- #ŠPECIÁLNY PROJEKT
- 9 min.
- 7.12.2022
SmartThings od Samsung vás prekvapí jednoduchosťou a konektivitou
Skutočnou výhodou smart domácnosti je automatizácia. Šetrí čas, energiu, spríjemňuje vám deň a najväčším technologickým fanúšikom robí nesmiernu radosť. Vďaka Samsungu a aplikácii SmartThings je dostupná doslova pre každého.
Inteligentné vybavenie do domácnosti a ovládanie aplikáciou nájdete v portfóliu mnohých značiek, prečo je potom riešenie od Samsung iné? Dôvodom je šírka portfólia smart produktov a jednoduchosť ovládania.
Automatizovať svoju domácnosť smart vychytávkami od rôznych výrobcov totiž nie je veľmi jednoduché a často, žiaľ, až nemožné. Na apku SmartThings sme si posvietili a skutočne nás milo prekvapila. Všetko môžete mať pod palcom nielen cez váš smartfón.
Oslobodí nás Samsung vďaka televízorom od HUBov pre smart home?
Než sa pustíme do skúmania samotnej aplikácie, pripomenieme jeden benefit, ktorý ponúka Samsung smart home. Aby vám inteligentná domácnosť skutočne fungovala, mohli ste ju ovládať odkiaľkoľvek a bola vždy online, potrebujete hub, ktorý všetky zariadenia spojí a umožní komunikáciu s aplikáciou, aj keď nie ste doma.
Samsung začiatkom roku oznámil, že značná časť ich televízorov z roku 2022 bude mať implementovaný HUB softvér. Inými slovami to znamená, že ak budete mať Samsung TV a budete chcieť budovať inteligentnú domácnosť, nebudete musieť kupovať samostatný hardvérový HUB. Aj keď ide v podstate o drobnosť, je to veľmi pohodlné riešenie. Najmä pre menej technicky zdatných nadšencov.
Čo však samotná aplikácia SmartThings? Samsung ju neustále vylepšuje a zapracováva rôzne možnosti personalizácie až do tej miery, že používateľské prostredie sa môže meniť podľa používaného smart zariadenia, či člena domácnosti.
Vyskúšajte SmartThings, osloví vás
Ak ste smart home nováčik, ktorý sa s možnosťami „ovládania domácnosti cez aplikáciu“ len zoznamuje, odporúčame vám spraviť ten najjednoduchší prvý krok. S najväčšou pravdepodobnosťou máte doma Samsung TV, z globálneho predaju televízorov totiž Samsung tvorí stabilne cez 30 %. Spárujte teda televízor s vašim smartfónom.
Podmienkou nie je Samsung smartfón, aplikácia funguje aj na konkurenčných značkách, no najpohodlnejšie ovládanie bude napríklad so Samsung Galaxy Z Fold4, ktorý vďaka veľkému displeju ponúka skutočne štedrú ovládaciu plochu. My o tom v redakcii niečo vieme, sme totiž zo skladacích smartfónov s ohybným displejom nadšení.
Zapnite televízor otvorte apku SmartThings a v časti Zariadenia ťuknite v pravom hornom rohu na displeji na symbol „+“. Zariadenie môžete pridať pomocou naskenovania QR kódu, ak ho televízor má, no výrazne pohodlnejšie je vyhľadanie zariadenia v okolí. Aplikácia vám v tomto prípade automaticky ukáže zoznam zariadení, ktoré môžete pripojiť.
Ďalšie kroky sa mierne líšia zariadenie od zariadenia. V prípade pripájania televízora, budete musieť kvôli bezpečnosti potvrdiť pripojenie na samotnej TV pomocou diaľkového ovládača, a tiež opísať PIN kód z televízora do aplikácie. Celý proces trvá chvíľku a zvládnete ho, aj keď má váš potomok svoju chvíľu a tvrdohlavo vyžaduje vašu pozornosť.
Pohodlnejšie ovládanie a viac možností vďaka appke
Po tomto spárovaní máte vo vašom smartfóne veľmi pohodlný ovládač pre televízor. Oceníte to najmä v prípade, keď sa budete prihlasovať do svojich účtov v streamovacích službách. Písanie cez smartfón je výrazne rýchlejšie a pohodlnejšie než cez klasické ovládanie. Opäť sa vrátime s Samsung Galaxy z Fold4, ktorého dipslej je v rozloženom stave veľký takmer ako tablet. Doslova perfektný ovládač.
Televízor sa tiež premení na šikovného pomocníka, napríklad aj vďaka možnosti zobrazovať priamo na TV oznámenia z kalendára. Jedinou podmienkou je byť v TV a na smartfóne prihlásený rovnakým Samsung kontom.
Všetci ostatní smart pomocníci, ktorí si rozumejú s aplikáciou SmartThings, ponúkajú rovnako množstvo drobných vychytávok, ktoré zážitok z používania posúvajú na novú úroveň. Napríklad, môžete sledovať stav ich spotrebovanej elektriny, čo sa najmä v tomto období náramne hodí.
