Reklama

Spojené Arabské Emiráty namieria zisky z ropy do kolonizácie Marsu

Zdroj | Inverse
Juraj Procházka
Zdroj | Inverse
Zdroj | Inverse

Na rozdiel od zoskupení ako Mars One a podobných, ktoré pri svojich enormne ambicióznych projektoch na budovanie marsovských kolónií „varia z vody“, Spojené Arabské Emiráty (SAE) prichádzajú s omnoho triezvejším pohľadom na vec.

Pozrite si

Pôjdeme všetci na Mars?

Už začiatkom roku, keď šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum oznámil plán na založenie kolónie na Marse do roku 2117, vyvolali zámery SAE pozornosť. Detaily však na verejnosť neprenikli. Mimochodom angažovanosť vo výskume vesmíru nie je zo strany SAE novinkou.

Aj vesmírna spoločnosť Virgin Galactic miliardára Richarda Bransona má silnú väzbu na Spojené Arabské Emiráty. Aabar Investments z Abu Dhabi v nej vlastní 37,8% akcií.

Zdroj | Twitter

Saeed Al Gergawi, programový riaditeľ programu Mars 2117 v Mohammed bin Rashid Space Center (MBRSC) na summite Humans to Mars vo Washingtone uviedol, že „v Spojených arabských emirátoch veríme, že sme na vrchole novej éry vesmírneho prieskumu. Nová vesmírna rasa ovplyvní všetkých ľudí na Zemi.“

Pozrite si

NASA začína hľadať astronautov pre Mars

Al Gergawi vysvetlil ambície SAE, vrátane plánov spolupracovať s inými obchodnými a národnými subjektmi pri budovaní kolónie, odborníkom a zástupcom Európskej vesmírnej agentúry (ESA), NASA a ďalších.

Hoci zatiaľ nie je úplne jasné, ako budú tieto snahy o spoluprácu pokračovať, je pravdepodobné, že NASA bude ich súčasťou. Ešte v júni 2016 totiž agentúra oznámila, že bude spolupracovať so SAE na vesmírnych projektoch, a konkrétne pri výskume Marsu.

Podľa doterajších predstáv bude marsovská kolónia SAE zahŕňať vyspelú infraštruktúru, aj keď formalizované modely ešte neboli zverejnené.  Al Gergawi zdôraznil, že veľkým prínosom programu Mars 2117 bude podpora nadšenia mladých na Blízkom východe pre vedu a medziplanetárny prieskum. Ide o spôsob ako povzniesť tamojší región.

Zdroj | Twitter

V širšom okolí SAE žije viac ako 100 miliónov mladých ľudí, medzi ktorými dosahuje miera nezamestnanosti až 35%. Kozmický výskum a konkrétne prieskum Marsu a ďalších planét slnečnej sústavy môže motivovať mnoho mladých ľudí, aby sa zapojili do progresívnych trendov.

Nuž, pri štedrých finančných tokoch je možné realizovať mnohé ambiciózne projekty pripomínajúce sci-fi. Pripomeňme, že SAE sú tiež medzi kandidátmi na výstavbu prvej komerčnej trate Hyperloop. Navyše v prípade kolónie na Marse ide o projekt siahajúci k horizontu 100 rokov.

Pozrite si

Boeing chce ľudí na Marse skôr ako SpaceX

Na úvod chystajú SAE v roku 2020 vyslanie sondy „Hope“ na obežnú dráhu Marsu. Pôjde o prvú arabskú misiu k červenej planéte, ktorá sa zameria na výskum tamojšej atmosféry.

Keďže SAE nie sú jediným z nových hráčov, ktorí plánujú v najbližších rokoch zavítať na Mars, zdá sa, že na susednej planéte bude pekne rušno. Okrem NASA tam má namierené aj SpaceX a jeho veľký rival Boeing.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.