Reklama

Stanú sa elektrické generátory tajnou zbraňou domácností?

Zdroj | Getty Images / Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Getty Images / Unsplash
Zdroj | Getty Images / Unsplash

Vysoké ceny, nízke platy – jav, ktorý už akosi patrí k našej trikolóre. Rozmýšľate, ako by ste sa účinne bránili zvyšovaniu cien elektrickej energie? Nie ste sami. Počas jesene a zimy nie sú solárne panely ideálnou voľbou, možno aj vás napadlo čo by sa stalo, keby ste použili elektrický generátor?

Je vôbec možné využitie v domácich podmienkach? Nahradí výpadok elektriny? Koľko vlastne vyjde takéto zariadenie? A oplatí sa vôbec?

Elektrický generátor premieňa mechanickú energiu na elektrickú. Nájdete ho prakticky v každej elektrárni, na rovnakom princípe však funguje aj prenosný elektrický generátor. Zvyčajne ide o náhradné riešenie, napríklad v nemocniciach ich majú pripravené v prípade výpadku elektriny z distribučnej siete.

Obsah pokračuje pod reklamou

Prenosné generátory poskytujú výstupný prúd pre napájanie zariadení a sú ideálne nielen pre profesionálne, ale i domáce využitie. V závislosti od modelu dokážu napájať rôzne domáce spotrebiče, zariadenia využívané v kanceláriách, ako i záhradnú techniku.

Na výrobu elektrickej energie tieto generátory najčastejšie využívajú benzín. Postiačia na nenáročnú prevádzku. Na stavbách a v priemysle sa využívajú dieselové elektrocentrály. Sú stavané na dlhšiu prevádzku a tým pádom sú, samozrejme, aj väčšie.

Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Vyťahovať spotrebiče zo zásuvky, má to nejaký efekt?

Pre domáce účely stačia menšie generátory s výkonom okolo 3 000 W. Pozrime si príklad, menší model, ktorého cena sa pohybuje okolo 600 eur.

Elektrocentrála Heron je vhodná nielen pre pracovníkov v teréne, ale poslúži aj ako záložný zdroj elektrickej energie pre mobilné servisné strediská, či na rekreačné účely. Vďaka systému regulácie výstupného napätia AVR ju možno využiť aj na napájanie citlivých elektrických prístrojov, ako sú počítače, televízory a tak ďalej. Agregát je vybavený dvoma 16 A zásuvkami na 230 V, nechýba 12 V výstup s jednosmerným prúdom pre nabíjanie autobatérií.

Menovitý výkon elektrocentrály je 3 500 W, spotreba benzínu 0,5 l za 60 minút, čo je zhruba 80 centov. Na porovnanie, za 1 kWh by ste dnes nemali platiť viac ako 18 centov (elektrina, variabilná zložka, straty, systémové služby a podobne). Za zváženie tiž stojí aj hmotnosť takéhoto agregátu, má totiž 51,4 kg. Ďalšími vecami, s ktorými musíte počítať je hlučná prevádzka, skladovanie benzínu a ekologický faktor.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

Elektrické solárne generátory

Okrem elektrických generátorov sa v poslednej dobe začali používať solárne generátory. V tomto prípade však ide skôr o veľkokapacitné powerbanky, ako zariadenia vyrábajúce elektrinu. Slúžia v prípade výpadku prúdu, sú obľúbené napr. u karavanistov. Zabudovaná batéria sa dá nabíjať tromi spôsobmi, z elektrickej siete, cez solárny panel, alebo cez autozásuvku.

Napríklad set skladajúci sa z batériového generátora BLUETTI EB55 s kapacitou 537 Wh a solárneho panela Viking SCM135 disponuje výkonom 1 400 W a má len 7,5 kg. Výrobca pritom uvádza, že ho nabijete cez solárny panel už za 3 hodiny. Nevýhodou takéhoto riešenia je, že keď sa vybije batéria, prídete o prístup k elektrickej energii. Výhodou je možnosť solárneho nabíjania, nestojí vás ani cent.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

Vystačíte si len s generátorom?

Ako vidíte, generátor vám môže pomôcť v prípade výpadku elektrickej energie, napríklad v čase živelných pohrôm. Takéto riešenie nie je vhodné ako trvalé. Treba si tiež uvedomiť, že generátor síce prinesie elektrickú energiu, ale na tú si nenapojíte spotrebiče, ktoré sú pevne zapojené v rozvode, napríklad elektrická pec, klimatizácia, či elektrické kúrenie.

Ďalšou nevýhodou je cena. Okrem vstupných nákladov musíte rátať s poplatkami za benzín (naftu), čo vyjde viac, ako súčasná a celkom určite aj budúcoročná cena za elektrinu.

Elektrický, ako i solárny generátor je teda vhodný ako záložný zdroj, ktorý pomôže v prípade dlhšieho výpadku. Ocenia ho najmä tí, ktorí bývajú na samote, či v oblasti s častými výpadkami energie. V prípade, že hľadáte možnosti, ako ušetriť spotrebu elektriny, najlepším riešením je využitie slnečnej energie pomocou fotovoltických a solárnych panelov, ideálne v kombinácii s tepelnými čerpadlami.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.