Reklama

Starlink je na Slovensku, stojí ale obrovské peniaze a nemá ani Ethernet!

Števo Porubský

Pred necelým rokom sme si objednali satelitný internet Starlink od spoločnosti SpaceX. Po 11 mesiacoch od objednania ho konečne môžeme mať. Starlink totiž dorazil oficiálne na Slovensko! Z cien za hardvér i službu ale ostanete zaskočení, ešte viac ale z ceny dopravy!

Pozrite si

Objednali sme si satelitný internet Starlink od SpaceX. Ako to funguje?

Zdroj | SpaceX

Starlink je vlastne satelitný internet, aktuálne už po ukončenej beta verzii. SpaceX ako majiteľ Starlinku na pravidelnej báze už od roka 2020 vynáša na obežnú dráhu desiatky malých satelitov, ktoré svojim signálom postupne pokrývajú plochu Zeme. Teda takmer celú plochu, Starlink bude dostupný mimo pólov Zeme. Satelitný internet má ponúkať rýchlosť 50 – 150 Mbit/s a ping na úrovni 20-40 ms. Oficiálne. Neoficiálne môžu byť rýchlosti aj vyššie, s najväčšou pravdepodobnosťou sa zvýšia aj oficiálne, no vyššia môže byť aj odozva. Všetko záleží od polohy satelitov a polohy antény na zemi.

Starlink nemá byť náhradou za bežný broadband, ale jeho doplnkom. Hlavnými rivalmi majú byť ostatné satelitné siete, ktoré vedia ponúkať aj internet, hoci s veľmi nízkymi rýchlosťami a hádam ešte vyššími poplatakmi. Po celom svete sú totiž obrovské územia, kde nie je žiadny mobilný signál, pevná linka už tobôž nie. Tu bude mať Starlink svoj monopol. Až kým nepríde Amazon so svojim satelitným internetom Kuiper, či Viasat snáď tento rok.

Zdroj | SpaceX

Medzičasom sa zmenila aj anténa. Už to nie je tanier ako na satelitnú televíziu, ale má skôr tvar štvorca. Obrovskou nevýhodou je, že nová anténa, resp. jej Wi-Fi router nemá Ethernetový port! Switch je ale vraj možné dokúpiť cez on-line shop Starlinku.

Zdroj | SpaceX

Dodanie celého systému má trvať do 2 týždňov. Satelit stále nie je možné prenášať na iné adresy. Pravdepodobne fungovať bude, no oficiálne to SpaceX nepripúšťa. Zmeniť je však možné tzv. Service Address, no podľa FAQu spoločnosti ale nie je následne možné sa vrátiť na pôvodnú adresu. Možný plán prenášať Starlink medzi domácnosťou a chatou asi možná nebude.

Zdroj | SpaceX

Ale späť k objednávke. Starlink naďalej stojí 499 € za hardvér, teda satelit a router, pričom mesačný poplatok je taktiež stále 99 €, hoci po úspešnom beta testovaní mal poklesnúť. Tým najhorším je ale poplatok za doručenie, a to až vo výške 84 €! Zároveň je otázne odkiaľ zásielka príde. Ak z USA, pripravte sa ešte na preclenie.

Zdroj | SpaceX

Mimochodom, ak si necháme vrátiť depozit, ešte aj zarobíme. Pred rokom totiž 99 dolárov malo hodnotu 81,77 €, dnes nám SpaceX vie vrátiť depozit v hodnote 87,57 €. 🙂

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.