Sonos predstavil svoje prvé (!) slúchadlá len nedávno a už sme mali možnosť ich aj otestovať. Zaujali už pri predstavení, pokračovali pri rozbalení kompletne ekologického balenia a posadili na zadnú časť tela po ich spustení.
Sonos je v posledných rokoch taký, že čo produkt, to špička vo svojej kategórii. A ak boli AirPods Max doteraz tým najzaujímavejším v kategórii, teraz ich pokojne môžu nahradiť slúchadlá Sonos Ace.
Porovnávať Sonos Ace a Apple AirPods Max nebudem, ide iba o čisté konštatovanie ako súčasť recenzie. Na porovnanie si necháme priestor na ďalší článok. Teraz sa budem venovať výhradne slúchadlám od Sonosu.
Už samotné balenie je unikátne. Nenájdete na ňom ani kúsoček plastu, všetko je z papiera, ideálne recyklovaného. Po otvorení balenia na vás vykukne tvrdý obal samotných slúchadiel, ktorý je, predpokladám, taktiež z recyklovaných materiálov. Z recyklovanej netkanej textílie je aj ochranný obal obalu. Stačí ho odlepiť a objaví sa pred vami samotný tvrdý obal, alebo ak chcete puzdro slúchadiel. Je tvrdé, čo je veľkým plusom hlavne pre cestovateľov. Nehrozí totiž, aby sa slúchadlám vo vnútri čokoľvek stalo. Na obale je nenápadné gravírovanie Sonos. To keby ste zabudli, čo je vo vnútri…
Vo vnútri okrem slúchadiel uložených naplocho nájdete aj ďalšie malé puzdro z rovnakého materiálu ako to exteriérové. Otvára sa stlačením a do vnútra viete uložiť nabíjací alebo aj 3,5 mm-USB-C kábel. Oba sú v balení. Oba sú potiahnuté látkou pre minimalizáciu zamotania sa. A aj lepší pocit pri používaní.
Slúchadlá sa teda nabíjajú pomocou USB-C portu v ľavej mušli. V nej je malá viacfarebná informačná LED dióda a tlačidlo zapnutia. Zároveň je tu i mriežka, za ktorou sú ukryté mikrofóny. Podobná mriežka je aj v ďalšej časti tejto mušle. A rovnaký setup mriežok nájdete aj na pravej mušli.
V nej je ďalšie mechanické tlačidlo a jeden posuvník, pomocou ktorého napríklad ovládate hlasitosť hudby. Toto veľmi oceňujem, mechanické tlačidlá nahmatéte aj po tme a nemusíte triafať dotykové ovládače. Tu žiadne dotykové ovládanie nenájdete.
Samotné slúchadlá sú spracované k dokonalosti. Dizajnovou i inžinierskou lahôdkou je vysúvanie. Namiesto toho, aby bolo v hlavovom moste, zasúva sa do samotnej mušle. To je z nerez ocele a v prípade čierneho modelu, ktorý testujeme, je to čierna nerez. V bielom modeli je nerezové. Zároveň v čiernej verzii sú všetky káble čierne, v bielej biele.
Koženkové náušníky sú vymeniteľné, a to expresne rýchlo. Držia totiž pomocou magnetov. Súčasťou nášníkov je aj jemná tvarovaná sieťka, pričom v nej nájdete aj výrez pre pravdepodobne bassreflexový otvor. Zároveň majú sieťky rozličnú farbu. Nie omylom, ale schválne. Vďaka tomu vždy viete, že pravá mušľa má byť na pravej a tmavá na ľavej strane. Opäť šikovný detail.
Polstrovanie náušníkov i hlavového mosta je veľmi jemné a príjemné aj na dlhodobé nosenie. V súčasnom teple sa pod nimi síce môžete viac potiť, no nie je to nič extrémne. Hmotnosť slúchadiel je stále príjemných 317 gramov.
