Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Stadia definitívne končí, Google zatvára brány svojej hernej cloudovej služby

Stadia definitívne končí, Google zatvára brány svojej hernej cloudovej služby
Stanislav Vinc
Stadia definitívne končí, Google zatvára brány svojej hernej cloudovej služby

Google po necelých dvoch rokoch oznamuje koniec svojej vlastnej hernej cloudovej služby. Za pomoci vzdialeného hrania postaveného na výkonných serveroch chcel reklamný gigant konkurovať etablovaným značkám ako sú Nintendo, PlayStation či Xbox.

Ani v čase najväčšieho rozkvetu digitálnych služieb počas celosvetovej pandémie však Stadia výraznejšie neprerazila. Hráči si aj napriek vyššej vstupnej investícii a nedostupnosti hardvéru vybrali radšej tradičné herné konzoly, než cloud.

Google mal so službou Stadia ambiciózne plány. Služba mala hráčom umožniť zahrať si najnovšie herné tituly na prakticky najvyšších grafických nastaveniach na takmer akomkoľvek zariadení, dokonca aj v 4K UHD rozlíšení s HDR pri 60 snímkach za sekundu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Stadia bola špecifická aj rôznymi vychytávkami, ako je možnosť vstupu do hry zo sledovania videa cez YouTube či vlastným hardvérom v podobe herného ovládača, ktorý bolo možné pripojiť k smartfónom, tabletom či smart televízorom.

Google mal však problém do služby prilákať väčší počet hráčov a to aj napriek rôznym zľavovým akciám a balíkom služby s hardvérom, ktoré bolo možné získať najmä v Spojených štátoch. O konci služby sa hovorilo už minulý rok, no tento jej osud sa začal písať už pri jej spustení, kedy služba obdržala od herných novinárov i samotných hráčov veľmi vlažné reakcie.

Problémom pre mnohých hráčov bolo nedostatočne rýchle internetové pripojenie, ktoré by im umožnilo vychutnať si hranie bez omeškania ovládania a trhania obrazu. Mnohí používatelia však mali taktiež problém pochopiť, ktoré hry si vlastne v službe môžu zahrať, ktoré sú súčasťou predplatného a za ktoré si musia priplatiť.

Pozrite si

Konečne PC príslušenstvo pre všetkých? Vyskúšali sme Logitech Aurora Collection

Už vo februári 2021 spoločnosť oznámila zatvorenie štúdií, ktoré sa mali starať o vývoj exkluzívnych hier pre službu Stadia. Google sa v tom čase rozhodol, že zo Stadie urobí službu, ktorú bude poskytovať tretím stranám a od jej zveľaďovania tak dal v podstate ruky preč. Blížiaci sa koniec služby naznačovala aj nová herná konzola od Logitechu, ktorá aj napriek svojmu zameraniu na cloudové hranie službu Stadia od začiatku nepodporovala.

Stadia definitívne zatvorí svoje brány 18. januára 2023. Google vráti všetkým hráčom peniaze za všetky zakúpené hry, doplnkový obsah (DLC) i samotný hardvér. Všetky transakcie majú byť dokončené najneskôr do polovice januára.

Google spustením služby Stadia vyprovokoval spoločnosť Amazon k spusteniu vlastnej služby Luna. Sony zas začalo vo väčšom investovať do svojej cloudovej služby PlayStation Now, ktorú tento rok spojil s predplatným PlayStation Plus. Cloudové hranie naďalej rozvíja aj Microsoft so službou Xbox Cloud či NVIDIA, ktorá už niekoľko rokov prevádzkuje službu GeForce NOW postupne dopĺňanú o výkonnejší výpočtový hardvér.