- #Audio
- 3 min.
- 22.10.2023
Spor Google vs. Sonos sa obrátil, súd nečakane zmenil názor v prospech väčšieho
Zdalo sa, že trojročný súdny spor spoločností Google a Sonos definitívne skončil v máji tohto roka a to v prospech spoločnosti Sonos, ktorej mal Google vyplatiť 32,5 milióna dolárov za porušenie jeho patentov. Karta sa však rázom obrátila.
Federálny súd zistil, že patenty spoločnosti Sonos, na ktorých bol tento súdny spor postavený, sú v zjednodušene povedané, neplatné. Funkcia sa tak rázom vrátila do aplikácie Home.
Spoločnosti Google a Sonos nie sú práve typickými konkurentmi a ich podnikanie sa prvé roky po vzniku spoločnosti Sonos ani len nepretínalo. Zmenilo sa to až v roku 2016, kedy Google vstúpil na trh so svojimi vlastnými reproduktormi pripojenými k internetu. Také Sonos vyrába už od roku 2005.
Spoločnosť Sonos zažalovala Google za porušenie viacerých jej patentov, vrátane toho, ktorý popisuje možnosť vzájomného prepojenia viacerých reproduktorov do jednotnej zostavy. Vzhľadom na dlhšiu históriu spoločnosti Sonos a jej zameranie práve na takúto funkcionalitu, nebol nedávny verdikt súdu v jej prospech vôbec prekvapivý. Google sa však namiesto zaplatenia licenčného poplatku za patentovanú technológiu rozhodol funkciu párovania zo svojich reproduktorov na diaľku úplne odstrániť, bez nároku na kompenzáciu zákazníkov.
Začiatkom októbra však nastal v situácii nečakaný zvrat. Google svojej Nest komunite prostredníctvom blogu oznámil, že reproduktory a displeje Nest, ako aj zariadenia Chromecast, je už možné opäť prepájať do skupín. Podľa spoločnosti totiž federálny súd svoje pôvodné rozhodnutie v spore zrušil kvôli neplatnosti dvoch patentov spoločnosti Sonos, na ktorých rozhodnutie stálo.
Sudca William Alsup spätne zistil, že Sonos nesprávne spojil svoje patenty na zvukové systémy s patentovou prihláškou z roku 2006, ktorá však neobsahovala informácie o žiadnom „reálnom vynáleze“. Rovnako dospel k záveru, že Sonos nepodal prihlášky na patentový úrad až do roku 2019, teda roky po tom, ako Google predstavil svoje vlastné reproduktory s funkciu vzájomného prepojenia naprieč miestnosťami.
„Toto nebol prípad vynálezcu, ktorý viedol priemysel k niečomu novému,“ povedal Alsup. „Toto bol prípad, keď toto odvetvie viedlo s niečím novým a až potom vynálezca vyšiel zo svojej kôlničky na drevo a povedal, že s týmto nápadom prišiel ako prvý.„
Hovorca spoločnosti Sonos toto rozhodnutie označil za „nesprávne na strane faktov aj práva“ s tým, že sa na súde samozrejme odvolajú. Spoločnosť Google naopak rozhodnutie odmietla komentovať. Namiesto toho postupne vracia funkciu párovania do všetkých svojich zariadení a po Android aplikácii Google Home aj do jej verzie pre iOS.