Zapnutie slúchadiel je rýchle, za pár sekúnd sa vám ozve uvítací zvuk. Problém je, že slúchadlá, tak ako všetky ostatné Sonos produkty, musíte spárovať s mobilnou appkou. Na druhej strane, všetky moderné slúchadlá to vyžadujú. Mimochodom, potrebovať budete najnovšiu appku Sonosu, takže ak ste otáľali s jej updatom, je načase.
So smartfónom sa slúchadlá párujú pomocou Bluetooth (využívajú štandard 5.4), no podporujú aj Wi-Fi pripojenie. K tomu sa ale ešte dostaneme. Po prvotnom vyhľadaní vás slúchadlá vyzvú na kontrolu updatov. Samozrejme, appka nájde nový firmvér, update trvá iba niekoľko minút.
Po reštarte slúchadiel to už ale prichádza. Ak máte v appke zapnuté ANC, teda aktívne potláčanie okolitého hluku, zrazu sa ocitnete v tichu. Sonos Ace majú celkovo až 8 mikrofónov, ktoré neustále snímajú zvuku z okolia a algoritmus ich neustále potláča. Samozrejme, v extrémne hlučnom prostredí sa prenikaniu niektorých zvukov nevyhnete, no sú tak výrazne potlačené, že vám pri počúvaní hudby či zvuku z filmu alebo seriálu nebudú absolútne prekážať.
V aplikácii si okrem ANC viete prepnúť slúchadlá aj do tzv. Aware módu, kde počujete čo sa deje vo vašom okolí, no stále sú nepríjemné zvuky fitrované. Medzi týmito režimami si prepínate aj pomocou hardvérového tlačidla na prvej mušli. V appke si ale dokonca viete určiť, či stláčaním tlačidla na mušli budete prepínať medzi ANC a Aware módom, alebo vypnutím všetkých, alebo ním budete napríklad len zapínať ANC.
Samozrejmosťou je aj snímač nasadenia slúchadiel. Sonos to dotiahlo opäť ďalej a zložením slúchadiel viete automaticky spustiť pauzu, ich opätovným nasadením zas spustiť prehrávanie, no zároveň nasadením slúchadiel pri prichádzajúcom hovore ho viete zdvihnúť. Wear Detection je však možné kompletne vypnúť.
Potešia aj detaily v appke ako aktuálny stav batérie, Mutlipoint systém, ale aj možnosť premenovania slúchadiel v prípade, že ich máte v domácnosti viac. Nechýba ani ekvalizér, ktorý ale mohol byť o niečo bohatší na nastavenia. Viete meniť iba hĺbky, stredy a výšky a zapínať tzv. Laoudness, ktorá zvyšuje výšky a basy v nízkych úrovniach hlasitosti. Nenájdete tu žiadne presety, ani bohatšie nastavenia pre jednotlivé pásma.
Čerešničkou appky i samotných slúchadiel je však Head Tracking, teda snímanie otočenia hlavy. Sonos Ace na to využíva systém Intelligent Motion Processing s Dolby Head Tracking. To, čo ale nenájdete nikde inde (okrem spomínaných Apple AirPods Max) je, že slúchadlá viete využívať aj pri sledovaní filmov.
Samozrejme, ak si ich spárujete s televízorom, tabletom, počítačom či smartfónom, fungujete cez Bluetooth. V prípade Bluetooth je ale problémom latencia. No keďže Sonos Ace majú aj Wi-Fi modul, vedia prenášať zvuk aj cez WLAN sieť. Potrebujete na to ale dosť podstatnú vec – soundbar Sonos Arc. Ak ho máte spojený s televízorom, stačí spustiť TV Audio Swap v appke, alebo dlhým stlačením tlačidla prepínania režimov a počúvate presne to isté, čo by ste počuli cez soundbar.
Rozdiel je v tom, že zrazu nikoho nerušíte a zároveň nikto neruší vás! Lepšie prepojenie si ani neviem predstaviť. Azda len to, aby funkcia bola schopná pracovať aj s ostatnými soundbarmi Sonosu. Predsa všetky soundbary Sonosu patria do multiroom rodiny Sonos. Podpory pre ostatné soundbary by sme sa ale mohli dočkať v blízkej budúcnosti.
