Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Prečo stojí Sony Xperia PRO 2 500 dolárov, aj keď nemá nič zo zlata?

Prečo stojí Sony Xperia PRO 2 500 dolárov, aj keď nemá nič zo zlata?
Zdroj | Sony
Števo Porubský
Prečo stojí Sony Xperia PRO 2 500 dolárov, aj keď nemá nič zo zlata?
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony s predstavením smartfónu Xperia 1 II ešte v minulom roku spomenulo model z neho odvodený, Xperia PRO. Tento názov sme síce už videli roky predtým, no novinka mala ponúkať unikátne vlastnosti, ako žiadny iný smartfón na svete. Teda takmer.

Zdroj | Sony

Kým pôvodný smartfón Xperia Pro ešte pod značkou Sony Ericsson tento rok oslávi 10. narodeniny, nová Xperia PRO ich bude oslavovať o mesiac. Presne pred rokom bol totiž predstavený smartfóny Xperia 1 II, pričom Sony počas tlačovky spomenulo aj ešte lepšie vybavený smartfón Xperia Pro.

Ten mal ponúkať top-end parametre, 5G pripojenie a unikátnu vlastnosť – microHDMI port. Inak išlo o identický hardvér, aký ponúka Xperia 1 II. Dnes, rok po predstavení je tak viac ako prekvapením, že Xperia PRO ide do predaja až teraz, s rovnakou výbavou, akú ponúka spomínaný model Xperia 1 II, no za cenu neuveriteľných 2 500 €. Za túto cenu môžete mať dnes pokojne tri smartfóny Xperia 1 II. Prečo potom Xperia Pro stojí takú horibilnú sumu?

Zdroj | Sony

Na túto otázku žiaľ neviem odpovedať. Jediné, čo Xperia PRO ponúka navyše je HDMI port a to, že vie využívať všetky aktuálne známe 5G siete, vrátane milimetrových či Sub-6 GHz sietí. Tie má Xperia 1 II v USA napríklad zakázané/obmedzené. K tomu Sony pridalo ešte appku Network visualizer pre lepšie nájdete najlepšieho pokrytia vďaka grafickému znázorneniu intenzity a kvality signálu.

Špečiálny režim Endurance mode umožňuje zdieľať dáta maximálnou možnou rýchlosťou siete, no zároveň využívať smartfón s pripojeným fotoaparátom alebo kamerou.

Na bočnej stene je ešte jeden rozdiel – dedikované hardvérové tlačidlo, ktorému je možné nastaviť funkciu spúšťania konkrétnej aplikácie.

Zdroj | Sony

Nespomenul som ešte jeden rozdiel. Kým Xperia 1 II je dostupná prakticky na všetkých trhoch, Xperia PRO bude len na americkom trhu. Preto aj cena v nadpise je v dolároch a nie eurách. Samozrejme, americké ceny sú bez daní, takže pokojne môžeme napísať, že v Európe by novinka stála 2 500 €.

Iný rozdiel medzi Xperiou 1 II a Xperiou PRO je i v tom, že novší model je určený pre profesionálov, a tí sú zjavne ochotní zaplatiť neuveriteľné sumy.

Sony Xperia PRO, hoci má minuloročný hardvér postavený okolo Snapdragonu 865, má väčšie a odolnejšie telo a hlavne, HDMI port. Ten profíci využijú na spojenie s kamerou či fotoaparátom a využijú pomerne veľký 6,5″ 4K UHD OLED displej smartfónu pri práci. Zároveň po dokončení práce vedia cez smartfón a 5G sieť poslať dáta kdekoľvek na svete až extrémnou rýchlosťou.

Musia ale byť v pokrytí 5G siete, ktorá je stále v plienkach aj vo svete. Výhodou HDMI priamo v smartfóne je i to, že smartfón poslúži ako zariadenie na živé streamovanie, pripojená kamera alebo fotoaparát zas ako zariadenie na profi obraz.

Zdroj | Sony

Xperia PRO je oproti jej sestre väčšia a to i zjavne kvôli množstvu výkonných antén okolo celého smartfónu. Kým Xperia 1 II má rozmery 165,1 x 71,1 x 7,6 mm, Xperia PRO má 170,2 x 76,2 x 10,2 mm. Batéria s kapacitou 4 000 mAh je pritom rovnaká. Podstatne vyššia, o takmer 44 gramov je aj hmotnosť. Tá sa ustálila na hodnote 225 gramov. Rozdielom je však to, že novinka nemá bezdrôtové nabíjanie, ako má Xperia 1 II.

„Pod kapotou“ je automaticky 12 GB RAM a 512 GB flash pamäť typu UFS 3.0. Samozrejmosťou je zdieľaný slot pre microSD kartu s kapacitou do 1 TB. Hoci toto všetko znie výborne, osobne si nemyslím, že cena Xperie PRO je adekvátna. Je totiž viac ako 2-násobná oprori iba mierne slabšie vybavenej Xperii 1 II. Sony ťaží jedine z toho, že na trhu neexistuje konkurencia.

Až na pokus spoločnosti RED, ktorá si pred pár rokmi povedala, že tiež využije smartfón ako väčší externý displej pre svoje profi kamery. Aj ten bol ale o polovicu lacnejší, ako Xperia PRO.

Zdroj