Sonos Arc – nemá diaľkové, Bluetooth ani držiak, aj tak patrí k najlepším

ZDROJ | Sonos

Americký Sonos v máji prekvapil úplne novým soundbarom Arc, nástupcom dosluhujúceho modelu Playbar. Novinka podporuje Dolby Atmos, no nepodporuje DTS. Má Wi-Fi, ale nemá Bluetooth. Má ovládanie hlasom, ale nemá diaľkové. Aký je tento kúsok v skutočnosti? 

Naše hodnotenie

93%
0 100

Výhody

  • výborný zvuk aj s Dolby Atmos
  • elegantný dizajn v dvoch farbách
  • smart funkcie
  • jednoduchá inštalácia
  • eko balenie

Nevýhody

  • chýba držiak na stenu v balení
  • vyššia cena
  • chýba Bluetooth či 3,5 mm audio vstup
  • nepodporuje DTS kodeky
  • Truplay iba pre iOS

Jednou vetou

Sonos Arc je pre mňa aktuálne najlepším sounbarom s cenou do 900 €. Je smart, má podporu Dolby Atmos, podporuje ovládanie hlasom, výborne hrá i vyzerá.

Prekvapením je balenie. Strohejšie totiž už nemôže ani byť. Extrémne dlhá krabica v sebe ukrýva soundbar, sieťový, HDMI kábel a adaptér pre optický kábel. Nič viac. Zabudnite na držiak na stenu, diaľkový ovládač či subwoofer. Nič také tu nie je. Na jednej strane kvitujem, na druhej aspoň ten držiak na stenu by potešil. Ale chápem, že len mizivé percento používateľov dá soundbar na stenu. Druhé čo nechápem je, že soundbar nemá pribalený subwoofer, ten sa predáva samostatne. K tomu sa však ešte dostanem.

Už pri vybaľovaní soundbaru máte pocit poriadneho zariadenia. Množstvo meničov vo vnútri sa odrazilo na vcelku vysokej hmotnosti, čo je však pri audio zariadeniach práve plusom. Jednoducho viete, že vo vnútri má čo tvoriť zvuk a zariadenie nebude pri trochu vyššej hlasitosti skákať a rezonovať.

ZDROJ | Sonos

Chválim, že Sonos myslí aj na ekológiu. Balenie je plne recyklovateľné, je prakticky iba z papiera, samotný soundbar chráni v krabici látkový obal. Vo vnútri krabice nie sú žiadne plasty či polystyrén.

Telo nie je síce z kovu, no je spracované špičkovo. V kryte z pevného plastu je vraj navŕtaných až 76 000 miniatúrnych dierok. Tie sú všade. Zhora, spredu, zboku… Kužeľovitý tvar navyše pôsobí elegantne a neprekáža ani v prísne hranatej obývačke. Naopak, príjemne vyruší.

ZDROJ | Sonos

Ešte viac ale vie vyrušiť druhá z dvojice ponúkaných matných farieb – biela. Sonos ako jeden z mála výrobcov neponúka len bežnú čiernu, ale aj luxusnú bielu farbu soundbaru. Na bielej stene tak soundbar nemusí byť ani vidieť. Dizajn je teda za mňa na jednotku.

ZDROJ | Sonos

Zapojenie trvá len pár minút. Sieťový kábel a HDMI (s podporou eARC) máte pripojené prakticky okamžite, na televízore či konzole stačí nájsť HDMI ARC port a soundbar pripojiť. Sonos Arc nemá žiadne ON/OFF tlačidlo. Nemá ani displej. O tom, že je zapnutý viete iba vďaka miniatúrnej LED dióde spredu, alebo vďaka LEDke vpravo hore, ktorá informuje o zapnutom mikrofóne.

V hornej časti v strede je iba trojica základných ovládacích tlačidiel v štýle ostatných Sonos zariadení. Všetky sú dotykové.

Jediné hardvérové tlačidlo je vzadu v strede. Slúži na spustenie párovania s mobilnou appkou. Sonos Arc totiž nemá žiadne diaľkové ovládanie, všetko riešite cez aplikáciu. Tá je však absolútne špičková a nepamätám si, že by som mal niekedy v rukách lepšiu od akéhokoľvek iného producenta audio zariadení.

Inštalácia trvá niekoľko minút, Arc sa po spárovaní ešte potrebuje updatnúť, no to v mojom prípade trvalo ani nie 5 minút. Potom je už možné Arc nastaviť podľa preferencií.

Veľkým plusom je, že Arc je možné používať samostatne, má na to všetko potrebné už v sebe, dokonca nepotrebujete ani subwoofer. Ak ale chcete poriadne kopáky a duniace scény, za zhruba rovnakú cenu je k dispozícii aj subwoofer Sonos Sub, ktorý je tiež dostupný aj v bielej farbe. Vďaka tomu pri bielej stene nemusí „kričať“, ale s ňou nenápadne splynie. Práve takúto kombináciu som mal na test a za mňa je to krajšie.

Ak by ste chceli priestorový efekt zvuku ešte viac zvýrazniť, využiť môžete bezdrôtové reproduktory Sonos One SL, ale pokojne aj Play:1, Play:3 či Play:5, alebo One či Five. Možností je pomerne dosť, záleží aj od rozpočtu.

Za takýto set ale nezaplatíte len 900 €, ale dokopy až okolo 2 000 €.

