Reklama

Sony Xperia 1 vs Nikon Z 6. Má vôbec smartfón proti full-framu šancu?

Števo Porubský

Nemá. To je odpoveď na otázku v nadpise. Každopádne, počas potuliek po Ríme som občas vytiahol z vrecka aj Sony Xperia 1, aktuálne najlepší model japonského výrobcu. V rukách som mal ale aj iný japonský produkt, Nikon Z 6 s full-frame snímačom. Už len pre zaujímavosť som tak porovnal dva úplne odlišné fotoaparáty.

Sony Xperia 1 má na zadnej strane tri šošovky, Nikon Z 6 má iba jednu. V tomto prípade ale ani zďaleka neplatí: „čím viac prúžkov, tým viac aidiads“. Xperia 1 má 12 Mpx hlavný fotoaparát, ostatné dva sú viac-menej sekundárne a pri bežnom snímaní ich ani nemusí používať. Snímač má veľkosť 1/2,6″, čo je na smartfón pomerne dosť. Oproti full-frame snímaču Nikonu Z 6 s rozlíšením 24,5 Mpx je to ale celkom smiešne. Hlavne keď si to nakreslíme…

Biely obdĺžnik v strede je veľkosť snímača Xperie 1 v porovnaní s full-frame snímačom z Nikonu Z 6. Je takmer 36x menší, ako full-frame snímač čo sa plochy týka.

Rovnako je veľkým rozdielom veľkosť a kvalita optiky. Kým tá v Sony sa skladá z pár členov (6) a ich veľkosti sú až mikroskopické, objetkív, ktorý som používal na Nikone Z 6 je z mnohých členov s prepracovanými a hlavne drahými časťami.

Fyziku v tomto prípade je nemožné oklamať. Súboj Nikon Z 6 verzus Sony Xperia 1 má jasného víťaza už len pri vyslovení názvu. Tým nechcem ukazovať, že Xperia 1 nevie fotiť. Naopak, Xperia 1 prekvapila v nedávnom megasúboji vtedajších top-end smartfónov.

Pozrite si však len pre zaujímavosť rozdiely medzi fotoaparátom s obrovským full-frame snímačom, ktorý využívajú aj top-end zrkadlovky a maličkým snímačom z mobilného telefónu.

Fotografie nižšie sú vždy vo dvojiciach. Prvý je vždy záber zo Sony Xperia 1, druhý z Nikonu Z 6. Fotografie sú v plnom rozlíšení, otvoriť si ich detailne môžete v novom okne, alebo tabe prehliadača. Fotky prešli jednoduchou a rýchlou úpravou v Adobe Lightroom.

Ale ako sa hovorí, najlepší fotoaparát je ten, ktorý máš v prípade potreby pri sebe, tak Nikon Z 6 môže prehrať na celej čiare. Smartfón totiž človek nosí podstatne častejšie, ako pomerne veľké CSC. Smartfón je určte mobilnejší, ľahší, menší a neposlednom rade aj lacnejší.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.