Reklama

Špičkový Galaxy Nexus a revolučný Android 4.0 realitou!

Zdroj | Samsung
Dominik Fúsek
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Dlho očakávaný tretí Google mobil a s ním aj štvrtá generácia operačného systému Android sa konečne dočkali oficiálneho predstavenia. Noviniek je veľké množstvo a rozhodne sa máme na čo tešiť, minimálne tí, ktorí sa dočkajú aktualizácie. Ani s nimi to nebude také zlé, ale poďme pekne po poriadku.

Android 4.0

Zmrzlina lepí rozštiepené platformy

Pozrime sa najskôr na nový OS Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Jeho meno je dvojzmyselné, okrem ďalej pochúťky skrýva v sebe aj metaforu najdôležitejšej novinky. „Zmrzlinou“ totiž Google lepí dohromady doteraz rozdelené platformy – mobilnú a tabletovú. Už teda bude úplne jedno, či máte jedno alebo druhé zariadenie, spustíte na ňom akékoľvek aplikácie. Vývojári budú mať viac práce a Apple stratí najväčšiu výhodu iPadu. Nový systém taktiež sám zistí, na akej uhlopriečke displeja beží a podľa toho prispôsobí nastavenie launcheru, predovšetkým ovládanie. Užívateľské prostredie bolo prepracované do detailov – ovládacie tlačidlá sa môžu nachádzať na displeji (používateľ, resp. výrobca bude mať na výber aj fyzické), zamknutá obrazovka ponúka skratky (rovnako ako nové HTC Sense), vynovený je systém správy aplikácií a notifikácií. Smartfón sa môže odblokovať rozpoznaním tváre.

Android 4.0

Nové rozhranie a solídna dávka funkcií

Rozhranie nového systému sa výrazne líši už na prvý pohľad. Okrem nového dizajnu pribudla možnosť widgety na ploche rozťahovať či spravovať v samostatnej kategórii v menu. Zmenil sa dokonca aj rez písma systému. Podstatne bol vylepšený fotoaparát. Dočkal sa efektov v reálnom čase, pauzy a kontinuálneho preostrovania vo videu, približovania aj počas nahrávania či pôsobivejšej panorámy. Novinkou je aj vstavaný editor fotografií a integrované počítadlo dát, už teda nemusíte sťahovať samostatné aplikácie. Google sa vyhral aj s technológiou NFC. Pod názvom Android Beam nájdeme technológiu schopnú prenášať súbory medzi zariadeniami, hodiť sa bude však len na menšie objemy dát. Poslednou veľkou novinku je možnosť skrývať v menu neželané predinštalované aplikácie. Minoritných vylepšení je pravdaže oveľa viac. Najdôležitejšia otázka ale znie, či sa zmrzlinový sendvič dostane aj na váš prístroj. Google za seba potvrdil aktualizáciu pre Nexus S a podľa jeho stanoviska bude Android 4.0 teoreticky fungovať na každom prístroji s perníkom. Tiež prehlásil, že sa snažil výrobcom proces optimalizácie čo najviac uľahčiť. Teraz sú teda na ťahu jednotliví výrobcovia.

Samsung Galaxy Nexus

Google fón tretej generácie

Pri výrobe vlajkovej lode Galaxy Nexus Google opäť spolupracuje so Samsungom. Novinka bude jedným z najväčších prístrojov na trhu, má totiž rozmery 136 x 68 x 9 mm a displej s obrovskou uhlopriečkou až 4,65 palca. Ide o špičkový Super AMOLED panel s jemným HD rozlíšením 1 280 x 720 bodov, pár pixelov si z neho „odhryzne“ lišta s ovládacími tlačidlami. Operačným systémom je pochopiteľne Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Kúpou mobilu od Googlu získavate dve známe výhody – najrýchlejšiu dostupnosť aktualizácií a čisté prostredie bez úprav. Čo sa týka procesoru, dvojjadrový TI OMAP4460 je síce taktovaný až na 1,2 GHz, grafika PowerVR SGX540 je ale predsa len trochu starý kúsok. Pamäť narástla na 1 GB RAM a 16/32 GB pre užívateľské dáta, avšak bez možnosti rozšírenia. 5 Mpx fotoaparátu teoreticky nemožno nič vyčítať – má autofókus, LED blesk a so spomínanými softvérovými vylepšeniami lákavo znie aj Full HD/30 fps video. Z konektivity chýba iba HDMI, na palube sú GPS, Wi-Fi, HSPA+/LTE, NFC i Bluetooth 3.0. Škoda len, že výrobcovia stavili skôr na nízku hrúbku, ako na výdrž batérie. Kapacita 1 750 mAh je na tak veľký a jemný displej chabá. Na trh by sa Galaxy Nexus mal dostať v novembri, cena bude zrejme mierne prevyšovať Samsung Galaxy S II.

Samsung Galaxy Nexus

Zdroj a foto: engadget.com, fony.sk, Google

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.