Reklama

Od dneška už nedostanete papierovú PN-ku. Nastupuje ePN

Zdroj | Marissa Grootes/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Marissa Grootes/Unsplash
Zdroj | Marissa Grootes/Unsplash

Dnes nie je len Medzinárodný deň detí, ale je to zároveň aj deň, keď na Slovensku začína celoplošne fungovať služba elektronickej práceneschopnosti.

V ľudskej reči PN nahrádza ePN. Čo to znamená, pre koho je to povinné a ako sa vám skomplikuje život? Pozreli sme sa, ako to bude fungovať.

EPN bude povinná pre všetkých všeobecných lekárov, ambulantných gynekológov, nemocnice a kúpele. Ide o najvýznamnejšiu zmenu novely zákona o sociálnom poistení č. 125/2022, a to zavedenie tzv. elektronického potvrdzovania dočasnej pracovnej neschopnosti.

Obsah pokračuje pod reklamou

Čo sa stane, ak vypadne systém? Veronika Daničová, hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) povedala, že vtedy bude možná výnimka a lekár použije papierovú PN-ku. Nikdy by sa vám nemalo stať, že práceneschopnosť nedostanete.

Kto ePN nevystavuje? To by nebolo Slovensko, keby niečo nemalo výnimku. A tak je to aj v prípade ePN. Tú totiž nemajú povinnú vystavovať lekári – špecialisti. Tí to budú mať povinné až od budúceho roku.

Ak máte lekára, ktorý využíva ePN, všetko vybavíte elektronicky. Informáciu o vašej PN-ke lekár elektronicky odošle do NCZI, odkiaľ potrebné údaje odídu do Sociálnej poisťovne (SP). Tá ich sprístupní vám, ako aj zamestnávateľovi, takže už nebudete v SP podávať osobitnú žiadosť o dávku nemocenského. Samotné vystavenie ePN lekárom bude automaticky považované za žiadosť o dávku a SP bez ďalšieho doručovania papierovej žiadosti nárok na dávku posúdi a vybaví. Poistenec SP po návšteve lekára už nemá žiadne povinnosti ani voči zamestnávateľovi ani voči SP.

Pozrite si

Materskú, dôchodok či PN-ku si už skontrolujete aj z domu, cez nový portál

Pripomíname, že lekár môže vystaviť ePN už od 1. júna 2022. Do včerajšieho dňa to bolo na dobrovoľnej báze, od dnes sa ide naostro. Pokuta za porušenie tejto povinnosti je 3 300 eur, vystaviť ju môže rezort zdravotníctva. Experti sa však nazdávajú, že tí, ktorí budú tvrdošijne vystavovať papierové PN-ky nebudú sankcionovaní.

Veronika Daničová pre SME uviedla, že k 25. 5. bolo 1 672 všeobecných lekárov pre dospelých, ktorý vystavovali ePN. Z nemocníc bolo do nového systému zapojených 80 %, pričom v oboch prípadoch denne pribúdali noví. Dôležité je, že viac ako 98 % terénu (ambulancií a nemocníc) má informačný systém s dostupnou a certifikovanou službu ePN.

V konečnom dôsledku ePN uľahčí život nielen nám, ale i lekárom a zamestnávateľom. Veľkou výhodou je, že odpadá nutnosť nosiť potvrdenia do práce, či na príslušné úrady „Elektronická PN je významnou službou štátu, prvou svojho rozsahu, pri ktorej povinné kroky nemusí vykonať občan, ale celý proces zaňho vykonajú úrady,“ povedal pri príležitosti spustenia systému v máji 2022 generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko.

Jeho predchodca, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Juraj Káčer podotkol, že „už nebude chorý chodiť od lekára po úradoch, nosiť papierovú PN zamestnávateľovi, či žiadať Sociálnu poisťovňu o dávku nemocenské. Jeho starosťou bude už len ísť domov a liečiť sa.“

Od 1. júna 2022 do konca mája 2023 sa vystavilo viac ako 370-tisíc ePN. Systém by tak mal byť funkčný a na pacientov by nemali číhať žiadne stresujúce situácie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.