Sony Xperia PRO-I – viac foťák ako mobil s až 1″ snímačom!

ZDROJ | Sony

Sony predstavilo smartfón aký svet ešte nevidel. Alebo je to foťák aký svet ešte nevidel? Je to skôr fotoaparát pre náročných, pretože so svojou cenou a dostupnosťou nebude vôbec pre každého. Navyše jeho 1″ snímač ocenia a využijú hlavne profesionáli a nadšenci.

ZDROJ | Sony

Mimochodom, I ako Imaging. To len tak, aby ste si nemysleli, že Xperia PRO-I je prvým modelom. Tým bol model Xperia PRO.

Telo je masívne, rovnako ako u predchodcu. Rozmery 166 x 72 x 8,9 mm a hmotnosť 211 gramov nepatria k najmenším. Nechýba ale odolnosť voči vode či prachu a ani hardvérová spúšť, vedľa ktorej je dedikované tlačidlo na rýchle spustenie natáčania.

Sony prekvapilo smartfónom, ktorý má ako prvý na svete 1″ CMOS snímač. Čosi také sme doteraz videli iba v kompaktných fotoaparátoch, aj to tých lepších a vybavenejších. Teraz takýto snímač nájdeme aj v smartfóne. Sony sa tak podaril husársky kúsok, pretože fyzika nepustí a na tak masívny snímač musí byť prispôsobená aj optika.

ZDROJ | Sony

O tú sa postaral slávny nemecký Zeiss s optikou Tessar T*. Ten má pevné ohnisko 24 mm a svetelnosť f/2,0, alebo f/4,0, podľa nastavenia používateľa. Objektív je pritom stabilizovaný. Vedľa je osadený 12 Mpx snímač pod 16 mm optikou s f/2,2, tretím snímačom je opäť 12 Mpx pod 50 mm objektívom s f/2,4. Ostatné dva ale nemajú veľkosť 1″. 4-tým okom je 3D iTOF snímač, vedľa ktorého je aj snímač pre autofókus.

ZDROJ | Sony

Čip je typu Exmor RS CMOS, má veľkosť 13,2 x 8,8 mm (1/2,3″ má 6,17 x 4,55 mm) a rozlíšenie 12 Mpx. Vďaka obrovskej ploche je schopný zachytávať podstatne viac svetla, čo z neho môže robiť najlepší fotoaparát v mobile aj pre nočné scény. Na zaostrovanie využíva 315-bodový autofókus, ktorý pokrýva zhruba 90 % plochy snímača.

ZDROJ | Sony

Veľkým plusom je aktívne sledovanie objektov v reálnom čase, vrátane oka u ľudí i zvierat. Toto si Xperia PRO-I požičala z profi aparátov Sony. Poteší aj kontinuálne snímanie rýchlosťou 20 fps v plnom rozlíšení. Je to aj vďaka dedikovanému BIONZ X procesoru.

Samozrejmosťou je prepracovaná aplikácia fotoaparátu s množstvom manuálnych funkcií, tak ako ich poznáme už zo starších Xperií, ale aj fotoaparátov Sony. Poteší určite aj nahrávanie 12-bitových RAW súborov pre postprocesing. Ten je navyše možný priamo v smartfóne.

ZDROJ | Sony

To isté platí aj pre možnosti nahrávania videí. Určené sú hlavne pre profesionálov a nadšencov, bežní používatelia si režim Cinematography Pro nezapnú. Maximom pre videá je 4K Ultra HD pri 120 fps! Poteší aj stereo mikrofón doplnený o mono mikrofón smerujúci dopredu pre snímanie hovoreného slova.

ZDROJ | Sony

Displej má 6,5″, pomer strán 21.9 a rozlíšenie viac ako slušných 1 644 x 3 840 px. Displej je typu OLED, podporuje HDR a má 120 Hz frekvenciu. Displej kryje sklo Gorilla Glass Victus, zadnú časť kryje Gorilla Glass 6. Nad displejom je 8 Mpx webkamera s f/2,0 optikou.

ZDROJ | Sony

Vo vnútri tela je osadený čipset Snapdragon 888. Tomu pomáha 12 GB RAM pamäť. O dostatok miesta sa stará 512 GB pamäť vo vnútri. Samozrejmosťou je podpora 5G sietí, ale aj Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 či rýchle USB-C s podporou USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps).

ZDROJ | Sony

Batéria má kapacitu 4 500 mAh, nechýbajú jej funkcie ako Xperia Adaptive Charging, Battery Care a starý známy STAMINA Mode. Výrobca zatiaľ nešpecifikoval nabíjací výkon. Rovnako nie je známe, či bude vôbec podporovať bezdrôtové nabíjanie. 

Sony ale vytvorilo aj malý zázrak – samostatný slot pre pamäťové karty, ktorého vysunutím sa nereštartuje telefón! To doteraz u Sony nebolo možné.

Sony Xperia PRO-I je azda jediným smartfónom na trhu, ktorý má ešte očko pre pútko. V prípade tak drahého smartfónu je ale fajn mať pri fotení poistku, aby vám nespadol.

ZDROJ | Sony

Ani 3,5 mm audio port sa len tak dnes už nevidí…

ZDROJ | Sony

V predaji budú aj unikátne príslušenstvá, aké svet ešte nevidel, napríklad špeciálny displej pre zadnú časť ideálny pre vlogerov. Tým pomôže aj aktívny grip či externý mikrofón s ochranou voči vetru.

Chýbať nemôže ani odolný obal.

ZDROJ | Sony

Sony si tentokrát dalo záležať aj na balení. V balení vraj nie je žiadny plast.

A to najdôležitejšie? Sony Xperia PRO-I bude v predaji ešte tento rok. Nehrozí ale, aby to stihla aj na slovenský trh. Cena stanovená zatiaľ nebola, no ak sa pozrieme na cenu pôvodnej Xperie PRO, tak vás určite nepoteším. Tá stále 2 500 dolárov! Snáď sa ale Sony poučí a cenu priblíži Zemi.

ZDROJ | Sony

ZdrojSony

Komentáre k článku