Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slovensko má svoj Lab, kde si môžete tlačiť aj na 3D tlačiarňach

Slovensko má svoj Lab, kde si môžete tlačiť aj na 3D tlačiarňach
Roman Calík
Slovensko má svoj Lab, kde si môžete tlačiť aj na 3D tlačiarňach

Lab powered by Nadácia Orange, je názov nového priestoru v centre Bratislavy, kde si budete môcť vyskúšať moderné technológie vrátane 3D tlačiarní. Nový priestor v rámci Starej tržnice bude slúžiť aj ako coworkingový priestor či na testovanie progresívnej digitálnej produkcie a dizajnu v praxi, ale i na výskum i vzdelávanie. Nadácia Orange v spolupráci s Alianciou Stará tržnica dnes totiž uviedla do života kreatívnu vzdelávaco-komunitnú dielňu, ktorá má slúžiť ako otvorená platforma pre vzdelávanie a digitálnu inováciu. Priestor s moderným vybavením je pritom súčasťou medzinárodného programu Solidarity FabLab a vznikol s podporou Orange Foundation.

Lab sa otvára pri príležitosti 17. narodenín Nadácie Orange, ktorej strategickými prioritami sú aj v roku 2016 najmä podpora moderného vzdelávania a komunitného rozvoja. „Vytvorením otvoreného komunitného a vzdelávacieho priestoru s možnosťami pracovať s moderným vybavením, ktoré nie je bežne dostupné ani v školách, chceme podporiť v mladých ľuďoch zvedavosť a tvorivosť,“ povedala správkyňa nadácie Andrea Cocherová.

Inštitúcie podobné Labu vznikajú v posledných rokoch po celom svete a poukazujú na dôležitosť poznania digitálnych technológií ako súčasti moderného vzdelávania. Napriek tomu je však ich dostupnosť na Slovensku nedostatočná. „Ako firma pôsobiaca v biznise, kde sú moderné technológie nevyhnutnou súčasťou, si veľmi dobre uvedomujeme, že ich znalosť a ovládanie v každom odbore sú pre študentov, ako aj mladých profesionálov, z hľadiska konkurencieschopnosti kľúčové,“ povedal k novému Labu generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko a člen správnej rady Nadácie Orange Pavol Lančarič.

Na otvorení unikátneho priestoru, kde nájdete napríklad laserovú rezačku, 3D tlačiareň či ploter, sa zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Ten si vyskúšal aj 3D pero, ktoré sú taktiež v Labe k dispozícii.

Nechýbal ani Ivo Nesrovnal, primátor mesta Bratislava, ktorý uvítal nový priestor, ako je Lab powered by Nadácia Orange. V moderných technológiách vidí budúcnosť, ktorá sa môže tvoriť v Bratislave už dnes.

V novom priestore okrem strojov nájdete aj obchod s drobným spotrebným materiálom, k dispozícii tiež máte študijné materiály, knihy, časopisy, návody, aj hotové produkty, ktoré v Labe vznikli. Dostupný je tiež priestor, kde si môžete zakúpiť občerstvenie. Priestor bude rovnako slúžiť primárne mimovládnym organizáciám a start up-om na workshopy a rôznorodé vzdelávacie aktivity, diskusie, stretnutia.

V suterénnych priestoroch už čoskoro pribudnú hlučnejšie stroje na spracovanie dreva, frézy, píly, mikropočítače a ďalšie technológie určené na digitálnu fabrikáciu. Lab je prístupný širokej verejnosti každý pracovný deň od 8.00 do 22.00 hod. Pre tých, ktorí plánujú navštevovať Lab pravidelnejšie je pripravený členský program, ktorý za symbolický mesačný poplatok od 5 eur umožní rezervovať si čas pri strojoch a naplánovať si tak svoju prácu. Každý člen Labu a záujemca o prácu s vybavením bude najprv na prácu s technológiami dôkladne zaškolený a potom už môže stroje plne využívať.

Mladých ľudí môže do Labu prilákať najmä všestrannosť využitia strojov – sami si totiž dokážete vyrobiť školské pomôcky i prototypy svojich nápadov. Či už pôjde o bábky do študentských filmov, makety architektonických budov alebo dizajnérske produkty, v Labe nie je skoro nič nemožné. Lab chce tiež pravidelne organizovať podujatia, na ktorých môže verejnosť stretnúť zaujímavých domácich i zahraničných odborníkov z oblasti digitálnej inovácie a získať tak inšpiratívne know-how. Informácie o pripravovaných podujatiach budú priebežne zverejňované na webstránke www.lab.cafe.

Zdroj