Rovnako ešte tento rok plánuje Sonos priniesť update, ktorý ponúkne funkciu TrueCinema. Jej úlohou bude presne zmapovať priestor okolo vás a následne vykresliť kompletný systém priestorového zvuku až vraj zabudnete, že máte na ušiach slúchadlá. To sa veru teším.
Zvuk? Špičkové domáce kino na ušiach!
Doslova. Pre niekoho sú tieto slúchadlá prebasované, s čím môžem na jednej strane súhlasiť, v niektorých skladbách môžu prekážať výraznejšie basy, no stále máte k dispozícii ekvalizér v appke, takže si basy viete potlačiť.
Na druhej strane, keď si zapnete film s veľkolepými zvukovými efektami, alebo aj „obyčajnú“ počítačovú hru plnú efektov, Sonos Ace vás posadí do sedačky. Navyše ak si zapnete Head Tracking, pri pootočení hlavou budete počuť film presne odtiaľ, kde očakávate. Z televízora, počítača, projektora či smartfónu.
Po zvukovej stránke má slúchadlá ale neprekvapili. Hrajú výborne, rovnako ako prakticky všetky produkty Sonos. Samozrejme, audiofili by mali čo slúchadlá vytknúť, už len to, že sú bezdrôtové (je im jedno, že si ich viete pripojiť aj káblovo buď cez USB-C alebo 3,5 mm porty), no ak patríte k tým najnáročnejším a ešte sa stále nepovažujete medzi audiofilov, Sonos Ace vám vyčaria úsmev na perách a pri mnohých skladbách aj zimomriavky, tie poctivé, ktoré idú od chrbtice.
Zároveň ale ponúkajú funkcie ako máloktorého slúchadlá na trhu. Osobne by ma ešte potešila podpora hlasových asistentov, no to by asi ešte viac vyčerpávalo batériu slúchadiel. Tá má 1 060 mAh a podľa výrobcu má zvládnuť 30 hodín prehrávania hudby. Mne vydržali aj s ANC dlhé hodiny počúvania, odhadujem to na vyše 25 hodín. Plusom je i rýchlonabíjanie. Za 3 minúty nabíjania získate dostatok energie na ďalšie zhruba 3 hodiny počúvania. Ak ich ale máte vybité, pokojne si zoberte USB-C kábel a pripojte k počítaču či notebooku a slúchadlá sa nabijú zároveň ako budete počúvať obľúbenú hudbu či sledovať film.
Mimochodom, vo vnútri slúchadiel sú 40 mm meniče vlastnej výroby, ktoré podporuje Qualcomm Snapdragon Sound AptX pre bezstratové počúvanie hudby cez Bluetooth 5.4, ale aj cez USB-C kábel. Podporované sú Dolby Atmos i Sony 360 Reality Audio z Apple Music, Amazon Music, Tidal a Deezer.
A čo konkurencia? Vzhľadom na vzhľad a pôvod slúchadiel je jasná – Apple AirPods Max. Tie sú už ale niekoľko rokov staré a očakáva sa, kedy Apple predstaví ich nástupcu. Zároveň tu ale máme aj špičkové Sony WH-1000XM5, piatu generáciu oceňovaných slúchadiel z Japonska, ktoré majú nielen perfektné ANC, ale podporujú napríklad aj hlasových asistentov. V oboch prípadoch ich pritom nájdete aj lacnejšie, hoci AirPods Max sú drahšie slúchadlá.
To, čím Sonos Ace vyniká ale neponúka ani jeden spomínaný i nespomínaný model – spojenie so soundbarom. Ak sa Sonos ešte viac vyhrá a vyladí funkčnosť slúchadiel k dokonalosti, určite budú mať čo povedať zákazníkom, ktorí by zvažovali nástupcov už vyššie spomínaných slúchadiel. Na druhej strane ide o prvotinu v tomto segmente od Sonosu a už tá je špičková. Čo potom prinesú nové generácie?
Sonos Ace si od nás právom zaslúžia aj ocenenie…