S plnením toho najbežnejšieho novoročného predsavzatia vám už pomôžu aj appky či smart hodinky a náramky. Dôležité pri celom procese chudnutia však je aj to, aby ste boli po celý čas takpovediac v obraze.
Zadržiavaním a úbytkom vody vás totiž môže jednoduchý pohľad na bežnú osobnú váhu zmiasť a sklamať. Dôležité je preto aj dlhodobé sledovanie ďalších aspektov, ktoré vám už dnes zmeria aj bežná smart váha za „pár eur“.
Žiadna smart osobná váha sa z pohľadu presnosti nameraných hodnôt samozrejme nevyrovná profesionálnym meraniam, ktoré vám dokážu urobiť špecialisti a odborné športové strediská. Smart váhy však majú svoje opodstatnenie a to pri sledovaní dlhodobých trendov, kde viac ako na presnosti záleží skôr na odchýlkach.
Osobných váh so smart funkciami nájdete na trhu desiatky a dostupné už ich dokonca nájdete aj v supermarketoch. Tie najlacnejšie kúpite už za 20 €, kým tie prémiové často presahujú aj sumu 100 €. Aký je medzi nimi teda rozdiel?
Ten prvotný sa ukrýva v konektivite. Kým najlacnejšie váhy dokážu s vašim smartfónom komunikovať iba cez Bluetooth, tie drahšie sa dokážu pripojiť už aj na domácu Wi-Fi sieť a dáta do vášho osobného profilu odosielať nezávisle od smartfónu. Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že Bluetooth konektivita vo väčšine prípadov stačí, aj keď niekedy pokrivkáva v spoľahlivosti spojenia. Inými slovami, smartfón a váha sa niekedy nie a nie spojiť, no namerané hodnoty sa skôr či neskôr v mobilnej aplikácii napokon objavia.
V počte reálnych hodnôt, ktoré dokážu lacné a drahé osobné váhy namerať, prakticky nie je rozdiel. Štandardom je okrem merania hmotnosti napr. meranie telesného tuku, svalovej hmoty, bazálneho metabolizmu či množstva vody v tele. Niektoré drahšie modely (napr. Withings) dokážu s nameranými hodnotami lepšie ďalej pracovať a tak vám v mobilnej aplikácii ponúknuť dodatočné dáta vyrátané ich vzájomnou kombináciou či umelou inteligenciou.
Pri chudnutí či naberaní svalovej hodnoty sú však podstatné najmä tie základné údaje. Ak používate smart hodinky či smart náramok, ideálne je, aby osobná váha dokázala komunikovať s aplikáciami Zdravie (iPhone) či Google Fit (Android). Vzájomným prepojením aplikácií si totiž ušetríte množstvo času, ktorý by ste inak strávili pri duplicitnom monitorovaní rovnakých údajov.
Pri pohľade na ponuku zo strany najlacnejších modelov trhu kraľujú čínske značky Huawei a Xiaomi, ktoré majú na trhu už niekoľkú generáciu svojich váh. V strednej cenovej hladine má zas svoje modely napr. Amazfit, Beurer či ETA, kým v tej najdrahšej nájdeme už spomínaný Withings či Garmin. Ponuka je však ďaleko širšia a vyberať môžete napr. aj na základe maximálnej nosnosti, presnosti či požadovaných funkcií.