Reklama

Solárna lampa IKEA má viac prekvapení ako len fungovanie zadarmo

Števo Porubský

Ak neviete čo vašim ratolestiam pod stromček, máme pre vás perfektný tip – solárnu lampu IKEA. Deti sa do nej zamilujú hneď niekoľkokrát. Vyskúšali sme si to na vlastnej koži.

IKEA SAMMANLÄNKAD je tohtoročná novinka švédskeho nábytkárskeho giganta a organizácie Little Sun. Ide pritom o dve lampy, obe solárne, ktoré čerpajú energiu na svietenie zo slnka.

Obsah pokračuje pod reklamou

Sammanlänkad je po švédsky spojené alebo prepojené a presne také sú aj dve lampy s rovnomenným názvom. Prepojené sú so slnkom a solárnou energiou, ktorá je zadarmo. Lampy z kolekcie SAMMANLÄNKAD tak dokážu svietiť zadarmo prakticky kdekoľvek a kedykoľvek.

Väčšia lampa SAMMANLÄNKAD môže byť až luxusným prvkov v detskej či akejkoľvek izbe. Je vyrobená z nerez ocele, skladá sa z troch kruhových častí, podstavy alebo nosného lanka. IKEA SAMMANLÄNKAD je totiž možné používať ako stolnú lampu, alebo závesnú lampu. Je to len na vás. Oceľové lanko je pritom dosť dlhé na to, aby ste si lampu vedeli zavesiť aj na strop.

Samozrejmosťou je, že lampu si musíte zložiť sami. Našťastie sú kruhové časti a stredová časť s fotovoltickým panelom už v balení ako celok. Vďaka tomu, že sa dajú zložiť do úplnej rovinky, švédsky výrobca nemusel pristúpiť na rozmontovanie tejto časti.

Oceňujeme ale balenie, ktoré je kompletne z papiera a tak je všetko možné zrecyklovať. Niektoré plasty z iných balení rôznych produktov recyklovať nie je možné, iba ich spáliť v spaľovni. Toto ale nie je ten prípad.

V balení je aj jemná handrička na čistenie zrkadlovej časti stredného kruhu. V ňom je totiž z jednej strany osadený fotovoltický panel, z druhej veľké zrkadlo, ktoré pri svietení lampou v strede vytvára odraz a lampa lepšie osvetľuje priestor.

Vďaka tomu, že kruhové časti sú spojené v dvoch bodoch, je možné nimi pohybovať a otáčať podľa ľubovôle. Okrem iného majú evokovať Zem, no pokiaľ vaša ratolesť má rada vesmír a všetko okolo toho, bude v lampe vidieť aj iné planéty.

Otáčanie častí je pritom potrebné. Fotovoltický panel potrebuje na svoje fungovanie, resp. na to, aby dobíjal batérie v svietidle, priame natočenie na slnečné lúče. Počas dňa, ak máte takú možnosť, môžete postupne lampou otáčať za slnkom.

Slnko postupne nabíja tri nabíjateľné AA batérie v tele lampy. Tie sú pod skrutkou, takže je lampa odolná aj voči zvedavým deťom. Navyše je vyrobená z pomerne odolného plastu a znesie aj nejaké tie pády, samozrejme, nie neustále a nie z veľkej výšky.

Lampa (biela časť lampy SAMMANLÄNKAD) je mobilná, môžete si ju zobrať prakticky kdekoľvek. Ovláda sa pomocou tlačidla na tele. Jedno stlačenie zapne lampu na plný výkon, dve stlačenia zapnú lampu do úspornejšieho režimu, ideálneho aj ako lampička na zaspávanie pre vaše ratolesti. Pri prvom stupni je možné čítať napríklad rozprávku. Dlhším podržaním sa rozsvieti zelená, alebo červená LED dióda, podľa toho, či sú batérie vo vnútri nabité, alebo vybité.

Na lampe sú aj dva USB porty. Jeden USB-A, cez ktorý si môžete dobiť nejaké drobné mobilné zariadenia z lampy (5V, 0,3A výstup), druhý USB-C port slúži na nabíjanie lampy v prípade, že dlhodobo nesvieti slnko. Porty sú pod gumeným krytom, lampa tak dokáže odolať aj postriekaniu vodou. Ponárať ju ale nemožno.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na nabíjanie lampy ale primárne slúži fotovoltický panel z jednej strany vnútorného kruhu. Z druhej je nielen spomínané zrkadlo, ale aj špeciálny dvojpinový port, do ktorého plastové telo lampy zapadne aj vďaka silným magnetom. Tie držia lampu nielen v stredovej časti, ale zároveň slúžia aj na presné nastavenie lampy, aby jej konektory boli spojené.

Hoci je lampa SAMMANLÄNKAD zaujímavá aj ako stolová lampa, podstatne zaujímavejšie vyzerá zavesená. Vo vzduchu viac vynikne jej trojdielne telo. Na zavesenie je v balení tenké oceľové lanko, ktorého dĺžku je možné nastaviť dvomi klasickými skrutkami. Nepotrebujete ani návod.

A čo na lampe ocenia najmenší? Hlavne to, že je to pre nich nočné svetielko, resp. svetlo na večernú rozprávku či hranie sa v „bunkri“ pod dekou či perinou. Lampa SAMMANLÄNKAD je otočná, takže každú chvíľu môže vyzerať inak. Na lanku visiac zo stropu sa vie aj mierne hýbať, čo vie tiež zaujať malých zvedavcov.

IKEA SAMMANLÄNKAD má len jeden nedostatok. Podľa aktuálnych správ je v slovenskej pobočke švédskeho giganta vypredaná. Našťastie ani nie hodinu od tejto pobočky je tá rakúska a tu už lampu zoženiete. Cena je takmer 90 €, no určite stojí zato.

Mimochodom, aj druhý model SAMMANLÄNKAD môže byť zaujímavý aj pre dieťa. Je podstatne menší a výrazne lacnejší a navyše aj dostupný na Slovensku. Pri nabíjaní je ho možné držať alebo aj zavesiť na okno či batoh, kde môže na dennom svetle čerpať energiu.

Zdroj | IKEA
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.