Reklama

Slovenské vlaky by mal od roku 2023 dezinfikovať autonómny robot

Zdroj | Alex Knight
Stanislav Vinc
Zdroj | Alex Knight
Zdroj | Alex Knight

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) získala grant na výskum a vývoj autonómneho dezinfekčného systému, ktorý má byť nasadený v osobných vozňoch. V oblasti vlakovej dopravy pôjde celosvetový unikát. Robot by mal byť dokončený v lete 2023.

Národný dopravca uspel vo výzve Výskumnej agentúry ministerstva školstva. V rámci výskumno-vývojových projektov zameraných na boj s pandémiou COVID-19 získala Železničná spoločnosť Slovensko unikátny grant, ktorého súčasťou je aj financovanie vývoja autonómneho dezinfekčného robota.

Ako informuje Tlačová agentúra Slovenskej republiky, ZSSK už vyhlásila na výskumné a vývojové práce súvisiace s vývojom tohto zariadenia súťaž v odhadovanej cene 271 067 eur.

Zdroj | ZSSK

Autonómny robot by mal podľa slov hovorcu Tomáša Kováča prechádzať vozňami po ich odstavení v depe a automaticky dezinfikovať interiér. Podľa informácií ZSSK by malo ísť o skutočne unikátne zariadenie, aké u nás ani v okolitých štátoch nevyužíva žiaden operátor železničnej dopravy. Špeciálne zariadenie určené pre osobné vagóny podľa Kováča zrejme ani neexistuje.

Pozrite si

Tim Cook pred odchodom na dôchodok prinesie nový segment produktov

V priebehu júna 2023 by mala mať spoločnosť v rukách priemyselné vzory funkčných nadstavieb pre dezinfekciu, ktoré budú slúžiť ako základ pre komerčný výrobok pripravený aj pre nasadenie do náročnejších podmienok. Robot by mal byť nasadený v strediskách technickej a hygienickej údržby v Nových Zámkoch, Humennom a vo Zvolene, ktoré plánuje spoločnosť postaviť do konca roku 2023.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.