Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slovenská hra CyberGame má prvých víťazov. Iných ako by sme očakávali

Slovenská hra CyberGame má prvých víťazov. Iných ako by sme očakávali
Zdroj | JESHOOTS.COM
Richard Pliešovský
Slovenská hra CyberGame má prvých víťazov. Iných ako by sme očakávali
Zdroj | JESHOOTS.COM
Zdroj | JESHOOTS.COM

Myslíte si, že všetko už bolo vymyslené, vrátane hier? Každý každého kopíruje a prináša minimum invencie? Nie je to pravda, o tom sa mohli presvedčiť hráči v netradičnej hre CyberGame.

Je to kyberbezpečnostná hra určená najmä študentom, hráčom, programátorom a profíkom z rôznych oblastí. Do hry sa zaregistrovalo zhruba 1 200 osôb, v plnom nasadení ich bolo presne 581. Museli sa popasovať s viac ako 80-timi rôznymi úlohami, nešlo teda o bežnú hru, ale skôr o vedomostnú súťaž.

Zdroj | ESET

Prvý ročník CyberGame skončil a výsledky boli pomerne prekvapivé. Napriek tomu, že sa hra týkala bezpečnosti v kyberpriestore, víťazi neboli profesionálni „sekuriťáci“.

Na prvom mieste sa umiestnil ítečkár, ktorý sa bezpečnosti priamo nevenuje. Hral pod menom DARKER, ktoré sa počas hry stalo legendou. „Oslovilo ma, že hra je slovenská, a najmä typy úloh, ktoré sa tam riešili. Je to dobrý spôsob, ako formou hry pritiahnuť mladých do tejto sféry, spropagovať menej známe zamestnania alebo poprípade rovno nájsť šikovných ľudí. Technológie sa vyvíjajú a veľa ľudí zabúda na bezpečnosť, ignoruje moderné hrozby. Tu si môžu bežní ľudia na živo odskúšať, ako funguje security v reálnom svete,“ povedal stále záhadný Janči.

Pozrite si

Slovenský projekt supluje školy, naučí vás všetko o internetovej bezpečnosti

Cenu Najlepšia hráčka získala Ľubica Bátovská, príslušníčka Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Vďaka tomu, že je na materskej, dokázala si nájsť čas aj na CyberGame. Hovorí, že hra bola „skvelá skúsenosť a zážitok. Oceňujem, že sa do hry mohol zapojiť ktokoľvek a vyskúšať si, čo kybernetická bezpečnosť naozaj je, a teší ma, že sa na Slovensku robia takéto projekty, najmä v dnešných časoch, keď je táto téma veľmi aktuálna.“

Najlepší hráč CyberGame je študent FIIT STU. Martina hra oslovila kvalitnými scenármi. V informačnej bezpečnosti pracuje ako analytik, v celkovej tabuľke CyberGame to dotiahol na piate miesto. Výborne mu išli hlavne hracie vetvy forenzná analýza, kryptografia a obfuskácia.

Tomáš Beke sa umiestnil na druhej pozícii. CyberGame bral jednoznačne ako výzvu z pohľadu hráča, ale aj ako cestu k novým informáciám, aj keď sa bezpečnosti profesionálne nevenuje. Ocenenie za výsledky v hre pre zamestnanca verejnej správy si prevzal profesionálny vojak Ján Vasil. Na hru ho upozornili kolegovia, ktorí tiež hrali.

Pozrite si

Fotoaparáty pod displejmi smartfónov – nové bezpečnostné riziko?

Najmladší hráč CyberGame má dvanásť rokov, je ním Martin Roman a chodí na základnú školu v Senci. Katarína Ostertágová z Bratislavy má štrnásť rokov, k hre ju doviedla mama, ktorá pracuje v informatike. Z Bratislavy je aj Tomáš Klein, má trinásť rokov. Ten na vyhlasovaní výsledkov chcel od organizátorov súťaže vedieť úplne všetko. „CyberGame ma oslovila hlavne pre rozmanitosť scenárov, ktoré mali rôznu náročnosť, ale aj pre jedinečnosť súťaže na Slovensku,“ povedal Tomáš.

Zdroj | ESET

Organizátorov prekvapilo, že na najlepších pozíciách sa ocitli ľudia, ktorí sa bezpečnosti nevenujú. Znamená to teda, že „sekuriťáci“ sú zahltení prácou a na srandičky nemajú čas? Alebo sú už na takom vysokom leveli, že sa nemusia vzdelávať? Niekto by mohol škodoradostne poznamenať, že sa CyberGame zúčastnili, ale pohoreli. Nech je to už akokoľvek, bude zaujímavé sledovať výsledky druhého ročníka.