Poďme sa však pozrieť na ďalší prínos toho, keď spárujete všetky svoje smart zariadenia s aplikáciou SmarThings. Otvorte apku a vyberte kartu Automatizácie. Tu sú hneď dve možnosti, ako môžete využiť potenciál smart home skutočne naplno.
Rutina v SmartThings otvára skutočné možnosti
Môžete: Vytvoriť scénu alebo Vytvoriť rutinu. Rutina je o niečo jednoduchšia. Ponúka základné šablóny, vďaka ktorým si doslova na pár klikov zautomatizujete veľa z bežných domácich činnosti. Funguje na princípe „Ak, Potom.“
Napríklad. Ak s aplikáciou spárujete varnú dosku a digestor alebo čističku vzduchu, môžete si nastaviť takúto rutinu. Keď zapnete varnú dosku, automaticky sa zapne aj digestor alebo čistička vzduchu, alebo obe zariadenia naraz. Druhá rutina ukončí varenie tým, že po vypnutí varnej dosky sa automaticky vypne digestor a čistička vzduchu.
Iným príkladom môže byť upratovanie. Povedzme, že máte robotický vysávač Samsung, ktorý ste spárovali so SmartThings. Ak povolíte aplikácii prístup k vašej polohe, resp. polohe vášho smartfónu, môžete nastaviť, že po tom, čo odídete z domu dá appka pokyn vysávaču, aby sa dal do práce. Skvelé, že? Nemusíte sa vôbec starať o jeho zapnutie, vysávač vie sám, kedy má začať vysávať.
Môžete namietať, že vám stačí tradičné plánovanie vysávania. Áno, máte pravdu, no ak nepravidelne striedate home office s prácou v kancelári, môže sa vysávač spustiť práve v tú najnevhodnejšiu chvíľu, napríklad počas videoprezentácie a hlukom vás vyviesť zo sústredenia.
Máte doma malé dieťa? Ak zabudnete, že ste vysávanie naplánovali na 13:00 a vaša ratolesť po hodine vzdorovania zaspí tesne pred týmto časom a vysávač dieťa zobudí, nebudete mať zrejme najlepšiu náladu. Predísť tomuto scenáru môžete práve vďaka rutine.
Scéna pre pokročilejších? Nie len
Samozrejme, aplikácia vám umožní aj nastavovať rutiny podľa ľubovôle a tých pomocníkov, ktorých doma máte. V ponuke „Ak“ nájdete kategórie čas, stav zariadenia, poloha člena domácnosti, režim lokalizácie a počasie. Istotne vás už teraz napadli rôzne rutiny, ktoré by ste si mohli nastaviť.
Ponuka „Potom“ má kategórie ovládanie zariadení, oznámiť niekomu, zmeniť režim miesta, či spustiť scény alebo zmena režimu zabezpečenia.
Ak začnete tieto možnosti kombinovať, rýchlo zistíte, že aj s minimom smart pomocníkov v domácnosti sa viete zbaviť činností, ktoré musíte pravidelne vykonávať, no nebavia vás. A v tomto prípade to už naozaj nie je len prázdna fráza.
Napriek tomu, že Samsung pri vytváraní rutín myslel naozaj na veľa drobností, môže sa stať, že narazíte na špecifickú situáciu, ktorú s rutinou nevieme nastaviť. V takomto prípade zamierte v aplikácii SmartThings do Vytvoriť scénu.
Tá už neponúka prednastavené situácie, no umožňuje vám ich nastaviť od úplného začiatku. Scénu si pomenujete, napríklad Dobré ráno, a zo zoznamu Činností si vyberiete, krok po kroku, čo sa má diať.
Napríklad, po zazvonení budíku sa zapne rádio, rozsvieti svetlo v kúpeľni a spustí radiátor nastavený na určitú teplotu. Vytvorené scény potom môžete začleňovať do rutín, čo je náramne praktické.
SmartThings si rozumie aj s konkurenčnými značkami, to je super!
Na začiatku článku sme spomínali, že vytvoriť inteligentnú domácnosť s pomocníkmi rôznych značiek nie je práve jednoduché a často sa to dokonca ani nedá. Ak v apke SmartThings otvoríte možnosť pridať zariadenie a prejde do časti Vybrať podľa značky, zostanete milo prekvapení.
Nájdete tu doslova desiatky rôznych značiek, ktoré ponúkajú IoT zariadenia a rozumejú si práve s aplikáciou od Samsung. Môžeme spomenúť Aqara, Arlo, Belkin, CozyLife, EGLOO, GE, ID Lock, IKEA, Miro SmartHome a mnoho ďalších.
Práve táto veľmi bohatá konektivita zariadení je veľmi výhodná pre používateľov, ktorí nie sú nútení používať výrobky jednej značky, či úzky okruh značiek.