Reklama

Starlink mieri do Indie, narazil však na vládu

Zdroj | Mix India
Juraj Procházka
Zdroj | Mix India
Zdroj | Mix India

Prvý štart rakety Falcon 9 s nákladom satelitov pre vesmírny internet Starlink sa odohral len nedávno (22. februára 2018) a odvtedy SpaceX zlomila všetky rekordy. Dostala na orbitu viac družíc než ktokoľvek za celú históriu kozmonautiky. Doteraz ich bolo vypustených 1 844, z čoho bolo 145 deorbitovaných.

Aktívna flotila 1 699 satelitov je síce stále len zlomok z plánovaného počtu (v hre sú scenáre od cca 12 000 až do 30 000 satelitov), ale internet cez Starlink je už v mnohých krajinách komerčne dostupný.

Pozrite si

Starlink má už cez 100-tisíc zákazníkov, kedy sa k ním pridajú aj Slováci?

Nie všade však dostupnosť služby znamená aj možnosť jej reálneho využívania. Hoci v niektorých krajinách strednej Európy, ako Poľsko a Rakúsko, ale aj v Nemecku už služba funguje, Slováci ju budú môcť pravdepodobne využívať až v roku 2022. Naše územie je pritom určite rovnako dobre pokryté signálom, ako územie v susedných štátoch.

Zdroj | ToysMatrix

Otázne však je, ako dcérska firma SpaceX, Starlink Internet Services Ltd., ktorá je v prípade Starlinku internetovým poskytovateľom, pochodí v druhej najľudnatejšej krajine sveta – v Indii.

India je potenciálne jeden z najväčších trhov pre internetové pripojenie cez satelity. A to nielen kvôli viac ako 1,38 – miliardovej populácii, ale aj kvôli obrovskému počtu vidieckeho obyvateľstva, ktoré má k terestriálnej konektivite sťažený prístup.

Starlink už v Indii rozbehol kampaň na získavanie predobjednávok služby, ale narazil na „nepochopenie“ tamojších úradov. Ministerstvo telekomunikácií krajiny (DoT) vydalo 25. novembra 2021 v Naí Dillí verejné vyhlásenie, že Starlink „nemá licenciu na poskytovanie satelitných internetových služieb v Indii“, hoci začal túto službu propagovať a prijíma predbežné rezervácie od indických občanov.

Služba sa propaguje za ekvivalent približne 22,00 USD mesačne za širokopásmové pripojenie s rýchlosťou sťahovania dát 50 – 150 Mbit/s.

Ministerstvo telekomunikácií uvádza, že „verejnosti sa neodporúča predplatiť si inzerované služby Starlink“. Zároveň poukazuje na to, že „Starlink Internet Services“ nemá licenciu na poskytovanie satelitných internetových služieb v Indii, ktoré sú inzerované verejnosti.

Podobná reakcia prišla už dávnejšie z Ruska a otázne je, ako sa k poskytovaniu pripojenia cez satelit postaví Čína a ďalšie autoritárske režimy. Isté je, že v takej KĽDR by používateľ pripojenia Starlink so satelitnou (po novom už štvorcovou) anténou na fasáde nemal dlhú životnosť.

Pozrite si

OneWeb versus Starlink – trpaslík proti obrovi

Už za používanie mobilu s kartou juhokórejského operátora v blízkosti hraníc, kde presahuje pokrytie, je v krajine údajne trest smrti.

India je však demokratická krajina, takže je skôr pravdepodobné, že Starlink Internet Services absolvuje potrebné procedúry a licenciu na poskytovanie služieb od štátnych orgánov získa. V opačnom prípade by prišla možno o najlukratívnejší trh.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.