Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Starlink - akú má odozvu, dá sa prenášať, čo zvláda a dá sa vrátiť?

Starlink - akú má odozvu, dá sa prenášať, čo zvláda a dá sa vrátiť?
Stanislav Vinc
Starlink - akú má odozvu, dá sa prenášať, čo zvláda a dá sa vrátiť?

Začiatkom minulého roka sme si do našej redakcie objednali satelitný internet Starlink od spoločnosti SpaceX. Po jeho rozbalení, inštalácii a porovnaní s optickým internetom je čas pozrieť sa na tie najčastejšie otázky, ktoré sa s týmto typom pripojenia spájajú.

Koľko reálne stojí Starlink?

Presne 583,00 €, plus mesačné poplatky. Do samotného hardvéru (parabola+router) musíte vopred zainvestovať presne 499,00 €. Keďže SpaceX v tejto chvíli nemá v Európe vlastné sklady, tento hardvér odosiela zo Spojených štátov, kvôli čomu si k prvotnej investícii musíte pripočítať ešte 84,00 € za balné a prepravu.

Samotná služba stojí na našom trhu 99,00 € na mesiac, prvý mesiac vám SpaceX zúčtuje zhruba dva týždne po odoslaní balíka, resp. v ideálnom prípade necelý týždeň po jeho potenciálnom doručení.

Kde všade má pokrytie?

V skratke, dnes už prakticky všade. Ak si však chcete byť istí, pred objednávkou si od vás SpaceX aj tak najprv vypýta vašu adresu, na ktorej budete chcieť satelitný internet používať. Skontrolovať si takýmto spôsobom pokrytie môžete prostredníctvom oficiálnej webovej stránky aj bez vytvorenia objednávky.

Pokiaľ vás reálne zaujíma, kde všade má už aktuálne SpaceX svoje satelity a ktoré oblasti oficiálne pokrýva, pozrieť sa môžete na niektorú z webových stránok, ktoré monitorujú pohyb týchto satelitov.

Chystá sa nová verzia?

Áno, SpaceX ešte koncom minulého roka predstavilo novú verziu paraboly, ktorá bude mať hranatejší tvar a o chlp odlišné parametre. Ako prví sa jej dočkajú zákazníci v Spojených štátoch, neskôr táto parabola nahradí súčasnú, ktorú sme ešte dostali aj my.

Zdroj | SpaceX

Kým pri parabole dôjde viac-menej iba k vizuálnej zmene, na na strane routru si v špecifikáciách možno všimnúť náhradu 2×2, MU-MIMO technológie za 3×3 MU-MIMO, ako aj zvýšenú odolnosť voči vode a prachu na úrovni certifikácie IP54, hoci je router ešte stále stvorený pre uloženie v interiéri. Nový router však prišiel o Ethernet port, ktorý ten pôvodný ponúkal, dokúpiť si treba adaptér.

SpaceX ešte okrem toho predstavilo aj nový variant satelitného internetu Starlink Premium, ktorý ponúkne vyššie prenosové rýchlosti za vyšší vstupný i mesačný poplatok. O tom sa už dozviete viac v samostatnom článku.

Aká je reálna odozva? Dajú sa cez Starlink hrať hry?

Reálne merania odozvy nájdete v našom priamom porovnaní Starlinku s optickým internetom. Ako môžete vidieť na grafe nižšie, odozva satelitného internetu je výrazne vyššia, avšak nie úplne katastrofálna.

Ideálna odozva na hranie online hier sa začína na 1 milisekunde a končí niekde na úrovni 40-60 milisekúnd. Starlink je síce v tomto smere pomerne stabilný, no pri všetkých meraniach tieto hodnoty prekračuje. Pri hraní online hier prostredníctvom neho teda pocítite mierne omeškanie a miestami aj stratu packetov. Menej dynamické hry Starlink zvláda, váš vyšší ping však musí akceptovať aj hra, inak môžete naraziť na automatické odpojenia od serverov.

Je mobilný? Môžem ho použiť napr. v karavane?

Áno, aj nie. Starlink aktuálne nie je stopercentne pripravený na prenášanie, pri jeho objednávaní totiž musíte zadať konkrétnu adresu, na ktorej ho budete používať. Faktom je, že túto adresu si môžete zmeniť vo vašom profile, no je otázne, aké časté zmeny vám bude SpaceX tolerovať a dokedy to bude takéto „bezbolestné“ a najmä bezplatné.

