Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slovenské školy môžu získať príspevok na fotovoltiku

Slovenské školy môžu získať príspevok na fotovoltiku
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Slovenské školy môžu získať príspevok na fotovoltiku
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Počuli ste slovné spojenie Slnečné strechy? Ide o program, vďaka ktorému sa poskytne vybraným školám a sociálnym zariadeniam fotovoltické riešenie.

Program pripravila Nadácia ZSE na tento školský rok a projekty je možné posielať do konca novembra 2022. O čo presne ide, aké sú podmienky a kto sa môže o program Slnečné strechy uchádzať?

O podporu z programu sa môžu uchádzať školy a školské zariadenia, zariadenia poskytujúce sociálne služby ako aj chránené dielne. Pre efektívnejšie využitie fotovoltických panelov je ideálne ak škola, resp. ostatné zariadenia prevádzkujú svoje priestory počas celého dňa, napríklad formou prenájmov, či poskytnutím priestorov na komunitné podujatia a aktivity.

Obsah pokračuje pod reklamou

Erika Škultétyová, programová riaditeľka Nadácie ZSE upresňuje: „Vzhľadom na naše niekoľkoročné pôsobenie v oblasti podpory vzdelávania a životného prostredia by sme tieto dve oblasti radi prepojili a okrem podpory inovatívneho vzdelávania prispeli aj k inovatívnemu využívaniu zdrojov na prevádzku školských a sociálnych zariadení. Inštalácia fotovoltických panelov na vybraných objektoch prispeje k ich efektívnemu hospodáreniu s elektrickou energiou.“

Časť z vyčlenenej sumy na program je hradený z výnosov produktu Zelená elektrina. ZSE uviedla na trh tento produkt v roku 2020, aktuálne ho využíva viac ako 115 000 zákazníkov. Zelená elektrina je vyrobená 100 % z obnoviteľných zdrojov energie (slnko, vietor, voda) a jej využívaním sa výrazne prispieva k rozvoju obnoviteľných zdrojov na Slovensku i v rámci Európskej únii.

Zákazník si v rámci využívania produktu môže vybrať zelenú elektrinu podľa typu obnoviteľného zdroja, ktorý ju vyrobí alebo podľa pôvodu (vyrobená na Slovensku, alebo v Európe).

Pozrite si

Orange naplno stavia vysielače so solárnym napájaním!

Nadácia ZSE poskytne v školskom roku 2022/2023 vybraným školským a sociálnym zariadeniam v územnej pôsobnosti spoločnosti ZSE fotovoltické riešenia v hodnote 70 000 eur.

„Veľmi si vážime všetkých, ktorí spolu s nami prispievajú k väčšej udržateľnosti našich prírodných zdrojov. Náš záväzok voči životnému prostrediu v regiónoch, v ktorých pôsobíme, sme sa rozhodli napĺňať aj pomocou programu Slnečné strechy, v rámci ktorého prostredníctvom Nadácie ZSE prerozdelíme časť z výnosu za každého zodpovedného zákazníka na inštaláciu fotovoltických panelov na vybraných objektoch, ktoré spĺňajú podmienky výzvy. Uvedomujeme si, že rozvoj obnoviteľných zdrojov je dlhodobá aktivita a preto sme pripravení v tomto programe pokračovať aj v nasledujúcich rokoch,“ dodáva Škultétyová.

Podporeným subjektom Nadácia ZSE uhradí v plnej výške priame náklady spojené s projekčnými prácami, materiálom a inštaláciou fotovoltického diela. Ako sme spomínali, uzávierka je 30. novembra. Každý záujemca o projekt musí vyplniť on-line formulár na webstránke nadácie. Tam nájdete aj ďalšie podrobné informácie. Pred vyplnením formuláru je nevyhnutné si preštudovať podmienky grantového programu.

Zdroj