Tak sa to konečne zas podarilo! Pri frekvencii štartov SpaceX už kozmonautika začínala byť trochu jednotvárna. Dnes (25.3.2021) z ruského kozmodrómu Vostočnyj odštartovala o 02:47 UT nosná raketa Sojuz–2.1b s urýchľovacím blokom Fregat a na orbitu vyniesla 36 družíc britskej firmy OneWeb. Misiu zabezpečovala francúzska spoločnosť Arianespace.
Po štandardnom priebehu štartu boli po približne deviatich minútach letu satelity dopravené na parkovaciu obežnú dráhu, informovala ruská agentúra Roskosmos. Neskôr boli od urýchľovacieho stupňa Fregat družice postupne oddelené.
Išlo už o piatu várku družíc OneWeb, tá prvá štartovala 27. februára 2019 z kozmodrómu Guiana Space Center v blízkosti mesta Kourou vo Francúzskej Guyane.
Smelé plány sú vždy tou najľahšou časťou projektu a v konfrontácii s realitou sa často poriadne zredukujú. To je aj prípad spoločnosti OneWeb, založenej v roku 2012 v Londýne, ktorá si dala za cieľ priniesť lacné širokopásmové pripojenie z vesmíru miliónom ľudí na celom svete. Na globálne pokrytie je potrebných okolo 600 satelitov na nízkej obežnej dráhe (LEO), OneWeb ich chce mať minimálne 648.
Kompletnú flotilu 648 satelitov pokrývajúcich celý svet chcela OneWeb dokončiť do roku 2021, také boli aspoň jej ambície pred dvoma rokmi. To sa, ako vieme, zatiaľ nepodarilo. Naopak, už po treťom štarte, ktorý sa uskutočnil pred rokom z kozmodrómu Bajkonur, sa objavili informácie, že firma má finančné problémy a uvažuje o vyhlásení bankrotu. Špekulovalo sa, ako inak, aj o možnom vplyve aktuálnej pandémie na realizáciu projektu.
Situácia sa, našťastie, skonsolidovala a 18. decembra 2020 putovala do vesmíru 4. séria satelitov. Po aktuálnej piatej misii ich má OneWeb vo vesmíre 146. Firma tvrdí, že je pripravená do konca roka spustiť prevádzku pre „milióny spotrebiteľov na severnej pologuli“.
Pokrytie sa má týkať Spojeného kráľovstva, Aljašky, severnej Európy, Grónska, Islandu, Severného ľadového oceánu a Kanady. OneWeb potom plánuje v roku 2022 sprístupniť globálne služby. Žiadne detaily o parametroch pripojenia a cene služieb zatiaľ nie sú známe, ale v marci 2021 uskutočnil OneWeb prvé sieťové demonštrácie pre vládu USA.
Zdá sa, že Starlink od SpaceX bude mať nakoniec konkurenciu, hoci o jej zdatnosti by sa dalo úspešne polemizovať. Pripomeňme si, že Starlink v beta verzii funguje už od minulého roku a jej parametre sa priebežne zlepšujú. Pritom tempo budovania siete je naozaj závratné a nemá v histórii kozmonautiky obdobu.
Jedným z hlavných dôvodov je fakt, že SpaceX je, narozdiel od OneWeb, ale aj ďalšieho konkurenta – Blue Origin, vesmírnou spoločnosťou s vlastnými nosnými raketami.
Kým OneWeb potrebovala na 5 vesmírnych štartov a 146 satelitov zhruba dva roky, SpaceX pri každej misii vynesie pomocou svojej rakety Falcon 9 šesťdesiat satelitov Starlink. Len v marci tohto roku ich bolo pri štyroch misiách v1.0 L17, L20, L21 a L22 vynesených spolu 240 (misia v1.0 L22 úspešne štartovala len včera, 24. marca) a od začiatku roku 2021 to bolo už 430 satelitov Starlink.
SpaceX má na obežných dráhach aktuálne 1321 komunikačných satelitov (ďalších 66 bolo z rôznych dôvodov deorbitovaných) a zdá sa, že nič nestojí v ceste, aby tohto roku začala vo viacerých krajinách poskytovať komerčné služby. Aby dokázala osloviť aj tých, čo sú skutočne mimo siete, bude však musieť znížiť cenu z dnešných 99 dolárov mesačne. A na to je dobrá práve konkurencia.