Námorný úrad amerického ministerstva dopravy pridelil 47,4 milióna dolárov novej továrni s názvom Sparrows Point Steel.
Továreň vyrastie na mieste bývalej fabriky Bethlehem Steel, ktorá bola svojho času legenda zamestnávajúca desiatky tisíc pracovníkov z celého okolia.
Sparrows Point Steel sa nachádza v blízkosti prístavu Baltimore, patriaci bývalému Bethlehem Steel. Ten bol založený v roku 1887. V 50. rokoch minulého storočia sa fabrika stala najväčším svetovým producentom ocele, ktorá zamestnávala 30 000 ľudí. Kolaps amerického oceliarskeho priemyslu prinútil továreň ísť do konkurzu, v roku 2012 sa definitívne zatvorila a areál ostal opustený.
Vďaka pomoci zákonodarcov z Marylandu dostáva fabrika druhú šancu. Oceliareň sa premení na fabriku, ktorá bude vyrábať turbíny určené na získavanie energie z vetra na mori. Samozrejme, poslanci len našli zdroje, Sparrows Point Steel v skutočnosti postaví opäť na nohy spoločnosť US Wind. Firma stavia veterné farmy MarWin s výkonom 300 MW a Momentum Wind s výkonom 800 MW.
US Wind bude vyrábať monopilové základy a ďalšie oceľové komponenty potrebné pre MarWin a Momentum Wind. Konečným plánom je, že fabrika bude vyrábať nielen pre US Wind, ale bude obsluhovať celý sektor veternej energie na mori vo východnom pobreží USA. Výroba v Sparrows Point Steel bude zahŕňať ohýbanie oceľových plechov, zváranie, lakovanie, nanášanie náterov, no aj montáž a zoraďovanie veľkých komponentov pre americký morský veterný priemysel.
Celý areál, kde sa Sparrows Point Steel Mill nachádza, je premenovaný na Tradepoint Atlantic. Aktuálne tam prebiehajú masívne práce, ktoré zbavia lokalitu pozostatkov z neekologickej výroby a pripravia staronovú fabriku na to, aby mohla fungovať ako konkurencieschopné výrobné centrum pre morskú veternú energiu a kľúčového dodávateľa pre čistú energiu. Z lokality sa postupne stáva jeden z najväčších prístavov na východnom pobreží USA.
Tento príklad ukazuje, ako sa dá neefektívne dedičstvo minulosti preniesť do modernej doby tak, aby opäť plnilo významnú úlohu. Turbíny, solárne panely a ďalšie komponenty bude musieť niekto vyrábať, tak prečo nevyužiť kapacity a šikovnosť zamestnancov starých fabrík?