Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Smart hodinky s meraním krvného tlaku a EKG pod stromček

Smart hodinky s meraním krvného tlaku a EKG pod stromček
Zdroj | Huawei
Michal Sobek
Smart hodinky s meraním krvného tlaku a EKG pod stromček
Zdroj | Huawei
Zdroj | Huawei

Meranie krvného tlaku a EKG. To bolo niečo, kvôli čomu sme museli navštíviť lekára, prípadne nejaké špeciálne zdravotnícke pracovisko. Potom do našich domácností zavítali tlakomery, ktoré sú čoraz presnejšie. Mysleli ste si niekedy, že takéto niečo niekedy pristane aj na našich zápästiach?

Meranie krvného tlaku v smart hodinkách je pomerne nová vec. Spoločnosť Huawei to zobrala do svojich rúk a predstavila model Watch D. Ten sa v týchto dňoch začína predávať aj u nás, pričom cenovka štartuje na sume 399 eur.

Za túto cenu dostanete obdĺžnikové hodinky s 1,64-palcovým AMOLED displejom s rozlíšením 456 x 280 pixelov. Všetko má na starosti operačný systém HarmonyOS 2 so všetkými jeho vychytávkami. Merať môžete až 70 športových aktivít, a to aj s pomocou GPS. Výdrž sa pohybuje niekde na úrovni 7 dní.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Huawei

Najväčšou špecialitou je práve meranie krvného tlaku, na čo slúži špeciálny nafukovací remienok, ktorý simuluje rovnaký efekt ako domáci tlakomer. Práve touto metódou získate oveľa presnejšie výsledky. Po zmeraní remienok prebytočný vzduch vypustí. V tomto prípade nechýba ani meranie EKG priložením prsta na bočné tlačidlo.

Ďalšou alternatívou sú smart hodinky od Samsungu. Meranie krvného tlaku a EKG zvládajú od modelu Galaxy Watch Active 2. Pri tomto type PPG merania však bude presnosť nižšia, keďže pri meraní krvného tlaku nedisponujú nafukovacím remienkom.

Nevýhoda je aj v tom, že ak si chcete zmerať krvný tlak alebo EKG, tak budete potrebovať aplikáciu Samsung Health Monitor. Aplikácia je dostupná iba v Galaxy Store, čo vo výsledku znamená, že budete potrebovať smartfón od Samsungu. Bez toto to možné nebude.

Ak by ste hľadali smart hodinky, ktoré vedia zmerať EKG, tak sú to napríklad aj Apple Watch, ktoré to zvládajú od modelu Series 4, Fitbit Sense 1 a 2 alebo po novom aj najnovšie smart hodinky od Huawei série GT 3. Meranie EKG alebo krvného tlaku môžu ponúkať aj menej známe čínske značky, nenechajte sa však oklamať, lebo v tomto prípade to bude skôr generátor náhodných čísel.

Huawei aj ostatné spoločnosti, ktoré ponúkajú meranie krvného tlaku, resp. EKG, upozorňujú na to, že toto nie sú medicínsky certifikované prístroje a že ich výsledky by ste mali brať s miernym nadhľadom. To neznamená, že nie sú presné, rozhodne, ak vám smart hodinky namerajú zdraviu neprospešné výsledky, vyhľadajte svojho lekára.

Ide stále o veľmi užitočné funkcie, ktoré sa postupne dostanú do viacerých modelov. Smart hodinky s takýmto meraním určite potešia aj pod vianočným stromčekom. Pre viac tipov na darčeky sledujte náš vianočný seriál.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.