Reklama

Snapdragon XR2 je nový čipset pre AR a VR okuliare s podporou 5G sietí

Zdroj | Qualcomm
Stanislav Vinc
Zdroj | Qualcomm
Zdroj | Qualcomm

Spoločnosť Qualcomm chce mať v sľubnom segmente rozšírenej reality istý náskok a tak už dnes predstavuje čipset, ktorý posunie všetky AR, VR a MR okuliare na úplne novú úroveň zážitku.

Qualcomm spojil rozšírenú (AR), virtuálnu (VR) a zmiešanú realitu (MR) do jednotnej platformy XR, do ktorej patrí aj nový čipset Snapdragon XR2. Oproti predchádzajúcej generácii ponúkne procesor a grafické jadro s dvojnásobným výkonom. Okuliare nezávislé od výpočtového výkonu počítačov tak budú môcť poskytnúť ešte kvalitnejšie a intenzívnejšie zážitky aj cez mobilnú sieť 5G.

Čipset je pripravený na okuliare, ktoré budú chcieť používateľom poskytnúť obrazovky s rozlíšením 3 000 x 3 000 pixelov na jedno oko s obnovovacou frekvenciou 90Hz. Problém by preň nemalo predstavovať ani prehrávanie 360-stupňového videa v 8K rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu. Súčasné mobilné okuliare operujú zhruba s polovičným rozlíšením.

Zdroj | Qualcomm

Snapdragon XR2 bude okrem toho schopný spracovať údaje zo siedmych kamier, resp. senzorov, ktoré sa budú pomocou rozpoznávania priestoru starať o sledovanie pohybu hlavy a rúk, na ktorých bude môcť čipset sledovať až 26 rôznych bodov, ktoré mu umožnia replikovať plnohodnotný 3D model ruky.

Podpora 5G sietí v okuliaroch pre virtuálnu, zmiešanú alebo rozšírenú realitu môže znieť zvláštne, no Qualcomm týmto krokom rozšíri možnosti a scenáre, v akých bude možné takéto okuliare použiť. Nízka odozva a vysoké prenosové rýchlosti napríklad umožnia okamžitý prenos graficky náročných scén zo vzdialených serverov priamo do headsetu, ktorý by na takéto scény inak nemal dostatok výpočtového výkonu.

Pozrite si

Snapdragon 865 pre vlajkové lode oficiálne predstavený, podporuje aj 5G

Na rozdiel od ostatných čipsetov série Snapdragon pre smartfóny, v tomto prípade čipset Snapdragon XR2 zrejme v reálnych produktoch tak skoro neuvidíme. Qualcomm síce komunikuje s niekoľkými výrobcami, no vzhľadom na pomalší vývoj produktov v tejto oblasti prvé okuliare s týmto čipsetom zrejme uvidíme na trhu najskôr v druhej polovici budúceho roku.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.