Japonské Sony po prvom vlogerskom foťáku z roku 2020 predstavuje novinku, cenovo dostupnejší, no i slabšie vybavený model s rovnako veľkým 1″ snímačom. Kompakty tak vďaka Sony akoby nevymreli a sú medzi nami aj naďalej.
To ale neznamená, že ešte niekedy ožijú. Kompaktné fotoaparáty s pevným objektívom už dávno nahradili smartfóny, v ktorých výrobcovia už roky vedia používať väčšie snímače, ako používali dlhé roky výrobcovia vo svojich kompaktoch (1/2,4″ apod.).
Po rokoch sa situácia zmenila a na trh prišlo more kompaktných systémových fotoaparátov (CSC) s výmennými objektívmi, ktoré si mnohí vlogeri obľúbili pre ich podstatne vyššiu kvalitu výstupu ako pri kompaktoch či smartfónoch. Výrobcovia, ktorí dbali na to, aby boli displeje plne otočné a používatelia sa mohli pri natáčaní aj vidieť vyhrávali.
Taká je aj séria ZV od Sony, ktorá pred dvomi rokmi ukázala čisto vlogerský fotoaparát pre náročnejších. Taká bola aj jeho cena. Po dvoch rokoch sme sa ale dočkali nového modelu s označením ZV-1F, ktorý síce využíva 1″ (13,2 x 8,8 mm) BSI CMOS snímač s rozlíšením 20,1 Mpx, no všetko ostatné je od modelu ZV-1 slabšie. Vrátane ceny. Aby som nezabudol, dizajn je rovnaký ako v modeli ZV-1.
Snímač ponúka citlivosť na úrovni od ISO 80 do ISO 12 800, takže nočné scény si s ním veľmi neužijete. Minimálne nie tak, aby ste vo výsledku nemali výrazný šum. Na zaostrovanie sa využíva iba detekcia kontrastu so 425 bodmi. Chod má na starosti BIONZ X procesor, ktorý umožňuje aj 16 fps kontinuálne snímanie v plnom rozlíšení.
Sklamaním je absencia stabilizácie obrazu, nie je stabilizovaný ani objektív, ani snímač vo vnútri. Využiť je možné iba digitálnu stabilizáciu, aj to len vo videách. Zabudnúť musíte aj na RAW formát fotiek. Jednoducho, toto je aparát na video, nie na fotenie.
Objektív je pevný, ide o Zeiss Tessar T* a ponúka 20 mm (po prepočte) a svetelnosť na úrovni f/2,0. Vymeniť ho nie je možné a ako som spomínal, nemá ani stabilizáciu.
Displej je ale na tom lepšie. Má 3 palce a je plne otočný. Navyše je aj dotykový. Rozlíšenie VGA ale na dnešnú dobu Full HD rozlíšení aj v najlacnejších smartfónoch je stále divné.
Video je možné natáčať do formátu XAVC S s 100 Mbit/s dátovým tokom a, samozrejme, 4K Ultra HD rozlíšení pri 30 fps. Záznam zvuku má na starosti smerový 3-kapsulový mikrofón nad objektívom, na ktorý je možné pripevniť aj protiveternú ochranu. Kryt je z recyklovaného polyesteru. Recyklované plasty SORPLAS Sony použilo aj pri výrobe tohto modelu.
Zaujímavosťou je automatické otáčanie videa, vrátane možnosti natáčania vertikálneho videa, podobne ako v modeli ZV-1. Nechýba Face Priority auto expozícia, ktorá sa stará o to, aby za každých okolností bola tvár pred objektívom vždy rovnako exponovaná. Vlogerov majú potešiť aj funkcie ako zaostrovanie na objekt v popredí či rozostrenie pozadia či časozberné a spomalené/zrýchlené videá.
Cez Wi-Fi 4 a Bluetooth 4.1 je možné na diaľku fotoaparát ovládať či do smartfónu sťahovať obsah a následne ho rovno zdieľať. Samozrejmosťou je aj možnosť využitia aparátu na livestreaming.
Sony ZV-1F má prísť na trh už čoskoro s cenou okolo 500 €. Model ZV-1 spred dvoch rokov dnes kúpite za menej ako 700 €. Je však výrazne lepšie vybavený.