Taký Hyperloop je skutočne revolučnou myšlienkou a líši sa od všetkých typov dopravy, ktoré sme tu doposiaľ mali. Napriek tomu si získal podporu nadšencov a, čo je dôležité, aj investorov po celom svete, takže za štyri roky tu máme prvé testovacie trate a zmluvy o budúcich zmluvách vo viacerých krajinách.
Internetom sa už istý čas šíria výzvy na investovanie aj do iného dopravného projektu, ktorý má taktiež ambície urobiť revolúciu, alebo aspoň menší prevrat v doprave. Ide o istý druh nadzemnej železnice s názvom SkyWay, ktorej myšlienka pochádza z Ruska.
„Sky Way je nadúrovňový dopravný systém, ktorý na pohyb využíva patentovanú strunovú technológiu. Jedná sa o inovatívnu, dynamicky sa rozvíjajúcu a prevratnú dopravu, ktorá zmení dejiny dopravy a možno aj celého ľudstva! Celý systém dopravy bude plne zautomatizovaný. Jedná sa o 3 typy dopravy a to vysokorýchlostnú, mestskú a nákladnú. Autorom celého projektu je ruský vedec Anatolij Eduardovič Junitskyj, ktorý na tomto projekte pracoval dlhých 39 rokov! „
https://www.youtube.com/watch?v=p14y5Dc9hjU
Tak znie charakteristika dopravnej technológie na motivačnej stránke SkywayInvestovanie, ktorá sa vás pokúsi presvedčiť o výhodách projektu a o výnimočnej príležitosti na zhodnotenie vašich peňazí.
Nuž, nechcem apriori znevažovať úsilie inovátorov, hoci neviem, čo je také revolučné na krížencovi visutej železnice s lanovkou, aj keď presunutie „električiek“ nad zem by isto uľavilo premávke na pozemných mestských komunikáciách.
Na vyššie uvedenej stránke nájdete pramálo technických detailov, zato je tam množstvo glorifikujúcich vyjadrení, ktoré nie sú podložené žiadnymi reálnymi referenciami. (Doprava, ktorá zmení dejiny celého ľudstva!)
Vyhlásenia typu „Aktuálne už má firma Sky Way vypracované a podpísané projekty po celom svete vo výške 500 miliárd $. Len v Austrálii to je 88 miliárd $, kde sa bude táto prevratná doprava realizovať hneď po úspešnej certifikácii.“ pôsobia silne nedôveryhodne a každému, kto už absolvoval skúsenosť s investovaním sa musia rozsvietiť výstražné kontrolky. Tých 500 miliárd bolo azda myslené v amerických, nie v austrálskych dolároch. A tak ďalej.
Ak ste z myšlienky nadšení, spomeňte si na ošiaľ, ktorý pred štyridsiatimi rokmi ovládol Československo. Projekt visutej rýchlodráhy ALWEG v Tatrách vtedy v rámci národnej zbierky podporilo mnoho tisíc Slovákov, vrátane inštitúcií.
Išlo v podstate o konvenčnú technológiu, ale kvôli politikom sa zámer nezrealizoval. Peniaze z verejnej zbierky zmizli nevedno kde.
Naliehavosť, s akou sa SkyWay Capital snaží oslovovať potenciálnych drobných investorov cez internet nevzbudzuje veľkú dôveru a naopak, vyvoláva podozrenie, že môže ísť o Ponziho schému, alebo inak povedané o pyramídovú hru.
Pripomína mi to „unikátnu príležitosť“, keď nás vo firme pred pár rokmi nejaký „obchodník“ s cennými papiermi tlačil do investície do výstavby diaľnice Moskva-Vladivostok. Mali sme „jedinečnú možnosť“ investovať 200 000 Sk do akcií, ktorá mala do večera expirovať.
https://www.youtube.com/watch?v=D1CjT7iwgGg
S podivnými investíciami už majú Slováci bohaté skúsenosti – nielen v reťazových hrách typu For You, ale aj v „serióznych“ investičných fondoch ako BMG Invest, či Horizont Slovakia.
Ako to bude so SkyWay, nevieme s určitosťou povedať. Nakoniec ani Hyperloop ešte nie je „za vodou“. Veľkú dôveru investorov však nezískal SkyWay Capital ani v zahraničí (pozri napr. SkyWay Capital Review – Good Opportunity Or Big Scam?), hoci na internete nájdete aj dosť propagátorov tejto myšlienky. Argumenty priaznivcov projektu SkyWay sú napríklad na tejto stránke. Neznamená to však žiadnu istotu, že o svoje prípadné investície neprídete, preto pri rozhodovaní používajte rozum.