Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sonos Beam 2 je to najlepšie k monitoru, nepohrdne ani telkou

Sonos Beam 2 je to najlepšie k monitoru, nepohrdne ani telkou
Števo Porubský
Sonos Beam 2 je to najlepšie k monitoru, nepohrdne ani telkou
94 %
Sonos predstavil svoj najnovší prírastok medzi soundbarmi len nedávno. Jeden čierny (v predaji aj v bielej farbe) sa nám podarilo získať na test. Sonos s novým Beam 2 opäť prekvapil. Z tak malého tela totiž dostanete maximum, ktoré ani neočakávate.

Výhody

  • pomerne slušná cena
  • výborný zvuk
  • konektivita

Nevýhody

  • nepodporuje DTS kodeky
  • chýba Bluetooth či 3,5 mm audio vstup
  • Truplay je stále iba pre iOS

Sonos je už dnes legendárna značka hlavne pre multiroom systémy. Síce každý jeden produkt je možné využiť aj samostatne, svoju pridanú hodnotu získavajú až v skupine. Napríklad u nás je to Sonos Arc a Sonos Roam, s ktorým si hudbu z Arcu vieme zobrať na terasu či záhradu jediným stlačením tlačidla. Už ho mať len neustále nabitý… Ale to je už iný príbeh.

Sonos Beam 2 je iný. Má mnoho spoločného s Arcom, no zároveň je výrazne menší a hlavne o polovicu lacnejší. Beam 2 dnes kúpite za 499 €, čo je na tak malý soundbar relatívne vysoká suma, no vzhľadom na to, čo všetko dokáže už ani tak nie.

Ale postupne. Beam 2 je takmer identický, ako jeho predchodca. Až pozorné oko si všimne, že namiesto látky je v prednej časti plast. Je to praktickejšie a aj jednoduchšie na údržbu.

Inak sú oba soundbary identické. Rovnaké sú rozmery, rovnaké sú ovládacie dotykové tlačidlá na hornej strane, rovnaký je počet i rozloženie portov v zadnej strane. Tu okrem sieťového portu nájdete Ethernet port a HDMI port (eARC). Potešil by možno ešte jeden HDMI, ale v dobe bezdrôtovej komunikácie už stráca v mnohých prípadoch potrebu.

Mimochodom, v spodnej časti pod logom Sonos je ukrytý IrDA port pre ovládanie pomocou diaľkového ovládača.

Samozrejme, aj Beam 2 je možné zavesiť na stenu. Potrebný je však dokúpiteľný držiak.

Balenie je maximálne ekologické. Okrem netkanej textílie a otáznych až nezmyselných plastových doplnkov (páska okolo kábla, sáčky…) je balenie kompletne z papiera.

Hoci ani Beam 2 nie je 100-tné zariadenie Plug&Play, nastaviť vám ho potrvá maximálne 5 minút aj so stiahnutím mobilnej aplikcáie Sonos. Bez nej to nepôjde. Nájsť však Beam 2 v sieti trvá veľmi krátko, po asi 2 minútach si už sťahuje najnovší firmvér. Potom to už celé môže začať.

To celé znamená, že ako zdroj hudby si môžete vybrať akékoľvek zariadenie s operačným systémom v lokálnej Wi-Fi sieti. Môže to byť smartfón, tablet, notebook či počítač. Môže to byť ale aj televízor či herná konzola, či akékoľvek iné AV zariadenie s HDMI či receiver. Možnosti si takmer nekonečné. Škoda však, že ani Beam 2 nemá 3,5 mm audio port, no to u Sonosu je akýmsi pravidlom, žijeme predsa v 21. storočí.

Po zvukovej stránke novinke niet čo vytknúť. Počas testu som Beam 2 používal prevažne ako reproduktor pod pracovným monitorom. Tu si ho neviem vynachváliť. Veľký MacBook má síce pomerne kvalitné podanie zvuku, no chýba mu dynamika a podanie hlbokých tónov. To Beam 2 zvláda výborne aj bez pripojeného subwooferu Sub. Klobúk dole. Pri maximálnej hlasitosti síce počuť rezonanciu a obmedzenie samotných meničov vo vnútri, no kvalitne hlasný zvuk si užijete aj pri 60-70% hlasitosti.

Aj pri takejto hlasitosti je pritom možné výborne ozvučiť aj väčšiu miestnosť, obývačku. To pre prípad, že si Beam 2 dáte k televízoru. Tu mi príde vizuálne smiešny, pretože jeho šírka je len 65,1 cm. Pri 50-65-palcovej telke pôsobí ako trpaslík pred domom. Ale nedajte sa pomýliť, aj malý soundbar dokáže vytvoriť výbornú zvukovú kulisu.

Nový Beam 2 je iný od predchodcu aj tým, že podporuje Dolby Atmos, ale aj množstva ďalších formátov (Stereo PCM, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Multichannel PCM či Dolby Multichannel PCM). DTS:X ale ani Beam 2 nehľadajte. Koncom roka má pomocou updatu firmvéru pribudnúť aj podpora Ultra HD (24-bit/48 kHz) a Dolby Atmos Music cez Amazon Music. Čo sa Dolby Atmos zvuku týka, netreba mať očakávania, že z tejto pomerne malej krabičky dostanete 3D zvuk ako v kine so desiatkami reproduktorov po celej sále.

Zdroj | Sonos

Na druhej strane aj pätica meničov vo vnútri dokáže vytvoriť pomerne kvalitný priestorový zvuk. Niekedy až tak priestorový, že sa naľakáte čo sa to deje za vami. Občas síce chýba lepšie podanie stredných tónov, akoby sa strácali niekde v pozadí, no to môže byť iba pocit z konkrétnych skladieb či filmov. Vo všeobecnosti je ale zvukové podanie špičkové, až prekvapujúce, vzhľadom na veľkosť Beam 2.

Samozrejme, na domáce kino s 5.1ch či 7.2.1ch systémom Beam 2 nemá, fyziku neoklameš, no to čo dokázal vymyslieť a vytvoriť Sonos v tak malom tele je až zázrak. Počul som už nejeden soundbar, no žiadny v tejto cenovej kategórii mi tak neutkvel v pamäti.

Z iného súdka je možnosť hlasového ovládania pomocou Amazon Alexa, Google Assistant alebo pomocou Apple Siri. Stačí povedať čo chcete prehrať a Beam 2 vám to nájde na niektorej z podporovaných platforiem (Spotify, YouTube Music…). Samozrejme, musíte na nej byť registrovaný a účet musíte mať prepojený. V novinke je totiž osadený mikrofón s beamformingom a multikanálovou redukciou ozveny. Mikrofóny poslúžia aj pre Truplay ladenie, potrebné je ale iOS zariadenie.

Sonos Beam 2 dnes kúpite za 499 €. S najväčším predpokladom cena nebude výrazne klesať, no overiť si ju môžete aj tu:

 

Sonos Beam 2 považujem za jeden z najvydarenejších produktov pre širšie masy. Stojí síce 500 €, no získate za ne univerzálny soundbar, ktorý je nielen ideálny k monitoru, na internátnu izbu či do pracovne, ale pokojne aj k televízoru. Navyše sa vie pripojiť do multiroom siete Sonos, v ktorej pribúdajú už aj cenovo dostupné produkty od IKEA x Sonos. Samozrejmosťou je možnosť pripojiť subwoofer Sonos Sub a užívať si maximálne mohutné basy.

Aj preto si táto novinka od nás zaslúži ocenenie: