Reklama

Sociálna poisťovňa bude priebežne oznamovať výšku vášho dôchodku

Zdroj | Leire Cavia/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Leire Cavia/Unsplash
Zdroj | Leire Cavia/Unsplash

Nikto nemá kryštálovú guľu a tak nevie, čo ho v starobe čaká. V kútiku srdca však každý očakáva, že to bude príjemná jeseň života.

Jednou z množstva neznámych je výška dôchodku. Človek nemusí byť matematický génius, aby si spočítal, že s 800-eurovým dôchodkom bude staroba krajšia, ako s 500-eurovým.

Zdá sa, že budeme mať o jednu starosť menej. Sociálna poisťovňa začne od januára 2024 viesť každému poistencovi individuálny elektronický účet. Ten nahradí terajší pasívny individuálny účet. Výhoda je zrejmá, každý poistenec bude od roku 2026 dostávať dôchodkovú prognózu, teda informáciu o predpokladanej výške jeho dôchodku.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Od dneška už nedostanete papierovú PN-ku. Nastupuje ePN

Od roku 2026 bude mať každý poistenec do 31. mája na svojom elektronickom účte dôchodkovú prognózu. Tí počítačovo menej zdatní sa nemusia obávať, Sociálna poisťovňa bude totiž povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou. Budete ju však musieť o to požiadať a počkať si maximálne 60 dní.

Dobré vedieť

Sociálna poisťovňa bude dôchodkovú prognózu posielať podľa vášho veku, čo je logický krok, pretože kto má do dôchodku 40 rokov, asi nerieši vyšku dôchodku v takej intenzite, ako 60-ročný.

V prípade, že máte od 18 do 50 rokov a boli ste poistení minimálne jeden deň, budete ju dostávať raz za 5 rokov. Ak máte viac ako 50 rokov, bude vám chodiť toto oznámenie každý rok.

Dôchodková prognóza bude obsahovať dôchodkový vek poistenca, základnú, ale aj alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, dosiahnuté obdobie dôchodkového poistenia, ako i premenné, od ktorých sa odvádza výška starobného dôchodku.

V dôchodkovej prognóze si tiež nájdete informáciu o vplyve inflácie na výšku vášho budúceho dôchodku.

Okrem toho základná prognóza prinesie tri možné scenáre, budú sa odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie. Alternatívna prognóza má dokonca brať do úvahy zmeny faktorov, na ktoré máte vplyv aj vy. Ide napríklad o zvýšenie vymeriavacieho základu SZČO, získanie dôchodkového poistenia, ale aj o zapojenie sa do druhého dôchodkového piliera.

Pozrite si

6 najlacnejších mestských SUV do 18 000 €

Ako vidíte, ide o zaujímavý krok, ktorý má pomôcť lepšie si uvedomiť v akých príjmových mantineloch sa budete v blízkej, či vzdialenej budúcnosti pohybovať. Vzhľadom na výšku našich platov nie je ťažké si domyslieť, že dôchodková prognóza nám žiadne „švajčiarske“ dôchodky neprinesie. Ukáže nám ich ale v predstihu a tak bude viac času popracovať na tom, aby bol váš dôchodok v prijateľnej výške.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.