistite, kedy ponad vás prelietajú satelity SpaceX
Zdroj | SpaceX
Stanislav Vinc
Starlink Tracker - zistite, kedy ponad vás prelietajú satelity SpaceX
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Postup budovania satelitného internetu spoločnosťou SpaceX môžete sledovať priebežne aj cez naše novinky a rýchle správy, no ak by ste chceli satelity Starlink vidieť aj naživo, pomôcť vám k tomu môže aj mobilná aplikácia.

Globálna sieť satelitného internetu Starlink pomaly, ale isto naberá svoje kontúry a spoločnosť SpaceX pri jej budovaní rozhodne neplánuje zmierniť tempo. Dôkazom toho je aj nedávny let rakety Falcon 9, ktorá úspešne vyniesla na zemskú obežnú dráhu ďalších 60 satelitov. Tie už o pár dní doplní ďalšia várka satelitov v rovnakom počte, pričom na tento rok plánuje spoločnosť SpaceX celkovo deväť letov spojených so službou Starlink.

https://youtu.be/HwyXo6T7jC4

Konštalácia satelitov pre globálne pokrytie planéty internetovou službou Starlink samozrejme nie je ešte ani zďaleka kompletná, no súčasne obiehajúce satelity už pravidelne prelietavajú aj ponad naše územie. Vďaka mobilnej aplikácii Starlink Tracker budete vedieť presné časy, kedy ich budete môcť pozorovať pokojne aj z vašej záhrady.

V aplikácii si môžete vybrať, ktorú zostavu satelitov chcete sledovať. V súčasnosti máte na výber zo satelitov Starlink-1 a Starlink-2, čo sú označenia pre prvé riadne misie z 11. novembra 2019 a 7. januára 2020. Tretia misia, v aplikácii označená ako Starlink-3, má svoj let predbežne naplánovaný na 24. január 2020.

Pod výberom misie si samozrejme môžete nastaviť lokalitu, pre ktorú si chcete vyžiadať plánované prelety satelitov. Aplikácia dokáže rozpoznať vašu aktuálnu polohu, no zadať môžete aj iné miesto vpísaním názvu mesta alebo presných súradníc. Pozor však na slovenské názvy miest, aplikácia nerozumie diakritike.

Po klepnutí na možnosť „Find visible times“ vám aplikácia zobrazí najbližšie časy, v ktorých budú satelity viditeľné z vami zadanej lokality. Vo výpise uvidíte aj časové okno a dokonca aj približný smer a výšku, kedy a kde by ste mali satelity na oblohe vidieť. Nutnosťou je samozrejme jasná obloha a minimum (svetelného) smogu. Na prelet sa môžete nechať upozorniť notifikáciou klepnutím na tlačidlo „? Remind Me“.

Pozrite si

ESA dokáže vyrobiť kyslík na Mesiaci. Zatiaľ len v laboratórnych podmienkach

Aplikácia Starlink Tracker samozrejme nie je jediná svojho druhu. Na rozdiel od väčšiny webových nástrojov je však mimoriadne jednoduchá na ovládanie a navyše aj úplne bezplatná. Na prelety satelitov Starlink sa tak vďaka nej môže pozrieť každý, kto má po ruke smartfón a chuť začať sledovať vesmírne divadlo, ktoré sa aj vďaka úletom Elona Muska aktuálne odohráva nad našimi hlavami.

Stiahnuť aplikáciu