Reklama

Sonus faber Sonetto G2 – nová generácia talianskej legendy

Zdroj | Sonus faber
Juraj Procházka
Zdroj | Sonus faber
Zdroj | Sonus faber

Keď taliansky audio výrobca Sonus faber (Sf) predstavil na jeseň 2018 Sonetto, komplexnú kolekciu reproduktorov pre stereo aj domáce kino, vzbudil zaslúženú pozornosť. Kvalitu a dizajn novej rady ovenčil rad ocenení a dá sa očakávať, že nová generácia Sonetto G2, ktorá sa na trhu objaví v priebehu júla 2024, bude jej dôstojným nástupcom.

Tak ako pôvodná, aj nová séria G2 zahŕňa kompletnú škálu reproduktorov – od podlahových stĺpov, stojanových (regálových) boxov, po center a nástenný reproduktor. Navrhnuté sú  pre rôzne varianty audio systémov tak, aby spĺňali potreby každého poslucháča.

Výrobca kolekciu charakterizuje ako „znovu vynájdenú vlajkovú loď zvuku“. Sonetto G2, druhá generácia ocenenej série, je prvou kolekciou, obsahujúcou akustické technológie špeciálne navrhnuté pre systém Suprema, elitnú vlajkovú loď Sonus faber. Nové Sonetto, odvodené od sonetu – najstaršej talianskej poetickej štruktúry – je presiaknuté tradíciou a poháňané vývojom v technológiách.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Sonus faber Sonetto – pre čisté potešenie

V duchu tradície značky, aj kolekcia Sonetto G2 vyniká individuálnym prístupom k dizajnu a precíznym remeselným spracovaním. Každý model Sonetto G2 je skonštruovaný z vysokokvalitných materiálov a obsahuje elektro-akustické technológie, vyvinuté špeciálne pre prelomový systém Suprema, predstavený v januári tohto roka.

Regálovky Sonetto I a II s montážou na stojan sú vybavené inteligentnou technológiou vnútorného zvukovodu „Intono“, ktorá sa objavila v prémiových reproduktoroch Amati a Serafino Homage. Technológia kombinuje výhody utesnených a portovaných boxov, aby sa zabránilo nežiaducim špičkám impedancie a strate výstupu zo stredového pásma.

Zdroj | Sonus faber

Okrem nástenného modelu Sonetto Wall G2, ktorý má prevedenie uzavretej skrinky, majú všetky nové modely optimalizovaný dizajn reflexného kanála v rôznych orientáciách.

Dvojpásmové regálovky Sonetto I G2 a II G2 využívajú predný reflexný kanál, 2,5-pásmové stĺpy Sonetto III G2 majú zadný a dolný reflexný kanál a väčšie 3-pásmové stĺpy Sonetto V G2 a VIII G2 sú vybavené reflexnými kanálmi vyžarujúcimi nadol. Sonetto Center G2  využíva zadný reflexný kanál. Inštalačný nástenný model Sonetto G2 Wall je dvojpásmový, s uzavretou konštrukciou skrinky, ktorá optimalizuje odozvu a reaktivitu, vďaka minimalizácii únikov vzduchu a vnútorných rezonancií. Zvyšuje to jeho schopnosť verne reprodukovať dynamické nuansy hudby s výnimočnou presnosťou a bezprostrednosťou.

Ďalšou inšpiráciou z reproduktorov Suprema, ktorú nájdete v novej kolekcii je inovatívna vnútorná korková komora. Táto konštrukcia sa nachádza v modeloch Sonetto V G2 a Sonetto VIII G2. Zvyšuje rozlíšenie stredných frekvencií, čo zlepšuje prirodzenú kvalitu zvuku. Tento inovatívny prístup, navrhnutý v čisto organickom tvare má pravidelné vnútorné steny, ako ukazuje obrázok nižšie. Tým zabezpečuje plynulý tok zvukových vĺn v komore a umožňuje presnú kontrolu nad jeho šírením a rezonanciou.

