Solárnu farmu v Černobyle postaví Čína

ZDROJ | BioEdge

Je celkom pikantné, že región masívne poškodený únikom radiácie po havárii jadrovej elektrárne je na najlepšej ceste k reštartu pomocou obnoviteľného a navyše mimoriadne bezpečného zdroja energie.

Pozrite siNajväčšia solárna elektráreň má vzniknúť v Černobyle

Namiesto jadra slnko

Už v auguste tohto roku sme informovali o zámere ukrajinskej vlády využiť časť územia v zakázanej zóne okolo bývalej elektrárne Černobyľ na výstavbu najväčšej solárnej elektrárne na svete. Tá by mala vzniknúť na ploche 60 km2 a pomohla by využiť aspoň časť územia, ktoré je aj 30 rokov po havárii v rôznej miere zamorené rádioaktivitou.

Solárna elektráreň Ouarzazate 01
ZDROJ | Gizmodo

Zdá sa, že veci sa v tomto smere dali do pohybu, a zrejme sa naozaj začne budovať spomínaná rekordná elektráreň. O výstavbu solárnej elektrárne v zakázanej zóne totiž podľa agentúry Reuters prejavili záujem Číňania.

Pozrite siJadrová energetika môže byť bezpečnejšia

Spoločnosti GCL System Integration Technology (GCL-SI) a štátna China National Complete Engineering Corp (CCEC) oznámili plán na vybudovanie solárnej elektrárne v nešpecifikovanej oblasti uzavretej zóny. S výkonom 1 GW  by sa solárna elektráreň v súčasnom rebríčku stala svetovou jednotkou.

mikroklíma solárnychSenftenberg
ZDROJ | skytron energy

Ešte pred pár rokmi pritom Čína nepatrila k lídrom v oblasti budovania fotovoltaických elektrární, ani vo výrobe FV panelov. Tomuto segmentu kraľovali firmy z Japonska, USA a Nemecka.

Čína je solárnou veľmocou

Dnes je všetko inak. Čína je s inštalovaným výkonom 43 GW v solárnych elektrárňach svetovou jednotkou a zároveň je aj najväčším producentom FV článkov. V roku 2015 mala trhový podiel 72%.

Pozrite siRodí sa globálna supersieť na prenos „zelenej“ energie

Zakázaná zóna tvorí aj 30 rokov po havárii oblasť o rozlohe asi 2 600 km2, žiarenie však dosahuje v rôznych častiach tejto zóny rôznu intenzitu. Spoločnosť GCL-SI navrhuje, aby sa elektráreň postavila v oblasti, kde je žiarenie pod kontrolou.

Zvolené miesto už prešlo viacnásobným testovaním.  Aj v prípade istej zvýšenej úrovne radiácie by solárna elektráreň nemusela mať problém, pretože bude pracovať prakticky bez obsluhy.

https://www.youtube.com/watch?v=RbkqMwoMAY4

Vzhľadom na dlhý polčas rozpadu niektorých izotopov sa oblasť vyčistí na úroveň prírodného rádioaktívneho pozadia až za stovky a tisíce rokov. Technologické využitie poškodenej krajiny na výrobu elektriny, navyše ekologicky čistej, by bolo istým zadosťučinením pre ťažko skúšaný región u našich susedov.

Tento mesiac bol nad havarovaný reaktor 4. bloku černobyľskej elektrárne prisunutý nový oceľový sarkofág. Kryt vysoký 327 metrov má hmotnosť 36 tisíc ton a vyrobilo ho konzorcium francúzskych firiem. Mal by na najbližších 100 rokov zažehnať nebezpečenstvo úniku rádioaktivity do okolia.

ZdrojReuters

Komentáre k článku