Reklama

IKEA predstavila solárne lampy SAMMANLÄNKAD s unikátnym dizajnom

Zdroj | IKEA
Stanislav Vinc
Zdroj | IKEA
Zdroj | IKEA

Cieľom organizácie Little Sun je rozšírenie solárnej energie čo najväčiemu počtu ľudí v komunitách bez bežného prístupu k elektrine, predovšetkým v subsaharskej Afrike. Najnovšie sa však táto organizácia podpísala aj pod tvorbu novej kolekcie SAMMANLÄNKAD od nábytkárskeho giganta IKEA.

Výsledkom ich vzájomnej spolupráce sú dve solárne LED lampy na zachytávanie energie a vytváranie svetla. Ich dizajn je inšpirovaný slnkom, zemským uhlom a pohybom okolo neho. Svetlo má preto tvar pologule umocnenej odrazom zrkadla, ktoré po rozsvietení vytvára ilúziu žiariaceho slnka.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak máme v budúcom desaťročí prejsť na svet poháňaný obnoviteľnou energiou, potrebujeme, aby si každý uvedomil príležitosť solárnej energie. Slnečné svetlo je zdanlivo neviditeľné, ale solárna energia nám umožňuje robiť neviditeľné viditeľným,hovorí Olafur Eliasson, umelec a spoluzakladateľ organizácie Little Sun.Spolupráca s IKEA podporuje naše poslanie zvyšovať povedomie o prístupe k energii a pripomína nám, že máme potenciál spoluvytvárať náš svet,“ dodáva. 

Jeden z modelov je uložený v kovovom ráme, ktorý je nastaviteľný a zároveň použiteľný ako stolová, ale aj závesná lampa. Samotný rám je nastaviteľný a tak si je prúdenie svetla ľubovoľne upravovať.

Touto spoluprácou sme chceli rozprúdiť diskusiu o solárnej energii a dať silu slnka do rúk bežným ľuďom. Spoločne veríme, že možnosti premysleného dizajnu spočívajú v jeho schopnosti vytvárať povedomie a niečo zmeniť,“ hovorí James Futcher, kreatívny líder v IKEA of Sweden. 

Druhý model je menší a určený je na prenášanie a použitie napr. aj v exteriéri. Pri nabíjaní je ho možné držať alebo aj zavesiť na okno či batoh, kde môže na dennom svetle čerpať energiu. Obe lampy sú vybavené solárnymi panelmi a nabíjateľnými batériami, no nabíjať ich možno aj prostredníctvom portov USB-A a USB-C. Využiť ich dokonca možno aj ako powerbanky na nabitie smartfónu či inej drobnej elektroniky.

Nová kolekcia SAMMANLÄNKAD bude na vybraných trhoch v predaji od apríla 2023. Ceny nových lámp však v tejto chvíli žiaľ nepoznáme. Keďže sa však názov novej kolekcie už na slovenskej verzii webovej stránky obchodného domu IKEA existuje, v predaji bude s veľkou pravdepodobnosťou aj u nás a už čoskoro na nej uvidíme aj ceny lámp.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.