Dobrou správou je, že SpaceX už začiatkom minulého roka požiadal americkú komisiu FCC (Federal Communications Commission) o udelenie povolenia pre možnosť spojenia veľkých pohybujúcich sa telies po zemi so Starlinkom. Je teda možné, že SpaceX čoskoro predstaví novú verziu satelitu prispôsobenú pre karavany, kamióny či lode.

Pozrite si

SpaceX chce Starlink sprístupniť aj pre lode, kamióny či lietadlá

Takáto prenosnejšia verzia by tiež mohla vyriešiť aktuálny problém paraboly, ktorou je jej spotreba el. energie. Tá sa totiž aktuálne začína za ideálnych poveternostných podmienok zhruba na úrovni 120 W, no v prípade potreby rozmrazovania paraboly v zime sa môže vyšplhať na 160 až 180 W, čo v prípade napájania vozidla solárnym panelom či batériou rozhodne nie je málo.

Aká je stabilita signálu? Zvláda sledovanie TV/YouTube?

Aj pri tejto otázke sa môžeme obrátiť na náš graf z testovania rýchlostí, na ktorom možno vidieť, že rýchlosť sťahovania, ktorá je dôležitá pre stream videa z internetu, nie je v porovnaní s káblovým optickým pripojením stopercentne stabilná. To však v zásade nevadí, Starlink sa vždy drží ďaleko nad kritickou hranicou, ktorú je pre pohodlné sledovanie videí a TV potrebné prekročiť.

Rýchlosť sťahovania dostupnú prostredníctvom satelitného internetu do veľkej miery ovplyvňujú poveternostné podmienky, aj aktuálny stav pokrytia danej lokality. Starlink má však rýchlostnú latku postavenú oveľa vyššie, než iné bežne dostupné služby satelitného internetu, preto prostredníctvom neho nie je problém sledovať živé vysielanie televízie, ani Netflix v 4K UHD rozlíšení.

Čo ak nebudem spokojný? Dá sa Starlink vrátiť?

SpaceX má už v samotných zmluvných podmienkach zakotvenú možnosť vrátenia celého Starlink Kit-u do 30 dní bez udania dôvodu. Ak si teda nie ste istí, či vám bude Starlink vyhovovať (či už pre rýchlosti alebo výhľad na oblohu a satelity), SpaceX vám umožní vyskúšať si to bez nemalej finančnej ujmy.

O vrátenie Starlinku pred uplynutím tejto lehoty môžete požiadať prostredníctvom vášho účtu, ktorý si vytvoríte už pri samotnej objednávke. Po vytvorení tejto požiadavky vám SpaceX odošle e-mail s presným postupom, ako celú parabolu aj s routrom späť zabaliť aj s adresným štítkom, ktorý je potrebné nalepiť na vonkajšiu stranu krabice.

SpaceX v komunikácii odporúča, aby ste hardvér zabalili späť do originálneho balenia. Ak by sa vám však originálna krabica poškodila, hardvér môžete odoslať aj v inom balení, dôležité je však ho čo najlepšie upevniť a ochrániť pred nárazmi, ktorým sa pri preprave nevyhne.

Po zabalení hardvéru a nalepení prepravného štítku už stačí Starlink iba odovzdať na najbližšej pobočke prepravnej spoločnosti DHL. Za prepravu už nič doplácať nemusíte.

Preprava zásielky kuriérskou spoločnosťou zo Slovenska do Spojených štátov trvá zhruba štyri dni. Po prijatí zásielky SpaceX hardvér skontroluje a pokiaľ je všetko v poriadku, zvyčajne hneď na druhý deň môžete očakávať mail o potvrdení vrátenia peňazí, ktoré sa do 10 pracovných dní objavia na vašom účte.

Ak Starlink stihnete takýmto spôsobom vrátiť ešte skôr, ako vám SpaceX vyúčtuje prvý poplatok za službu, na účet späť dostanete okrem poplatku za hardvér aj prvý mesačný poplatok za pripojenie vo výške 99 dolárov, resp. eur.