Sony Xperia 1 – nová vlajková loď dobiehajúca konkurenciu

Sony so svojimi smartfónmi Xperia bol akosi vždy pozadu. Kým iní používali 2-3 fotoaparáty, Sony tvrdohlavo razilo cestu jediného. Tohtoročná vlajková loď, Xperia 1 neprichádza iba s novým názvoslovým, ale aj s novým fotoaparátom – má ich ale tri!

ZDROJ | Sony

Sony Xperia 1 bude špičkou vďaka výkonnému hardvéru, no ten v súčasnosti nie je vôbec predajným artiklom. Čipsety súčasnosti, či dokonca ešte tie minuloročné, sú tak výkonné, že bežný i náročný používateľ nespozoruje rozdiel vo výkone. Výrobcovia preto pridávajú a vylepšujú ostatné časti.

https://www.youtube.com/watch?v=wlj6FEV2ols

Napríklad taký fotoaparát. Kým Nokia 9 PureView (vlajková loď z MWC 2019) má fotoaparátov až 5, Sony si povedalo, že do malej vlajkovej lode dá konečne viac ako dva. Dva foťáky sme videli v mamutej Xperii XZ3 Premium, no tri ešte nie.

Snímače vo vnútri majú 12 Mpx a sú ukryté pod optikami s rozsahom 26 mm (f/1,6), 12 mm (f/2,4) a 52 mm (f/2,4). 26 mm objektív je tým hlavným, ponúkne svetelnosť f/1,6 a veľkosť 1/2,6″. Druhý fotoaparát s 1/3,4″ (12 mm) bude snímať širokouhlé zábery a tretí (52 mm) s 1/3,4″ poslúži na „zoomovanie“.

Ide tak o podobný setup, aký využíva Samsung Galaxy S10. Novinkou je Eye AF, teda ostrenie na oko. Potešiť má aj vysokorýchlostné kontinuálne snímanie rýchlosťou až 10 fps s AF-C, ale aj snímanie do RAW.

Absolútnou novinkou u Sony je optická stabilizácia!!! Po dlhých rokoch si inžinieri povedali, že Sony smartfóny by už mohli byť konečne konkurencieschopné aj pri nočnom snímaní!

https://youtu.be/aSZVZtHMKE0

Video bude možné natáčať s 4K Ultra HD rozlíšením pri 30 alebo 24 fps s HDR. V prípade 24 fps pôjde o kinoformát Cinema Pro s pomerom strán 21:9. Chýbať nemá 960 fps snímanie. Pre video ale nebude možné využívať optickú stabilizáciu.

ZDROJ | Sony

Spomínaný hardvér bude patriť k tomu najlepšiemu, hoci od najlepších ho bude deliť podstatne viac RAM. Xperia 1 bude pracovať na Snapdragone 855 s grafickým čipom Andreno 640 a 6 GB RAM. Aj tu vidieť, že kým ostatní dokážu ponúknuť aj 12 GB RAM, Sony sa drží starých zvykov. K dispozícii bude 64 alebo 128 GB pamäť doplniteľná microSDXC kartou. Vďaka Snapdragonu nebude chýbať gigabitové LTE, Bluetooth 5.0 či NFC čipy. Wi-Fi ostáva pri pôvodom štandarde 5.

Čím sa bude nová Xperia 1 odlišovať od kunkurencie je aj OLED displej s pomerom strán až 21:9. To zatiaľ nemá nikto. Navyše má podporu pre HDR, BT.2020 a DCI-P3, takže celovečerné filmy (často vo formáte 21:9) bude možné sledovať s farbami takmer ako na profi displejoch tvorcov. Iba uhlopriečka 6,5 palca je podstatne menšia, ako pri týchto displejoch.

https://www.youtube.com/watch?v=Fo6HnmmShUQ

Aby som nezabudol, rozlíšenie displeja je 4K Ultra HD, teda takmer. Presne ide o 1 644 x 3 840 px. Displej chráni Gorilla Glass 6. Aj Xperia 1 bude mať funkciu Side sense ako v prípade modelov XZ3. Nad displejom je 8 Mpx webkamera s f/2,0.

Ak by ste čakali pod sklom displeja a vlastne i displejom samotným je ultrazvukový snímač odtlačku prsta, netešte sa. Ten nájdete samostatne (!) pod tlačidlom ovládania zvuku na bočnej strane! ON/OFF tlačidlo je pritom samostatné! Jediným plusom je fakt, že Sony sa zatiaľ nevzdalo hardvérovej spúšte fotoaparátu.

Aj kvôli displeju bez výrezu má novinka rozmery až 167 x 72 x 8,2 mm. Hmotnosť dosahuje až 180 gramov. Všetko toto bude živiť 3 330 mAh batéria s možnosťou rýchlonabíjania a funkciou Adpative Charging cez USB-C 3.1 a bezdrôtového nabíjania.

Novinkou má byť aj funkcia Game Enhancer, poteší ale aj podpora zvuku Dolby Atmos. Samozrejmosťou je odolnosť voči vode a prachu (IP65/68).

Operačným systémom bude Android 9.0. Novinka bude v predaji už o pár týždňov vo farbách: čierna, biela, sivá a fialová. Cenu pre náš trh zatiaľ nepoznáme.

https://www.youtube.com/watch?v=haDXVwrIBn8

O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2019 SA STARÁ ESET.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2019 ďakujeme spoločnostiam Orange Slovensko a Lenovo (Slovakia), ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone, a zároveň sa starajú o ich dátové spojenie.

ZdrojSony

Komentáre k článku