Reklama

Sony miluje vlogerov a vlogeri milujú Sony. Na svete je nový vlogerský foťák

Zdroj | Sony
Števo Porubský
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony až v roku 2020 predstavilo čisto vlogerský fotoaparát. Niežeby predošlé modely japonského výrobcu nemohli fotiť či natáčať, no model ZV-1 bol iný. Dnes je tu už tretí model. Je lepší?

Sony ZV-1 II prichádza 2 roky po prvom čisto vlogerskom fotoaparáte ZV-1. Minulý rok sme sa síce dočkali modelu ZV-1F, no v ňom Sony iba upravilo objektív. 24 mm z modelu ZV-1 bolo stále veľa a tak ZV-1F prišiel s 22 mm objektívom.

Obsah pokračuje pod reklamou

Teraz ale model ZV-1 II ponúkne počiatočné ohnisko na 18 mm (v prepočte na kinofilm) čo je už poriadne širokouhlý záber. A to majú oceniť najmä tí, ktorí sa sa foťákom neustále fotia či natáčajú, hlavne pri držaní z ruky.

Bežným spotrebiteľom bude 18 mm celkom zbytočné, hlavne keď si uvedomíme, že v objektíve Zeiss Vario-Sonnar T* s rozsahom 18-50 mm a svetelnosťou f/1,8 – f/4 chýba akákoľvek stabilizácia. O tú sa stará výhradne softvér. Škoda. Veď aj vlogeri, selfisti a influenceri sa neustále hýbu. Zaujímavosťou je ale prítomnosť ND filtra priamo v objektíve s možnosťou ovládania v 3 krokoch.

Sony zverejnilo aj ukážku ako vyzerá digitálna stabilizácia v praxi priamo vo videu. Výsledok si zhodnoťte sami. Navyše v prípade zapnutej stabilizácie dochádza aj k tzv. cropu, takže 18 mm objektív je razom cca 20-22 mm.

Pomerne nezvyčajné je aj umiestnenie závitu na stavít – do samého okraja fotoapatátu. Možno pre lepšiu ergonómiu používania pri preklopenom displeji v selfie móde (viď hlavný obrázok článku)?

Na snímanie novinka používa opäť 1″ BSI CMOS snímač, no v tomto prípade má tzv. skladanú konštrukciu. Má 20 Mpx, citlivosť ISO 125 – ISO 12 800 a na zaostrovanie využíva 315-bodový hybridný autofókus. Maximom pre kontinuálne snímanie je 24 obrázkov za sekundu s bufferom pre 170 JPEG alebo 80 RAW záberov.

Zdroj | Sony

Na ukladanie dát využíva slot pre SDXC karty, ale aj Memory Stick Duo karty. Displej vzadu je kompletne výklopný, má 3 palce, je dotykový a ponúká rozlíšenie 640 x 480 px. K dispozícii je USB s nabíjaním a micro HDMI, Bluetooth 4.2 a Wi-Fi 4.

Video je možné nahrávať v maximálne 4K UHD rozlíšení pri 30 fps, Full HD video je možné točiť aj pri 120 fps, teda s 4-5x spomalením. Navyše aj ZV-1 II podporuje S-Log3 a S-Gamut3.Cine pre náročnejších používateľov. Kompletnú technickú špecifikáciu nájdete na webe Sony.

Sony chce vlogerom maximálne uľahčiť život a tak v aparáte je niekoľko rýchlych funkcií pre zmenu fotiek či videa už pri ich tvorbe. V časti Kreatívny vzhľad je 10 predvolieb pre zmenu nastavení fotiek, v časti Môj štýl sa zas rýchlo môžu zmeniť nastavenia jasu a farieb, vo videách je možné využiť rýchlu zmenu výsledku z 5 LOOKs (vzhľadov) a štyroch MOODs (atmosfér).

Aj o zvuk sa Sony chcelo pre vlogerov postarať čo najlepšie. Zabudovaný 3-kapsulový mikrofón vie prepínať smer snímania zabudovaného mikrofónu z All Directions na Front, alebo ho ručne môžete prepnúť na Front pre selfies alebo Rear, keď vlogeri snímajú a súčasne komentujú.

Nechýba ani režim Predvádzanie produktu, kedy autofókus inteligentne zaostruje na produkt v rukách pred kamerou, nie človeka za produktom.

Mimochodom, novinka má rozmery len  105,5 x 60,0 x 46,7 mm, hmotnosť dosahuje čosi vyše 290 gramov.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Sony

Novinka je už v predaji aj u nás za cenu 999 €. Sony už klasicky dbá aj na ekológiu, preto je na telo aparátu použitý vlastný SORPLAS recyklovaný plast, balenie ZV-1 II neobsahuje žiadne plasty, iba papier, bambus a cukrovú trstinu. V predaji bude aj aktívny mini statív/držadlo do ruky GP-VPT2BT za takmer 200 €.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.