Reklama

Snapdragon 865 pre vlajkové lode oficiálne predstavený, podporuje aj 5G

Zdroj | Qualcomm
Stanislav Vinc
Zdroj | Qualcomm
Zdroj | Qualcomm

Spoločnosť Qualcomm podľa očakávaní predstavila nový čipset Snapdragon 865, ktorý sa má objaviť v prvých modeloch už začiatkom budúceho roka. Predstavené boli okrem toho aj ďalšie čipsety Snapdragon 765 a 765G.

Mobilný čipset Snapdragon 855, ktorý sme mohli v uplynulých mesiacoch vidieť v špecifikáciách väčšiny najlepších smartfónov na trhu, má konečne adekvátneho nástupcu. Nový Snapdragon 865 so sebou prináša najmä vylepšený 5G modem Snapdragon X55, ktorý v 5G sieti dosahuje rýchlosť až do 7,5 Gb/s.

Modem samozrejme nie je iba rýchlejší, ale aj úspornejší, pričom podporuje všetky celosvetovo využívané frekvencie vrátane milimetrových vĺn a Sub-6. Samozrejmosťou je tiež podpora Wi-Fi 6 sietí, v ktorých čipset dosahuje maximálnu prenosovú rýchlosť až do 1,8 Gb/s.

Zdroj | Qualcomm

Vďaka technológii Qualcomm FastConnect 6800 čipset podporuje aj rýchle párovanie s ostatnými zariadeniami cez Bluetooth. Snapdragon 865 je okrem toho prvým mobilným čipsetom, ktorý podporuje Super Wide Band prenos zvuku cez Bluetooth, vďaka čomu môže prenášať hudbu do slúchadiel vo vyššej kvalite s nižšou odozvou a spotrebou energie.

Nový čipset prinesie vylepšenia aj v oblasti umelej inteligencie, kde na tieto účely poskytne výkon 15 TOPS, teda dvojnásobný výkon oproti predchádzajúcemu čipsetu. Používateľov však skôr poteší posun v oblasti grafického výkonu a v oblasti spracovania obrazu.

Pozrite si

Philips Moda 276C8 – dizajnový monitor s prvotriednym obrazom

Snapdragon 865 dokáže spracovať obraz v rozlíšení 2 Gpx za sekundu, takže si hravo poradí nielen s nahrávaním 4K HDR videa s miliardou farieb, ale aj s 8K videom a 200-Mpx fotografiami. Úplnou novinkou je možnosť nahrávania videa v HDR formáte Dolby Vision, vďaka čomu sa videá natočené mobilom posunú o krok bližšie k filmovej kvalite obrazu.

Zdroj | Pixabay

Hráči sa môžu tešiť na novú technológiu Desktop Forward Rendering, ktorá vývojárom hier umožní preniesť desktopovú kvalitu osvetlenia a vizuálnych efektov na obrazovky smartfónov a tabletov. Novinkou bude tiež možnosť stiahnutia grafických ovládačov pre grafické jadro Adreno, čím hráči získajú plnú kontrolu nad grafickými nastaveniami a aktualizáciou tohto komponentu.

Prvé zariadenia s čipsetom Snapdragon 865 sa objavia na trhu už v prvom kvartáli budúceho roku. Podľa doterajších skúseností môžeme takmer s istotou povedať, že medzi nimi bude aj nový Samsung Galaxy S11, ktorý už v predstihu pomaly spoznávame vďaka početným únikom informácií.

Zdroj | Qualcomm

Spoločnosť Qualcomm okrem toho predstavila aj nové čipsety Snapdragon 765 a Snapdragon 765G, ktoré sa vďaka svojmu zameraniu na vyššiu strednú triedu majú postarať o masívnejšie rozšírenie podpory 5G sietí po celom svete. Vďaka integrovanému 5G modemu Snapdragon X52 čipsety v 5G sietí dokážu sťahovať dáta rýchlosťou 3,7 Gb/s a odosielať ich rýchlosťou 1,6 Gb/s.

Pozrite si

Photo Map – premente vaše cestovateľské fotografie na unikátnu mapu sveta

Okrem čipsetov spoločnosť predstavila aj nový snímač odtlačkov 3D Sonic Max, ktorý dokáže pokryť oveľa väčšiu plochu obrazovky a naraz dokáže zosnímať aj dve odtlačky, čím zvyšuje zabezpečenie smartfónu. Kedy a v akých smartfómoch sa tento snímač objaví, zatiaľ spoločnosť neinformovala.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.