ZDROJ | Sonos

Cez mobilnú appku všetky tieto súčasti postupne pridáte jednoduchými krokmi. Veľkým plusom je fakt, že zariadenia nemusíte hľadať, appka ich už akosi pozná a rovno vám ponúkne ich možné pripojenie do systému domáceho kina.

Keďže Sonos je hlavne o multiroom audio systémoch, ani Arc nie je výnimkou. Navyše má mikrofón a zabudovaných hlasových asistentov Amazon Alexa a Google Assistant. Alexa mi príde obmedzenejšia, Assistant zas nie je možné bez dodatočného nastavenia používať. Nakoniec som ale radšej spravil pár krokov navyše a užíval si ovládanie hlasom cez Google Assistant. Ten je, samozrejme, iba v niektorom zo svetových jazykov.

 

Mimochodom, na to, aby ste mohli používať Assistanta, je nutné prepnúť svoj Sonos účet na americký a zmeniť predvolený jazyk v smartfóne do angličtiny. Obe tieto nastavenia „oblbnú“ Sonos aplikáciu a tá dovolí pridať Assistanta do aplikácie.

Hlasom je potom možné ovládať napríklad zapnutie a vypnutie televízora, ovládanie hlasitosti apod. Pokiaľ máte dostatočne smart svoj televízor (podporuje Chromecast), hlasom môžete ovládať aj zapínanie filmov a seriálov. Samozrejmosťou je ale možnosť ovládania celej smart domácnosti práve cez soundbar. Nepotrebujete tak žiadny ďalší smart reproduktor ani od Amazonu, ani od Google (či inej spoločnosti). Fanúšikovia Apple si prídu na svoje vďaka podpore Apple AirPlay 2.

V appke je možné reprodukciu zvuku ešte vylepšovať a vylaďovať. Arc navyše ponúka funkciu Speech Enhancement pre zvýšenie zvuku konverzácií, ale aj Night Sound pre tiché počúvanie v noci, alebo keď váš novorodenec si dáva už tretí spánok počas dňa.

Naladiť soundbar je možné aj pomocou technológie Trueplay od Sonosu, na to ale potrebujete iPhone. Appka v Androide túto funkciu neponúka.

ZDROJ | Sonos

Vo vnútri sú ale nie len citlivé mikrofóny, ale aj množstvo meničov produkujúcich špičkový zvuk. Celkovo je ich 11, každý má aj svoj zosilňovač. Z toho dva mieria dohora, 4 do strán a ostatné smerom k poslucháčovi. Táto kombinácia a usporiadanie dokážu vytvárať veľmi slušný priestorový zvuk. Výrobca nešpecifikuje celkový výkon zostavy. Samozrejme, jeden soundbar, teda zdroj zvuku, nedokáže nahradiť desiatky reproduktorov v kine, no ak máte radi minimalizmus a neznášate káble, Arc je to, čo hľadáte.

Po zvukovej stránke soundbaru je ťažko niečo vytknúť. Prekvapila ma kvalita reprodukcie nie len pri filmoch či seriáloch, ale aj pri hudbe. Arc je možné využívať aj bez zapnutého televízora, takže hudbu si vychutnáte priamo z niektorej audio streamingovej platformy. Tu by mnohým mohol chýbať Bluetooth modul. Využiť je možné iba Wi-Fi.

Sonos Arc som skúšal s a aj bez subwooferu a zadných reproduktorov. Nebudem klamať, s pripojenými perifériami je zvuk lepší, hlavne čo sa filmov týka, no aj bez nich je to výborné. Aj keď Arc nemá subwoofer v balení, sám soundbar ho dokáže celkom spoľahlivo nahradiť. Síce nedokáže produkovať extrémne hlboké tóny ako masívna membrána subwooferu, no stačí.

ZDROJ | Sonos

Dolby Atmos je príjemným plusom. Funguje, aj keď opäť musím povedať, že samostatné „bedničky“ mierené dohora vedia spraviť priestorovejší efekt. Arc ich ale dokáže zastúpiť rovnako spoľahlivo, ako subwoofer. Jediné, čo môže chýbať fanúšikom filmov je absencia podpory kodekov DTS, teda aj DTS:X pre konkurenčný virtuálny priestorový zvuk.

Cena nie je vôbec nízka, hlavne ak si uvedomíte, že v balení je „len“ soundbar. Za takúto cenu konkurencia ponúka rovno aj soundbar. Na druhej strane, Sonos Arc je tak výkonný a ponúka tak kvalitný zvuk, že konkurenciu v tejto cenovej kategórii schová do vrecka. Navyše časom si môžete k soundbaru dokúpiť zadné reproduktory či subwoofer pre ešte lepší zvuk. Nemusíte tak naraz minúť veľkú sumu.

ZDROJ | Sonos

Sonos Arc je pre mňa aktuálne najlepším sounbarom vo svojej cenovej kategórii. Je smart, má podporu Dolby Atmos, podporuje ovládanie hlasom, výborne hrá i vyzerá. Sonos Arc je veľmi príjemným prekvapením po všetkých stránkach. Nedostatky a chýbajúce prvky ale môžu zahrať do kariet konkurencii.

Napriek všetkému si zaslúži ocenenie…

Soundbar Sonos Arc si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne a bezpečne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku