Reklama

Sony PlayStation VR: cenovo dostupná virtuálna realita

Sony PlayStation VR a PS4 Pro
Zdroj | Sony
Marek Hudák
Sony PlayStation VR a PS4 Pro
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony
81 %
Sony PlayStation VR set so zaujímavou cenou ponúka majiteľom PlayStation 4 (Pro) konzoly nový rozmer hrania a občas aj nepríjemný pocit v žalúdku.

Výhody

  • cena
  • herná ponuka
  • ovládanie

Nevýhody

  • nižšia kvalita obrazu
  • možnosť náhlej nevoľnosti
  • množstvo káblov

Japonská spoločnosť v Sony predstavila na minuloročnej výstave E3 novú konzolu PlayStation 4 Pro, ktorú ale neprezentovala ak novú generáciu.

Na tohtoročnej E3 konanej tradične v americkom Los Angeles by mal predstaviť novú konzolu aj Microsoft. Kódové označenie Project Scorpio by malo posunúť výkon konzol ešte o niečo ďalej, ako sa to podarilo aj Sony a priniesť tak lepší zážitok z virtuálnej reality.

Aj napriek nutnosti výkonného hardvéru si už aj majitelia staršej konzoly Sony PS4 môžu užiť VR hry, no s dvojnásobne výkonnejším modelom PS4 Pro by mal byť zážitok ešte umocnený. Stoji teda Sony PlayStation VR za zváženie?

Sony PlayStation VR sa od konkurencie líši predovšetkým cenou a inštaláciou k jednej z dvojice konzol. Cena novinky predstavuje prijateľných 400 eur, čo z nej robí zaujímavý produkt na trhu.

Inštalácia je však komplikovanejšia, ako pri VR headsetoch, pri ktorých stačí vložiť do zariadenia podporovaný smartfón a začať sledovať VR videá. Bez podrobného návodu sa nezaobídete.

Pozrite si

Vo VR Sense budete v hre ako v 4DX kine, chýbať nebude ani vôňa

Zdroj | Sony

V mojom prípade som začínal úplne od piky, teda vybalenia samotnej konzoly PS4 Pro spolu s prídavkami k hraniu VR hier (samotný headset, kamera, prevodník a množstvo káblov).

Po približne 30 až 40 minútach som mal všetko zapojené, nastavené a pripravené na hranie na televízore Sony XD83 4K HDR so systémom Android TV.

Zdroj | Sony

Čas sa však môže predĺžiť v závislosti od vašich zručností a samozrejme aj podstatne skrátiť, ak už máte konzolu zapojenú a jej ovládanie máte v malíčku.

Headset disponuje 5,7-palcovým OLED displejom s pozorovacím uhlom 100° a rozlíšením 960 x 1 080 pixlov pre každé oko a malým ovládačom na kábli s 3,5 mm jackom.

Z pohľadu snímkovacej frekvencie to tiež nie je žiadna sláva. Výrobca považuje za minimum 60 fps, čo je ale na VR veľmi málo, tak tlačí vývojárov k 90 fps a 60 fps sa reprojekciou snaží navýšiť na 120 fps.

Pozrite si

Matterport – zaujímavá virtuálna realita pre iPhone

Pozíciu a pohyb meria 9 senzorov na headsete a PlayStation Eye kamera (50 eur), ktorá žiaľ nie je súčasťou balenia. Taktiež budete možno potrebovať na niektoré hry Move ovládače, ktorých cena je na úrovni 70 eur.

Väčšinu hier je však možné ovládať gamepadom. Zariadenie sa upína vzadu, kde si ho viete jemne doťahovať kolieskom, ktoré vám takto zabezpečí komfortné upevnenie okolo hlavy a tvárovej časti.

Prednú časť môžete posúvať po koľajničke tak, aby vás 610-gramový Sony PlayStation VR headset netlačil. Ani po dlhšom používaní som nepociťoval na tvári nadmerné potenie.

Vďaka nedávnej aktualizácii YouTube aplikácie som si mohol vychutnať mnohé 360-stupňové videá, ktorých kvalita je však nízka v dôsledku spomínaného rozlíšenia.

To isté platí aj pre ďalšie aplikácie ponúkajúce videá. Z komplexného výberu PS VR hier som začal herným titulom Until Dawn: Rush and Blood. Ak ste ešte nehrali exkluzívny PlayStation hororový titul Until Dawn, nemáte na čo čakať.

Pozrite si

7 najlepších hororových hier súčasnoti

Podľa môjho názoru je to jedna z najlepších hororových hier súčasnosti (samozrejme až po svetoznámom Outlaste). Vývojári sa snažia vyťažiť z úspechu aj vo VR svete.

Hra je postavená na relatívne vysokej interakcii v porovnaní s inými titulmi. Grafika je však opäť na úrovni starších PC hier. Môžem však potvrdiť, že práve Rush and Blood ma zaujal najviac.

Zábavná akcia v hororovom štýle spojená s horskou dráhou (skutočne som mal pocit, akoby som v tom vozíku naozaj sedel) a s množstvom strašidelných scén spojených s reálnym vyľakaním.

Moje testovanie sa nezaobišlo ani bez často skloňovaného herného titulu Driveclub VR. Rozhodol som sa pre auto značky Volkswagen a „sadol“ si za volant. Prvé sekundy, ba hádam až minúty som si pocit z jazdy užíval.

Netrvalo ale dlho a pocit nevoľnosti sa dostavil. Pot na čele a vlhkosť rúk nenasvedčovali dlhému hraniu. Približne po 10 minútach som musel hru vypnúť. Najväčším problémom boli veľmi prudké pohyby auta v zákrutách (čiastočne sa dajú riešiť zmenou pohľadu).

Správy zahraničných médií som si teda overil na vlastnej koži. Po prvej negatívnej skúsenosti som pokračoval ďalej, tentokrát som vymenil autá za roboty v titule Super Stardust Ultra VR.

Pozrite si

8 najlepších RPG hier súčasnosti pre PC, Xbox a PlayStation

Nechcel by som pôsobiť ako nevhodná vzorka na testovanie, no v tejto hre som nevydržal ani 5 minút. Pravdepodobne aj v dôsledku predchádzajúcej hry.

Pri tomto titule som sa stretol s ešte prudšími pohybmi, ktoré síce využívali virtuálnu realitu naplno, no nepôsobili dobre na organizmus.

Ďalej som si vyskúšal aj oddychovú hru Tumble VR, v ktorej som sa ocitol v roli architekta, ktorý mal postaviť z dostupných kociek čo najvyššiu vežu.

Táto hra nemá takmer nič spoločné s VR a v pohode by sa dala hrať aj na počítači s porovnateľným zážitkom. Podobne je na tom aj biliard titul Hustle Kings, ktorý vám ponúkne bližší pohľad na zelené plátno s farebnými guľôčkami a šesticou jamiek.

Po viacerých pokusoch v spomínaných hrách si ma jednoznačne získal titul Until Dawn: Rush and Blood, ktorý efektívne využíva potenciál VR a umožňuje hráčom sústavné hranie bez častých prestávok.

Bezpochyby sa oplatí zavítať aj do nielen morského sveta v titule PlayStation VR Worlds, kde sa pravá zábava alebo skôr napätie sa začínalo stupňovať čoraz hlbším klesaním, predpokladám železnej klietky, v ktorej som sa nachádzal, do neprebádaných končín oceánu.

Samozrejmosťou je všade prítomný pohyb rýb či medúz a miesta na obdivovanie.  Je ale nutné dávať si pozor na dĺžku kábla. Môže sa vám stáť, že hru ukončíte skôr, ako začnete.

Najviac ma zaujali morské živočíchy v životnej veľkosti a ich prítomnosť vo vašom bezprostrednom okolí. Napätie sa vystupňovalo zhasnutím svetiel a následne príchodom dravého žraloka, ktorému sa ma podarilo párkrát skutočne vystrašiť. Samozrejme hra disponuje aj ďalšími ponormi a hrami. Celú ponuku nájdete na tomto odkaze.

Z oddychových hier si ma získal biliard, ktorý síce neponúka radikálne vylepšený herný zážitok v porovnaní s hrou umiestnenou na monitore, no aj tak zabaví.

Vychádzajúc z mojej skúsenosti by som ľuďom so slabším žalúdkom odporučil vyhnúť sa predovšetkým hrám Driveclub VR a Super Stardust Ultra VR. Je samozrejme možné, že ostatní budú hry zvládať bez väčších problémov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.