Reklama

Starlink funguje! (A iné fantázie)

Zdroj | Ars Technica
Juraj Procházka
Zdroj | Ars Technica
Zdroj | Ars Technica

Bombastické vyhlásenia Elona Muska sa síce často napĺňajú až s istým časovým posunom, ale udržiavanie „prevádzkovej teploty“ a nadšenia fanúšikov a (investorov) patrí k obchodníckemu folklóru.

Májová misia Falconu 9, ktorá dostala na orbitu prvú šesťdesiatku satelitov Starlink (dva testovacie už boli vo vesmíre dlhšie) vzbudila zaslúženú pozornosť.

Ešte väčšiu pozornosť, prípadne zdesenie – napríklad u astronómov, vzbudzujú priebežne sa meniace plány konečného počtu satelitov. Z pôvodne zamýšľanej konštelácie 4 425 družíc sa plány rozrástli na 11 924 a aj v rámci tejto flotily sa menia zámery s ich rozložením na jednotlivých obežných dráhach.

Pozrite si

SpaceX buduje vesmírny internet Starlink. Konkurencii sa vzďaluje

A zmeny akoby nemali konca. SpaceX 7. októbra 2019 požiadala americký úrad FCC o povolenie na umiestnenie až 30 000 satelitov v rámci siete Starlink. Celkovo spoločnosť podala až 20 žiadostí, každú z nich na 1500 LEO družíc na dráhach vo výške 328 až 580 km.

Zdroj | SpaceX

O tom, či má byť „doplnok“ 30 000 satelitov nadstavbou k skôr plánovaným 11 924 satelitom, alebo nahradí aj časť pôvodnej flotily, sa zatiaľ špekuluje.

V každom prípade momentálne panuje ticho pred búrkou. Už istý čas je známe, že SpaceX chystá v priebehu posledných dvoch mesiacov tohto roku ešte štyri štarty rakiet Falcon 9, ktoré dopravia do vesmíru 240 družíc Starlink.

Tento rok by to bolo spolu 300 satelitov. Aj keď z prvej šesťdesiatky sa podarilo úspešne umiestniť na pracovnú dráhu len 50 (83,3%), pôjde o rekord kozmonautiky.

Pozrite si

Kozmický rekord: Starlink môže mať do konca roka 300 satelitov

Na budúci rok pritom SpaceX ráta až s 24 štartmi Falconov 9, ktorá by mali dopraviť na obežné dráhy ďalších 1 440 satelitov Starlink. V priebehu budúceho roku by chcela SpaceX spustiť v obmedzenom režime aj služby internetového prístupu. S konšteláciou 1 440 družíc chce SpaceX dosiahnuť „obmedzené globálne pokrytie osídleného sveta“.

Ale v súvislosti s nadpisom článku pripomeňme, že Elon Musk vyhlásil, že Starlink funguje už teraz. V príspevku na Twitteri oznámil, že uvedený tweet poslal cez vesmír prostredníctvom satelitu Starlink.

Zdroj | Twitter

Ako reklama je to dobré, ale od pravdy má takáto predstava funkčného pripojenia ďaleko. Fixný bezdrôtový prístup (FWA) totiž nie je možné zaistiť sieťou 50-tich LEO satelitov. Už len z dôvodu, že sa pohybujú a sú od seba pomerne vzdialené. Experimentálne sa však spojenie samozrejme nadviazať dá a na posielanie tweetov nepotrebujete širokopásmový prístup.

V reálnej podobe chce SpaceX prostredníctvom siete Starlink konkurovať aj súčasným výkonným technológiám v pevných sieťach (VDSL2, FTTx) s rýchlosťou downlinku až 1 Gbit/s. Vďaka nízkym obežným dráham by mala aj latencia dosahovať prijateľnú hodnotu, rádovo len 25 ms.

Zdroj | SpaceX

Kvôli obrovskému počtu plánovaných satelitov (a SpaceX nie je s podobným zámerom jediná) sa už na Medzinárodnú telekomunikačnú úniu (ITU) začínajú obracať niektorí operátori so sťažnosťami. Obávajú sa interferencií a možného rušenia.

Tieto obavy sú namieste, preto sa očakáva, že na nadchádzajúcej svetovej konferencii WRC 2019 prijme ITU prísnejšie pravidlá na prevádzku telekomunikačných satelitov. Noví hráči tak môžu prehrať preteky s časom.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.