Zdroj | Sonus faber

Podobne ako Suprema, aj Sonetto VIII G2, Sonetto V G2 a Sonetto Center G2 sú osadené stredotónovým reproduktorom Camelia s membránou z celulózovej buničiny, vybaveným organickým košom a fázovou zátkou z hliníka pre plynulú frekvenčnú odozvu a čistotu. Pre zachovanie zvukovej vernosti Sf zámerne ponechal menič bez farbenia a lakovania. Okolie stredobasových a basových meničov je ozdobené jedinečným kvetinovým vzorom, no nie je to len kvôli estetike. Táto úprava dodáva vizuálnu eleganciu, ale tiež pomáha znížiť rušenie a zvýšiť lineárny rozsah.

Spoločným menovateľom novej kolekcie Sonetto G2 je tvar lutny, ikonický dizajnový prvok reproduktorov Sonus faber. Dodáva reproduktorom nádych elegancie a optimalizuje rozptyl zvuku. Vysokokvalitná drevená skriňa reproduktora bola vylepšená novým betónovým podstavcom (s výnimkou centrálneho a nástenného reproduktora), ktorý poskytuje výbornú stabilitu zariadenia a lepšie tlmenie nežiaducich vibrácií.

Zdroj | Sonus faber

Basový menič v trojpásmových modeloch má sendvičovú membránu z papierovej buničiny pre presnú a dynamickú odozvu basov, v spojení s organickým košom na optimálne prúdenie vzduchu. Zlepšenie linearity zaisťujú pohonné jednotky s hliníkovými krúžkami.

Výškový menič použitý v sérii Sonetto G2 je založený na najmodernejšej technológii membrány Silk Dome DADTM (Damped Apex Dome) s hornou hranicou frekvenčnej odozvy až 40 kHz. Pre ilustráciu, eso novej kolekcie Sonetto VIII G2 dosahuje frekvenčnú odozvu 33 Hz až 40 kHz (pre pokles o 3 dB), citlivosť až 90 dB a pri impedancii 4 Ohm môže pracovať s výkonom zosilňovača 50 až 400 W.

Inovácie neobišli ani konštrukciu výhybiek. Sonus faber v reproduktoroch použil technológiu Phase Coherent Crossover. Sonetto VIII G2 a Sonetto V G2 sú vybavené výhybkami pre basy a stredy s hybridnou technológiou IFF a topológiou Paracross, prvýkrát predstavenou v modeli Sonus faber Lumina V. Konštrukčné riešenie Intono, ktoré je súčasťou modelov Sonetto I G2 a II G2, zabraňuje skresleniu vo vnútri boxu. Menej nežiaducej rezonancie umožňuje lepší výkon.

Zdroj | Sonus faber
Obsah pokračuje pod reklamou

Séria Sonetto G2 prináša množstvo klasických dizajnových vychytávok z produkcie Sonus faber. Spomeňme napríklad jednotnú prírubu obalenú v koži, inšpirovanú modelmi Olympica Nova a Stradivari, kovové krúžky okolo všetkých meničov, alebo mriežky proti prachu pre jednotlivé reproduktory. Séria však obsahuje aj úplne nové dizajnové prvky. Jedným z nich je spomínaná betónová základňa, ktorá zvyšuje stabilitu a minimalizuje vibrácie, ale tiež dodáva reproduktorom moderný a industriálny estetický prvok. Betónové podstavce sa dodávajú s gumovými nožičkami s voliteľnými hrotmi.

Pozrite si

Sonus faber na 40. výročie prináša Suprema, reprosystém, aký ste ešte nevideli

Ďalším novým prvkom je okrúhly kryt viazacieho stĺpika ozdobený logom Sonus faber, ktorý má funkčný a zároveň dekoratívny účel. Je navrhnutý špeciálne pre bi-wiringové viazacie stĺpiky, zabezpečuje integritu pripojení a dodáva zadnému panelu reproduktorov nádych noblesy.

Sonetto G2 ponúka výber z troch elegantných prevedení: orech, wenge a klavírna čierna. Každá z nich je starostlivo vybraná tak, aby sedela na rôzne štýly interiéru a poskytovala všestrannosť výberu aj pri náročnejšom vkuse.

Nové reproduktory Sonus faber Sonetto G2 očakávame na trhu už v priebehu júla. Čoskoro sa teda s nimi budete môcť zoznámiť naživo a vypočuť si ich v niektorej z predajní BIS audio, distribútora značky Sonus faber.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.